هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

کمپین نجات خلیج فارس راه‌اندازی شد

کمپین نجات خلیج فارس راه‌اندازی شد

به گزارش گلونی وضعیت آلودگی خلیج فارس بحرانی است.

این هشداری است که از طرف مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌ فارس اعلام شده است اما همچنان هیچ‌کس به این هشدارها توجه نمی‌کند. حالا بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به این موضوع باعث شده تا کارزاری مردمی برای نجات خیلج فارس شکل بگیرد.

سواحل ایران آلوده‌ترین قسمت‌های خلیج فارس هستند.

آلودگی‌های نفتی، تخریب سواحل، ورود پسماندهای خانگی و صنعتی، صید بی‌رویه، قاچاق گونه‌های در معرض انقراض، نابودی زیستگاه‌های ساحلی، ورود زباله‌های دریایی عواملی هستند که به تخریب زیستگاه‌های خلیج فارس منجر شده‌اند.

کمپین نجات خلیج فارس

سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیشتر اعلام کرده بود که مجموع این آلودگی‌ها و تخریب‌ها باعث حساسیت اکوسیستم خلیج فارس شده است.

با وجود ورود انواع آلودگی‌ها به خلیج فارس و به خطر افتادن اکوسیستم آن همچنان هیچ اقدام عملی برای نجات و جلوگیری از ورود آلودگی به آب‌های این خلیج انجام نشده است.

برهمین اساس کارزار مردمی «نجات خلیج فارس» در نامه‌ای از سران سه قوه خواسته‌اند به سرعت برای نجات اکوسیستم خلیج فارس چاره‌ای بیاندیشند.

در متن بیانیه این کمپین به این موضوع اشاره شده که سال‌ها و دهه‌هاست که روزانه ده‌ها مترمکعب فاضلاب شهری و صنعتی و صدها تن زباله از جمله پلاستیک روانه آب‌های خلیج‌فارس می‌شود و در رفتاری عجیب این موضوع برای هیچ‌کدام از دولت‌ها اهمیت نداشته است.

امضاکنندگان این کارزار می‌گویند آلودگی خلیج فارس به حدی رسیده که حتی رنگ دریا تغییر کرده و مردم بومی از خوزستان گرفته تا بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان با انواع بیماری مواجه شده‌اند و صدها گونه جانوری آبزی هم در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

امضاکنندگان این کارزار ابراز امیدواری کرده‌اند کمک به خلیج‌فارس در دستور کار سران قوا قرار گیرد و در اولین گام ورود فاضلاب خانگی شهر بندرعباس به خلیج فارس متوقف شود.

 بر اساس قانون فاضلابی که به دریاها ریخته می‌شود باید پیش از ورود به دریا تصفیه شود. اما تقریبا هیچ‌کدام از شهرهای بزرگ جنوب ایران که فاضلابشان به خلیج فارس و دریای عمان سرازیر می‌شود، تصفیه‌خانه فاضلاب وجود ندارد.

برای امضای این کارزار و پیوستن به کمپین نجان خلیج فارس اینجا کلیک کنید.

پایان پیام

کد خبر : 172614 ساعت خبر : ۷:۰۸ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=172614

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات