گلونی

خستگی از کرونا و کارهایی که باید انجام داد

خستگی از کرونا و کارهایی که باید انجام داد

خستگی از کرونا و کارهایی که باید انجام داد

خستگی از کرونا و کارهایی که باید انجام داد

به گزارش گلونی با ادامه روند همه‌گیری کووید 19، پیروی از دستورالعمل‌های پیشگیری و محافظت فردی سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

این خستگی فقط در موارد احتیاط همه‌گیری مانند حفظ فاصله اجتماعی، ماسک زدن و شستن دست‌ها نیست بلکه به انواع تغییرات رفتاری مربوط به سلامتی – از جمله افزایش فعالیت بدنی، تغذیه سالم و کاهش مصرف دخانیات – هم مربوط است و حالا آمار نشان می‌دهد که حداقل نیمی از افراد در طی این شش ماه از انجام این دستورات خسته شده‌اند.

خستگی از کرونا

به ابتدای آوریل فکر کنید. بیشتر مردم ایالات متحده تحت دستور ماندن در خانه بودند. شهر نیویورک روزانه نزدیک به هزار مورد مرگ کووید 19 را تجربه می‌کرد و هر روز موارد جدیدی از این بیماری شناسایی می‌شدند.

ترس از کرونا باعث می‌شد که افراد یا کالاهای ضروری را از خانه و به صورت دلیوری سفارش دهند یا با سریعترین سرعت ممکن از فروشگاه‌ها خرید کنند و از روبارویی با دیگران تا حد ممکن اجتناب کنند.

وقتی به خانه می‌رسیدند ، مواد خریداری شده را یک به یک می‌شستند، دستان‌شان را به دفعات می‌شستند، حتی ممکن بود هربار که از خانه خارج می‌شدند در برگشت دوش بگیرند و لباس تمیز بپوشند. در کل مردم به خانه ماندن عادت کرده بودند.

هنوز هیچ درمان یا واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد و تعداد مبتلایان در حال افزایش است. تقریباً 250 هزار آمریکایی بر اثر کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند و خطر ابتلا به این بیماری همچنان پابرجاست.

اکنون وقت آن است که عزم خود را تقویت کرده و مجددا اقدامات پیشگیری را با دقت بیشتری انجام دهید. اما در ایالات متحده ترس ناشی از بیماری کمتر گزارش شده است و رعایت دستورات هم کاهش یافته است. چرا؟

به عنوان یک محقق سلامت عمومی که رفتارهای بهداشتی عمومی را بررسی می‌کند، می‌دانم که دلایل روانشناختی متعددی برای ایجاد خستگی عمومی در چنین وضعیت‌هایی وجود دارد.

خوشبختانه می‌توان برخی روش‌ها برای کمک به شما در حفظ سلامت شخصی و خانوادگی و همچنین محافظت از سلامت روانی و سلامتی شما پیشنهاد کرد.

خستگی از کرونا و کارهایی که باید انجام داد

واقعاً اوضاع چقدر بد است؟

توضیح برای کاهش پیشگیری‌ به دو پیش‌بینی کننده مهم رفتارهای سلامت عمومی برمی‌گردد:

1- حساسیت به احتمال ابتلا: فکر می‌کنید احتمال ابتلا به بیماری چقدر است؟
2- حساسیت به شدت بیماری: فکر می‌کنید اگر بیمار شوید شدت بیماری چقدر بد خواهد بود؟

میلیون‌ها مورد کووید 19 در ایالات متحده وجود دارد اما هنوز میزان ابتلا کمتر از 3٪ از کل جمعیت کشور است.

با اینکه آمار کلی ابتلا بالاست اما احتمالا فقط چندنفر را می‌شناسید که مبتلا به کووید 19 شده‌اند. این می‌تواند حساسیت به احتمال ابتلا را کاهش دهد.

با افزایش دانش و اطلاعات پزشکان در مورد ویروس کرونا و بهبود روش‌های درمانی، میزان مرگ و میر کرونا در ایالات متحده کاهش یافته است.

در ماه مه، ٪6 درصد موارد تشخیص داده شده مرگبار بود، در حالی که حالا آمار مرگ کمتر از 3 درصد موارد است. این هم می‌تواند کاهش حساسیت به شدت بیماری را توجیه کند.

شاید بسیاری از مردم به روندهای این چنینی نگاه می‌کنند و به خود اجازه می‌دهند که به کووید 19 کمتر حساس باشند. برخی هم ممکن است دلیل بیاورند که هشت ماه گذشته است و من بیمار نشده‌ام.

دیگران انجام می‌دهند یا نه؟

هنجارهای اجتماعی قوانینی نانوشته در مورد چگونگی رفتار شما در جامعه هستند. در حالی که هنجارهای اجتماعی از بسیاری جهات قابل ابلاغ هستند، اما یکی از راه‌های اصلی یادگیری مشاهده‌ای است.

رفتار دیگران مانند شما در شرایط مشابه چگونه است؟ دیدن دیگران نقش مهمی در رفتار شما دارد.

خستگی کرونا

وقتی حکومت‌های ایالتی تصمیم می‌گیرند کافه‌ها، رستوران‌ها، سالن‌های ورزشی و بدنسازی و سالن‌های سینما را باز کنند، عجیب نیست که مردم تصور کنند که حضور در این اماکن امن است.

به همین ترتیب، وقتی مردم می‌بینید که افراد بدون ماسک معاشرت می‌کنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، طبیعی به نظرشان می‌رسد که آن‌ها هم می‌توانند ماسک نزنند و فاصله اجتماعی را رعایت نکنند.

از سوی دیگر تلاش برای حفظ فاصله اجتماعی احساس انزوای اجتماعی و تنهایی را برای بسیاری از افراد، به ویژه افراد مسن و افرادی که تنها زندگی می‌کنند، افزایش داده است.

انسان به طور طبیعی اجتماعی است. انزوای اجتماعی ناخوشایند است و می‌تواند منجر به انواع پیامدهای سلامتی از جمله فشار خون بالا و خواب بد شود.

عموم مردم در ماه‌‌های اولیه همه‌گیری جمع شدن با دوستانشان را متوقف کردند و از معاشرت با یکدیگر پرهیز کردند.

اما رعایت این نکات در طولانی مدت با احساس اینکه همه چیز منفی است و هیچ امیدی نیست، واقعاً دشوار است.

نکته مهم این است که حفظ فاصله اجتماعی و ارتباطات اجتماعی را متعادل کنید. محققان می‌دانند که یادآوری یا دلتنگی در مورد سیگار کشیدن یکی از مهمترین عوامل خطر برای بازگشت دوباره به سیگار در افراد ترک کننده است.

در شرایط همه‌گیری، فکر کردن به جهان قبل از کووید 19 همین حالت را دارد.

یک قرار بعد از کار با گروهی از دوستان در یک کافه، یک بازی بسکتبال یا حضور در یک کنسرت چیزهایی است که مردم در دنیای امروز از دست می‌دهند.

اگرچه فکر کردن در مورد آنها می‌تواند خاطرات خوبی را برای شما زنده کند، اما همچنین می‌تواند شما را به انجام رفتارهای پرخطر ترغیب کند.

ایمن و سالم ماندن

باید به همه مردم گفته شود که احتیاطات خود را دوبرابر کنند و بتوانند برای ماه‌های آینده پایدار بمانند.

برخی از توصیه‌ها باید دقیقاً دنبال شوند. میزان شستن بهداشتی دست‌ها پس از شروع همه‌گیری به طرز چشمگیری افزایش یافت.

امیدوارم که این میزان بالا باقی بماند، زیرا این یک روش اساسی برای مقابله با بسیاری از بیماری‌های عفونی است و می‌توانید بدون هیچ گونه تأثیر منفی بر سلامت روان، آن را حفظ کنید.

خستگی از کرونا

ماسک‌ها نیز مهم هستند. مطالعه‌ای در ماه اوت نشان داد که 85٪ آمریکایی‌ها بیشتر اوقات در فروشگاه‌ها ماسک می‌زدند. این آمار باید بالا بماند تا به شما کمک کند تعداد موارد جدید بیماری را کاهش دهید.

اما فاصله گذاری اجتماعی احتمالاً سخت‌ترین کار است. متخصصان سلامت عمومی معمولاً از راهکارهایی برای کاهش آسیب‌ها استفاده می‌کنند – این راهی برای به حداقل رساندن خطرها است.

هنوز هم باید از ازدحام جمعیت و اجتماعات بزرگ جلوگیری شود. اگر چت‌های اینترنتی و تصویری خسته کننده شده‌اند، میزبانی از اجتماعات بسیار کوچک امکان‌پذیر است.

اگرچه باید بدانید که روش‌هایی برای به حداقل رساندن خطرات وجود دارد اما به هرحال معاشرت گروهی خطرات زیادی را به همراه دارد.

به یاد داشته باشید که ایمنی دورهم جمع شدن شما تنها به اندازه خطرناک‌ترین دوست شما است.

خستگی همه‌گیری واقعی است و اینکه روز به روز و ماه به ماه تا آخر هشیار بمانید بسیار خسته کننده است. اما درک بهتر ممکن است به شما در تقویت عزم‌تان کمک کند.

پایان پیام

نویسنده: جی مداک/ پروفسور سلامت اجتماعی دانشگاه ای اند ام تگزاس

منبع: Conversation

ترجمه: دکتر امیر صدری. پزشک و روزنامه نگار

خروج از نسخه موبایل