هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

اردوغان ترکیه را به کجا می‌برد؟ او به دنبال چیست؟

اردوغان ترکیه را به کجا می‌برد؟

به گزارش گلونی ماجرای نفوذ ترکیه در جمهوری آذربایجان فقط به دلیل مسائل نژادی نیست.

در پس پرده نژادپرستی که علی‌اف و اردوغان به راه انداخته‌اند چیزهای دیگری هم وجود دارد.

ترکیه می‌خواهد در منطقه قدرت بگیرد و دست بالا را داشته باشد و این کار را فقط با نظامی‌گری یا فاشیسم به پیش نمی‌برد.

روی دیگر ماجرا اقتصادی است.

ترکیه به چین می‌اندیشد و به دنبال بازار و متحد جدید است.

اردوغان ترکیه را به کجا می‌برد؟

ایران را دور زدند

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه گفت: نخستین قطار تجاری مستقیم میان ترکیه و چین چند روز قبل حرکت خود را از استانبول به سمت شرق آسیا آغاز کرده است.

سید جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: ترکیه از ماه‌ها قبل برنامه ریزی جدی خود برای نقش آفرینی در حوزه ترانزیت منطقه‌ای و افزایش نفوذ در حوزه حمل و نقل را آغاز کرده و در کنار حمل و نقل زمینی، در حوزه ریلی نیز به دنبال ایجاد مسیرهای جدید است.

به گفته وی، در طول سال‌های گذشته، محموله‌های تجاری و باری ترانزیتی میان چین و ترکیه در رفت و آمد بودند اما قطاری که در روزهای گذشته حرکت خود را آغاز کرده نخستین قطار تجاری است که کالاهای صادراتی ترکیه را به چین می‌برد.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه درباره جزییات برنامه این قطار توضیح داد: این قطار بناست مسیری بیش از ۸۶۰۰ کیلومتری را طی کند و در مسیر از خود از دو دریا و پنج کشور عبور می‌کند.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این قطار از ترکیه وارد گرجستان می‌شود و سپس از طریق آذربایجان به دریای خزر رفته و با عبور از آن به قزاقستان و سپس چین می‌رسد.

ابراهیمی ادامه داد: ترکیه به دنبال گسترش حضور خود در عرصه ریلی است و در این میان به دنبال اجرای شیوه‌هایی است که ایران در آنها حضور نداشته باشد. مسیر آذربایجان و نخجوان و استفاده از کشتی‌های باربری دریایی برای عبور از خزر یکی از این طرح‌هایی است که مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته وی، در ماه‌های گذشته محدودیت‌هایی در مرزهای مشترک برای عبور و مرور کامیون‌های ایرانی نیز به وجود آمده بود، در حالی که کامیون‌های ترک که مقصد ترانزیتی دارند از خاک ایران استفاده می‌کنند و این به معنای آن است که ایران باید سیاست‌های جدی و همه جانبه‌ای را در این حوزه به کار ببندد.

پایان پیام

کد خبر : 191726 ساعت خبر : ۶:۰۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=191726

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.