تاکید هیات نظارت بر مطبوعات بر رعایت و توجه به مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات

اعضای هیات نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی ازعملکرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه‌ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات در شرایط کنونی تاکید کردند.

به گزارش گلونی و به نقل از دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات، سیدعلاءالدین ظهوریان، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از بررسی عملکرد رسانه‌ها و موضوعات نظارتی و هدایتی و نیز رسیدگی به در خواست صدور مجوز فعالیت رسانه‌های مکتوب و الکترونیک در جلسه امروز هیات نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت:

اعضای هیات محترم نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی ازعملکرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه‌ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات در شرایط کنونی تاکید کردند.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت: در جلسه مورخ ۲۸ مهر ۹۹ ضمن طرح تقاضاهای صدور مجوز نشریات، موضوعات نظارتی در حوزه رسانه‌های مکتوب و برخط، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته وی، در این جلسه و در راستای بررسی ویژه گزارش رصد عملکرد محتوایی و حرفه‌ای رسانه‌ها، اعضای محترم هیات نظارت بر مطبوعات با توجه به اهمیت جایگاه وعملکرد رسانه‌ها در حفظ کیان و تامین منافع ملی و نیز ایجاد و تقویت همدلی در میان جامعه و ارکان و قوای کشور، بر لزوم رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات و مراقبت و جلوگیری از بروز رفتارهای مغایر با اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها و هر گونه توهین و افترا به افراد و مقامات عالی رتبه کشور ابرام و تاکید کردند.

وی همچنین تصریح داشت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات از عملکرد مسئولانه قاطبه رسانه‌های کشور در انجام رسالت و وظایف معمول و حرفه‌ای خود و نقد راهگشای مسائل در جهت تنویر افکار عمومی، تشکر و قدردانی کردند.

تاکید هیات نظارت بر مطبوعات بر رعایت و توجه به مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات

مطابق ماده ۶. «نشریات جز درمورد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی که دراین فصل مشخص می‌شوند آزادند»:

۱. نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند.

۲. اشاعه فحشا و منکرات و انتشار عکس‌ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی.

۳. تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر.

۴. ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، به ویژه ازطریق طرح مسائل نژادی و قومی.

۵. تحریص و تشویق افراد و گروه‌ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج.

۶. فاش نمودن وانتشار اسناد و دستورها و مسایل محرمانه، اسرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نقشه و استحکامات نظامی، انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی و محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی بدون مجوز قانونی.

۷. اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید.

۸. افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.

۹. سرقت‌های ادبی و همچنین نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروه‌های منحرف و مخالف اسلام ( داخلی و خارجی) به‌نحوی که تبلیغ از آنها باشد. (حدود موارد فوق را آیین نامه مشخص می‌کند)
تبصره ـ سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته‌های دیگران به خود یا غیر، ولو به‌صورت ترجمه.

۱۰. استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) درتصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی، طرح مطالب موجب تضاد میان زن و مرد از طریق دفاع غیر شرعی از حقوق آنان.

تبصره ـ متخلف از موارد مندرج دراین ماده مستوجب مجازات‌های مقرر درماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی خواهد بود و درصورت اصرار مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه است.

۱۱. پخش شایعات و مطالب خلاف واقع ویا تحریف مطالب دیگران.

۱۲. انتشار مطلب علیه اصول قانون اساسی.

پایان پیام

کد خبر : 182410 ساعت خبر : 6:11 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=182410
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات