کشف قنات تاریخی در تپه چغابل رومشکان

کشف قنات تاریخی در تپه چغابل رومشکان

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف یک قنات تاریخی در غرب لرستان خبر داد.

کشف قنات تاریخی در تپه چغابل رومشکان

به گزارش گلونی و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، سید امین قاسمی با اعلام این خبر گفت: طی چند روز گذشته فیلمی در فضای مجازی با موضوع کشف تونلی زیرزمینی در شهر رومشکان منتشر شد که ابهامات زیادی را به دنبال داشت، لذا جهت بررسی دقیق این موضوع، کارشناسان باستان‌شناسی این اداره کل در تاریخ یکم مردادماه ۱۳۹۹ به محل اعزام شدند و ضمن مستند‌سازی و بررسی محل، گزارش علمی و جامعی را ارائه نمودند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه تپه باستانی چغابل رومشکان در بین باستان‌شناسان ایران و جهان از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: در سال ۱۳۹۴ مجوزی به منظور ایجاد فضای سبز در بخش سطحی تپه چغابل به شهرداری آن شهر داده شده که اکنون زمان آن به اتمام رسیده، بنابراین ادامه کار و هرگونه فعالیت مجدد، منوط به اخذ مجوز جدید از وزارت میراث فرهنگی است.

سید امین قاسمی ضمن اشاره به انتشار اخبار کذب در خصوص حفاری قاچاق، کشف اشیاء عتیقه و دفینه باستانی در این تپه بیان داشت: تنها اثر منقول کشف شده در حین ریزش دهانه‌ی میله قنات، یک ظرف سفالی بوده که تحویل امین اموال اشیاء فرهنگی شده است.

قاسمی گفت: تونل مکشوفه متعلق به یک رشته قنات از دوران باستان است که کوره‌ی قنات در جهت شرقی-غربی دشت رومشکان امتداد دارد و در گذشته نیز آثار برخی از میله‌چاههای این رشته قنات پدیدار و گزارش شده است.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این‌باره گفت: تپه‌ باستانی چغابل رومشکان در نخستین پروازهای هوایی که در سال ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ میلادی بر فراز شهرهای باستانی ایران توسط هیات معروف به «هلمز» انجام شد، شناسایی و توسط همان هیات به سرپرستی اریخ اشمیت مورد کاوش و گمانه زنی قرار گرفت.

این اثر از دوران پیش ازتاریخ تا دوران اسلامی دارای حیات فرهنگی قابل ملاحظه‌ای است.

جلال عادلی با اشاره به بررسی دقیق تمام زوایای مکشوفه گفت: دیواره کوره‌ قنات، در بافت کمپرس شده‌ خاک و به صورت دستکند ایجاد شده و فاقد دیواره چینی است.

عادلی افزود: این بخش از قنات در دوران باستان، تماماً در بافت باستانی و از میان نهشته‌های فرهنگی در لایه‌های زیرین تپه چغابل کنده شده است، به گونه‌ای که در بررسی‌های اولیه یک ظرف سفالی مربوط به عصر برنز به دست آمد.

وی در پایان گفت: متاسفانه برخی اهالی بعد از ریزش دهانه‌ میله چاه، علیرغم خطرات موجود، و به دلیل کنجکاوی و احیاناً سودجویی، وارد قنات شده و اقدام به انتشار تصاویر و فیلم‌هایی در فضای مجازی نموده بودند، لذا جهت جلوگیری از ورود افراد سودجو و خطرات احتمالی همچون ریزش، دهانه قنات مسلوب شد.

پایان پیام

کد خبر : 169923 ساعت خبر : 7:20 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=169923
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات