فایزر واکسن کرونا ساخت و امیدها زنده شد

فایزر از مهم‌ترین شرکت‌های داروسازی جهان است

فایزر واکسن کرونا ساخت و امیدها زنده شد

به گزارش گلونی شرکت فایزر اعلام کرد که واکسن کرونا تولیدی این شرکت تأثیرگذاری بیش از ٩٠ درصد در پیشگیری از کرونا به همراه داشته و این نتیجه بیشتر از حد انتظار بوده است. فایزر از مهم‌ترین شرکت‌های داروسازی جهان است.

شرکت داروسازی فایزر می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از نود درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است.

در مرحله سوم کارآزمایی بالینی، واکسن فایزر به ۴۳۵۰۰ نفر در شش کشور دنیا، آمریکا، آلمان، برزیل، آرژانتین، ترکیه و آفریقای جنوبی در دو نوبت به فاصله سه هفته تزریق شده است.

فایزر می‌گوید در نود درصد موارد مصونیت به کرونا هفت روز بعد از تزریق نوبت دوم و ۲۸ روز بعد از نوبت اول حاصل شده است.

این شرکت آمریکایی همچنین گفت در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هیچ عارضه جانبی جدی‌ای تاکنون مشاهده نشده است.

این نتایج بر اساس تاثیر واکسن در ۹۴ داوطلب اول بوده که به کرونا مبتلا بودند.

آلبرت بورلا مدیرعامل و رئیس فایزر در بیانیه‌ای نوشت: اولین نتایج از مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شواهدی هستند از اینکه واکسن ما قادر است از کرونا پیشگیری کند.

او این نتایج را نقطه عطفی در تولید واکسن دانست آن هم در زمانی که دنیا بیشترین نیاز را به آن دارد.

فایزر واکسن کرونا ساخت و امیدها زنده شد

واکسن آر ان ای چگونه عمل می‌کند؟
واکسن آر ان ای چگونه عمل می‌کند؟

دو شرکت سازنده قصد دارند درخواست صدور مجوز اضطراری کنند که تا آخر این ماه میلادی از این واکسن استفاده شود.

با اینکه نتیجه اولیه بر اساس جمعیت کمی بوده اما این دو شرکت می‌گویند تا حدود دو هفته دیگر مجموع اطلاعات‌شان به حدی می‌رسد که درخواست مجوز کنند.

فایزر می‌گوید بر اساس برآوردها، تا پایان سال ۲۰۲۰ پنجاه میلیون و در سال ۲۰۲۱ تا ۱/۳ میلیارد دُز واکسن را در تمام دنیا عرضه خواهد کرد.

با این حال سوال‌هایی درباره اینکه فایزر چگونه می‌تواند این میزان واکسن را عرضه کند وجود دارد از جمله اینکه این واکسن باید در جای بسیار سرد، منفی هشتاد درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

علاوه بر این درباره دوام مصونیت و تاثیر واکسن در گروه‌های سنی متفاوت هم سوال‌هایی مطرحند. سوال دیگر این است که پس از بررسی کامل تمام نتایج ممکن است مشخص شود تاثیر واکسن کمتر است.

شرکت فایزر اعلام کرد که مرحله سوم آزمایش‌های گسترده‌ای که روی واکسن جدید این شرکت انجام شده،‌ نشان می‌دهد که این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

مرحله سوم آزمایش واکسن یک مرحله پیش از درخواست تایید محصول برای تولید آن به شمار می‌رود.

مدیر اجرایی شرکت فایزر نیز با اعلام خبر کشف واکسن ویروس کرونا، امروز را روزی بزرگ برای بشریت نامید.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در توییتی درباره موفقیت آمیز بودن واکسن کرونای شرکت فایزر نوشت: واکسن کرونا به زودی می‌آید. ۹۰ درصد کارهای انجام شده، موثر بوده است. این دست اخبار بسیار عالی است.

پایان پیام

کد خبر : 186734 ساعت خبر : 8:59 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=186734
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات