بزرگداشت سرژ آواکیان طراح خاطره‌انگیزترین نشان‌های تبلیغاتی ایران

بزرگداشت سرژ آواکیان طراح خاطره‌انگیزترین نشان‌های تبلیغاتی ایران

به مناسبت چهلمين روز فقدان سرژ آواکیان يكى از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین طراحان گرافیک ایران که شهریور ماه دار فانی را وداع گفت، جمع كوچكى از اهالى فرهنگ و هنر با رعايت پروتكل هاى بهداشتى روز جمعه ٢ آبان ٩٩ در پرديس فرهنگى هنرى مهرسان گرد هم آمدند تا ياد و نام اين هنرمند را گرامى بدارند.

به گزارش گلونی اين برنامه با حضور محمد جواد حق شناس رييس كميسيون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، مجيد رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ايران، فاطمه کرکه‌آبادى رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیك ايران، حسين رفيعيان مديرعامل مؤسسه فرهنگى هنرى مهرسان، امير عبدالحسينى مدير هنرى، پژوهشگر هنر و مدرس دانشگاه، اردشير ميرمنگره معاون اداره كل هنرهاى تجسمى و هنرمندان و مهمانانى از جمله كيانوش غريب پور، اونيش امين الهى، مهردخت دارابی، بهروز كيانى، محسن سليمانى، فاطمه كركه‌آبادى، بهنوش موحدى و خانواده اين استاد فقيد به صورت پخش زنده در فضاى مجازى با دبيرى و اجراى ساناز آرين فر نمايشگاه گردان و پژوهشگر هنر در پردیس فرهنگی هنری مهرسان برگزار شد.

بزرگداشت سرژ آواکیان طراح خاطره‌انگیزترین نشان‌های تبلیغاتی ایران

فاطمه کرکه‌آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران سرژ را پایه گذار بخش تبلیغاتی گرافیک در ایران خواند و به طراحی بسته‌بندی پفک نمکی، آداس شیک و صنایع شیر ایران اشاره کرد که در ذهن مردم جاودان شده است. همچنین او را جزو افتخارات انجمن توصیف کرد.

وی با بیان اینکه ما قصد داشتيم در نمايشگاه سرو نقره‌اى از ايشان تقدیر کنیم، اذعان کرد: متأسفانه شرایط کرونا اجازه نداد و اكنون لوح تقديرش را به برادرزاده او تقدیم مى كنم.

بدون ژست آوانگارد و سرو صدا عمرش را صرف تعلیم کرد

کیانوش غریب پور تصويرگر و طراح گرافیک معاصر و از شاگردان سرژ آواکیان در ادامه گفت: او یک طراح گرافیک حرفه ای بود که هیچ‌وقت عاشق سر و صدا نبود و سعی کرد ریشه‌ای و بنیادین کار کند و عمر خود را صرف تعلیم کرد.

وی تاکید کرد: خیلی زودتر باید چنین مراسمی گرفته می شد اما باز هم خیلی دیر نیست و دوستان مهرسان کار خوبی کرده‌اند و از آن‌ها ممنونم. امیدوارم کار عمیق‌تر تحقیقاتی نیز بر روی آثار استاد انجام شود، همچنین روی این جنبه از گرافیک که حتما لزومی ندارد آدم پوستر بسازد، سلبریتی باشد، ژست آوانگاردی بگیرد، گیسش را بلند کند و خودش را طراح گرافیک و آرتیست بنامد. کار ریشه ای و عمیق همیشه ماندگار است و سرژ هم همواره در عرصه گرافيك به ويژه آموزش به كار اساسى معتقد بود.

در ادامه مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ايران ضمن تشكر از برگزاركنندگان اين مراسم و اشاره به تأثیر کرونا بر وضعیت برنامه‌ها و رویدادهای هنری و آسیب‌هایی که به جامعه فرهنگ و هنر زد، ابراز امیدواری کرد که بشریت از این بیماری رها شود تا بتوانیم در ادامه کارهایی را برای هنر و هنرمندان انجام بدهیم. او همچنین هنرمندان را افرادی خواند که حتی پس از وفاتشان با آثارشان در زندگی جاری و جریان‌ساز هستند.

محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران دیگر چهره حاضر در مراسم اظهار کرد: ما باید قدردان هنر و ارزشگذار جایگاه هنرمندان باشیم. اگر بخواهیم ملتی بزرگ، مانا و سرافراز در تاریخ باشیم مسیری نداریم جز اینکه وظیفه خودمان را با جایگاه والای هنر و هنرمندان به درستی تعریف کنیم.

وی افزود: هنرمندی که نزدیک به ۶ دهه از عمر خود را صرف گسترش، تألیف، آموزش و برقراری ارتباط منطقی با جامعه کرد. وظیفه گرافیست بیان هنر به زبان عام است و این کار بسیار سختی است. هنرمندی که هنر را می‌داند و درعین حال وظیفه ترجمه و بازخوانی را دارد، باید صنعت را بشناسد، جامعه شناس و روانشناس باشد و تاریخ را بداند.

سرژ نماد انسانی آرمان‌خواه و وطن دوست بود

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تصریح کرد: سرژ پس از پایان تحصیلاتش در لندن ترجیح داد به ایران برگردد و وطنش را فراموش نکرد. او نماد یک انسان آرمان‌خواه وطن‌دوست بود. سرژ با توجه به تبار ارمنی‌اش می‌توانست جایگاه ویژه‌ای در خارج از ایران داشته باشد اما کشورش را دوست داشت. بسیاری از برندها و شرکت‌ها موفقیتشان را مدیون کار او هستند و من از پردیس فرهنگی هنری مهرسان برای این مراسم تشکر می‌کنم.

حسین رفیعیان مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری «مهرسان» نیز در سخنانی گفت: باعث افتخارمان است که آخرین حضور استاد در نمایشگاه «ایراناهایر» پردیس مهرسان بود. این اساتید گنجینه هنر ما هستند و مهرسان قصد دارد با برگزاری رویدادها، برنامه‌ها، ورکشاپ‌ها، جمع آوری آثار و برگزاری سمینارها برای شناخت این هنرمندان توسط نسل جوان تلاش کند. امیدواریم بتوانیم در حد توان خود این کار را انجام دهیم.

برگزاری نمایشگاه مجازی از آثار آواکیان

شاپين آبراميان رییس هیأت مدیره انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران و خواهرزاده این استاد فقید نیز در پایان ضمن تشکر از پردیس فرهنگی هنری مهرسان به نمایندگی از خانواده استاد خبر داد: اکنون سرژ پیش ما نیست اما گذشته و آثارش پیش ما هست و برای آینده در نظر داریم بستری آنلاین و مجازی برای استفاده هنرجویان و آشنایی آنها ایجاد و در نظر داریم نمایشگاه مجازی از کلکسیون‌ها و آثار استاد، همچنین پایان‌نامه‌های ارزشمندی که راهنما و داور آن‌ها بودند به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار کنیم. همچنین فیلم‌های مستند و مطالب دیگری هم در این فضا منتشر خواهد شد.

پایان پیام

کد خبر : 182778 ساعت خبر : 12:24 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=182778
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات