هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

تامین واکسن کرونا برای همه و بارقه‌های امید

آزمایش عظیم كنترل شده

تامین واکسن کرونا برای همه و بارقه‌های امید

به گزارش گلونی کاترین جانسن کنار رودخانه هادسون با شوهرش در حال تماشای غروب آفتاب بود که رئیس فایزر، آلبرت بورلا با او تماس گرفت.

یانسن، رئیس تحقیق و توسعه واكسن در فایزر، آن روز مطلع شده بود كه آزمایش عظیم كنترل شده با دارونمای واكسنCOVID-19 این شركت، دارای اثربخشی بسیار مثبت بوده، البته در آن زمان مشخص نبود كه قدرت آن چقدر است.

بورلا به جانسن گفت تجزیه و تحلیل موقت نشان داده که این واکسن، که از یک فناوری RNA بالقوه انقلابی استفاده می‌کند، بیش از ۹۰٪ در جلوگیری از موارد علامت دار کووید ۱۹ موثر است. با شنیدن این حرف یانسن و شوهرش از خوشحالی شروع به جیغ زدن کردند.

بقیه مردم جهان روز بعد به این جشن پیوستند، زمانی که فایزر و شریک آلمانی آن بیونتک در بیانیه مطبوعاتی نتایج دلگرم کننده واکسن خود را اعلام کردند.

اما پیترهوتز، محقق واکسن در کالج پزشکی بیلور می‌گوید با وجود خبرهای خوب، فعلا خیلی خوشحالی نکنید. وی تأکید می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق مردم تا چندین ماه دیگر به این واکسن دسترسی نخواهند داشت.

جسی گودمن، پژوهشگر ارشد سابق FDA، از دانشگاه جورج تاون می‌افزاید: بسیاری از سوالات هنوز بی‌پاسخ مانده است، ما هیچ چیزی در مورد دوام ایمنی ناشی از واکسن نمی‌دانیم، اینکه آیا می تواند از COVID-19 شدید جلوگیری کند یا نه و اینکه حتی اگر به طور گسترده در یک جمعیت استفاده شود، سرعت انتقال را کاهش می‌دهد یا نه.

مشخص نیست واکسن در افراد مسن که بیشتر دچار مشکل هستند، چقدر خوب عمل می‌کند. تولید و تحویل آن برای صدها میلیون- یا میلیاردها نفر -همچنان به عنوان یک چالش بزرگ باقی است.

بیونتک، شرکتی کوچک که روی واکسن هایmRNA برای درمان سرطان کار می‌کند، واکسن COVID-19 را طراحی و سپس با فایزر همکاری کرد.

تامین واکسن کرونا

اوگور شاهین، مدیرعامل ترک تبار شرکت، می‌گوید آنها بیش از ۲۰ بخش مختلف از mRNA را برای کدگذاری قسمت‌هایی از پروتیین اسپایک (پروتئین سطحی ویروس کرونا برای اتصال به سلول‌های انسانی) آزمایش کردند.

آنها به دنبال mRNAهایی بودند که با احتمال بالا توسط سلول‌های دندریتیک گرفته شده و بیان شوند، تا بتوانند سلول‌های دفاعی را اگاه کنند تا واکنش آنتی بادی و سلول‌هایT را در برابر ویروس آغاز کنند.

شاهین می‌گوید: «ما تلاش زیادی صرف فهمیدن آنچه برای انتقال واکسن به سلول‌های دندریتیک نیاز داریم، کردیم. این تمایز اصلی ماست»

آزمایش کارآمدی بعدی، که بیش از ۴۴۰۰۰ نفر افراد عادی در آن ثبت نام شده اند، به دلیل افزایش سرسام آور موارد COVID-19 در ایالات متحده، که اکثریت قریب به اتفاق ۱۵۴ سایت مطالعه را در خود جای داده، به سرعت نتیجه داد.

در صورت وجود ۶۲ شرکت کننده با علائم COVID-19 و آزمایش مثبت SARS-CoV-2، این طرح به یک پنل مستقل برای کور کردن داده‌ها نیاز پیدا می‌کرد.

یانسن می‌گوید در ۳ نوامبر به ۶۲ مورد رسیدند و آن ها با دقت پرونده‌ها را آماده کردند تا داده‌ها را برای ارزیابی آماده کنند، در زمان بررسی کارآزمایی ۹۴ نفر با COVID-19 در کارآزمایی وجود داشت.

این شرکت اعلام نکرده چه تعداد از این موارد در گروه واکسن و چه تعداد در گروه دارونما بوده است. تاکنون، این آزمایش هیچ عوارض جانبی عمده‌ای نداشته است.

فایزرپیش بینی می‌كند كه کارآزمایی تا زمان ارزیابی FDA به نقطه پایانی برنامه‌ریزی شده خود یعنی حداقل ۱۶۴ مورد COVID-19 رسیده باشد.

فایزر برایEUA(مجوز استفاده ااضطراری) اقدام کرده و FDA قول داده كه جلسه علنی هیئت مشاوره واكسن خود را برگزار كند.

كدی مایسنر، متخصص اطفال دانشكده پزشكی تافتس كه در این كمیته حضور دارد، می‌گوید: «همه ما با شک و تردید در جلسه حاضر می‌شویم، زیرا شرکت‌ها طبیعی است که بخواهند واکسن های خود را بفروشند»

بارقه‌های امید برای نبردی مرگبار

اگر واکسن توسط FDA و تنظیم کننده‌های سایر کشورها مجوز اضطراری بگیرد، یا حتی به طور رسمی تأیید شود، یک معضل اخلاقی مطرح می‌شود.

اینکه آیا می‌توان آن را به شرکت کنندگان در آزمایش که دارونما دریافت کرده‌اند، هم ارائه داد؟ درضمن در صورت تائید ۹۰٪ موثر بودن، ممکن است شرکت کنندگان در آزمایشات سایر واکسن‌ها هم ممکن است انصراف دهند.

کریستین گرادی، متخصص اخلاق موسسه ملی بهداشت ایالات متحده می‌گوید: «ممکن است مبارزه با همه‌گیری به چندین واکسن، با نقاط قوت و ضعف شناخته شده، نیاز داشته باشد. تا زمانی هم که داده‌های خوبی نداشته باشیم، پاسخ به سئوالات اخلاقی سخت خواهد بود.»

فایزر موافقت کرده تا ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به دولت آمریکا بفروشد.

هر فرد به دو دوز واکسن نیاز دارد و فایزر و بیونتک فعلا فقط ۵۰۰ هزار دوز تولید كرده‌اند، اگرچه انتظار دارند كه تا پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ میلیون دوز در اختیار داشته باشند. تا پایان سال ۲۰۲۱، پیش بینی شده که ۱.۳ میلیارد دوز تولید شود.

تامین واکسن کرونا برای همه و بارقه‌های امید

حتی در سال آینده هم تعداد واکسن برای اکثر مردم دنیا کم خواهد بود.

نیکول لوری، از ائتلاف نوآوری‌های آمادگی برای مقابله با اپیدمی، یک سازمان غیرانتفاعی که هدف آن بهبود عدالت در دسترسی به واکسن‌ها و داروهای کووید ۱۹ در سططح جهان است می‌گوید: «اگر پیش‌بینی دوزهای تامین شده برای سال ۲۰۲۱ را بررسی کنیم، و آنچه را که تاکنون در مورد معاملات دو جانبه در سرتاسر جهان صحبت شده، ببینم، واقعا نگران می‌شویم.»

اما ست برکلی، رئیس Gavi، اتحاد واکسن‌ها، می‌گوید داده های مثبت واکسن فایزر – بیونتک برای بسیاری از واکسن‌های دیگر در حال آزمایش که به پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 متکی هستند، و بعضی از آنها نیازی به ذخیره سازی فوق سرد نیاز ندارندٰ دلگرم کننده است.

لارنس کوری، محقق واکسن در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون، که چندین واکسن COVID-19 را آزمایش می‌کند می‌گوید:« این که فقط ۱۱ ماه پس از شناسایی ویروس عامل بیماری واکسن آن دارای کارآیی واضح است، یک شاهکار شگفت‌انگیز است، این یک مکاشفه ناب از علم است.»

پایان پیام

ترجمه: محمدرضا رضایی – دانشجوی میکروبیولوژی

منبع: ساینس

کد خبر : 188821 ساعت خبر : ۸:۲۲ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=188821

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.