نجات ۱۱ نفر از مرگ حتمی در ارتفاعات تهران

نجات ۱۱ نفر از مرگ حتمی در ارتفاعات تهران

به گزارش گلونی شاهین فتحی در تشریح عملیات امداد و نجات در کوهستان و ارتفاعات تهران با توجه به وقوع برف و کولاک و بهمن روز گذشته در این مناطق گفت: هر سال با فرارسیدن فصل زمستان و بارندگی ها، شاهد حوادث گوناگونی در ارتفاعات کشور از جمله در ارتفاعات تهران هستیم.

وی افزود: مردم تهران شاید کمتر اطلاع داشته باشند که چه حوادثی در ارتفاعات شمالی مشرف به تهران، آنها را تهدید می‌کند و برخی از آنها بدون اطلاع، صعودهایی دارند که هم برای خودشان و هم برای تیم‌های امدادی حاضر در منطقه، مشکلاتی به وجود می‌آورد.

نجات ۱۱ نفر از مرگ حتمی در ارتفاعات تهران

فتحی با اشاره به اینکه سه دسته از کوهنوردان در ارتفاعات حضور پیدا می‌کنند؛ کوهنوردان حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و افراد مبتدی که برای تفریح به این مناطق می‌آیند، تاکید کرد: از روز پنجشنبه هشدارهای لازم هواشناسی در خصوص احتمال برودت هوا و برف و کولاک و بهمن در ارتفاعات تهران داده شده بود و فدراسیون کوهنوردی هم به مردم تهران هشداری مبنی بر اینکه ارتفاعات تهران احتمالا با بهمن همراه باشد، داده و توصیه کرده بود که به ارتفاعات تهران صعود نکنید اما متاسفانه روز گذشته حوادث تلخی را در کوهستان شاهد بودیم.

چند نفر از هموطنان را هم در این حوادث از دست داده‌ایم و تا همین لحظه هم تیم‌های عملیاتی ما در حال انجام عملیات امدادی و جست و جوی مفقودان احتمالی در ارتفاعات تهران هستند.

کوهنوردان در کدام مناطق دچار حادثه شدند؟

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در تشریح حوادث روز گذشته در مناطق مختلف استان تهران گفت: روز گذشته در منطقه کلکچال، شاهد برف و کولاک همراه با برودت شدید هوا بودیم و تقریبا حوالی ساعت ۱۴ تیم‌های عملیاتی ما به منطقه اعزام شدند و با توجه به شرایط موجود، به سختی توانستند خود را به ارتفاعات برسانند که متاسفانه در همان وهله اول ۲ نفر از هموطنان را از دست دادیم.

در این ارتفاعات همچنین ۲ مصدوم هم داشتیم که یک نفر از آنها حال وخیمی داشت و تیم های امدادی سعی کردند با وجود شرایط سخت برف و کولاک، این مصدومان را به نقطه امن منتقل کرده و تحویل نیروهای اورژانس دهند.

فتحی با بیان اینکه وضعیت کوهستان و خواست مردم برای صعود به این ارتفاعات بخصوص در روزهای تعطیل، قابل کنترل نیست، تاکید کرد: در تعطیلات آخر هفته گذشته، توصیه‌های تخصصی به تمام گروه‌های کوهنوردی حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و مبتدی این بوده که از ارتفاعات استفاده نکنند.

اما این هشدارها جدی گرفته نشده و شاهد حوادثی در ارتفاعات بالا بودیم که احتمال دارد در منطقه کلکچال، هنوز مصدومانی داشته باشیم اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به حضور تیم‌های امدادی تا ساعت ۹ شب گذشته در منطقه کلکچال و انجام عملیات جست و جوی مفقودان این حوادث افزود: سرمای شدید شب گذشته و احتمال وقوع حادثه برای نجاتگران، اجازه پیشروی بیشتر به تیم‌های ما نداد اما عملیات امدادی از صبح امروز با هماهنگی با تیم‌های فدراسیون مجددا از سر گرفته شد و بالغ بر ۴۰ نجاتگر متخصص همراه با تجهیزات لازم در ارتفاعات کلکچال حضور دارند که امیدواریم مصدومان احتمالی را بتوانیم پیدا کنیم.

برای ارائه گزارش مفقودی با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از هموطنان درخواست کرد که اگر عزیزانشان روز گذشته در ارتفاعات تهران بوده و هنوز بازنگشته‌اند مراتب را به شماره ۱۱۲ جمعیت هلال احمر اطلاع دهند.

آمار دقیقی از مفقودان وجود ندارد

فتحی گفت: از شب گذشته ۱۶ خانواده با ما تماس گرفته‌اند. ما شماره همراه این عزیزان را که احتمالا گرفتار برف و کولاک شده‌اند دریافت کرده و برای ردیابی به مخابرات اعلام کردیم.

احتمالا ۵-۶ نفر از آنها آخرین تماس‌هایشان را در منطقه ثبت کرده‌اند و تیم‌های عملیاتی هم در همان منطقه در حال جست و جو هستند.

این تنها عملیات امدادی در منطقه کلکچال بوده است در حالی که در منطقه شیرپلا هم چندین مصدوم داشته‌ایم.

در منطقه آهار نیز همزمان با همین حادثه، ریزش بهمن داشتیم و متاسفانه طبق گزارش‌های دریافتی، یک نفر مفقودی هم در این منطقه داریم که تیم‌های جمعیت و اهالی منطقه همچنین همنوردان این مفقود در منطقه حضور داشته و در حال جست‌و‌جو هستند.

در منطقه دارآباد نیز روز گذشته در ساعت ۱۴ گزارش بهمن داشتیم.

گزارش اولیه حاکی از این است که ۲ نفر در این منطقه مصدوم شده‌اند. در حال حاضر تعداد زیادی از نجاتگران هلال احمر، تیم‌های فدراسیون و تیم‌های محلی در ارتفاعات تهران در حال عملیات جست و جو نجات هستند اما متاسفانه با توجه به برودت هوا، کار امدادرسانی با سختی همراه است.

وی تجهیزات امدادی مختص حوادث کوهستان همچنین پایگاه‌های امدادی هلال احمر، آتش نشانی و فدراسیون کوهنوردی را مناسب ارزیابی کرد و افزود: تجهیزات مناسب است اما مشکل اینجاست که وقتی از یک منبع رسمی اعلام هشدار می‌شود که مردم به ارتفاعات نروند، باز هم شاهد این حوادث تلخ هستیم. مردم و بخصوص تیم‌های حرفه‌ای، هشدارها را می‌بینند. روز گذشته وضعیت برای صعود به ارتفاعات تهران اصلا مناسب نبوده اما تعداد کسانی که از ارتفاعات استفاده کردند، زیاد بود.

نجات ۱۱ نفر از مرگ حتمی در ارتفاعات تهران

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با تاکید بر اینکه هنوز آمار دقیقی از مفقودان نداریم، افزود: با تلاش امدادگران، در عملیات روز گذشته ۱۱ کوهنورد از مرگ حتمی نجات پیدا کرده‌اند.

متاسفانه چند نفر هم جانشان را از دست داده و چندین نفر هم مفقود هستند که تیم‌های امدادی در حال رصد و جست و جو هستند.

نکته اساسی این است که ارتفاعات تهران ضمن اینکه زیبایی خاص خود را دارد مشکلات بسیار عدیده‌ای نیز برای صعود افراد چه حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای و چه افراد مبتدی دارد و هرکدام از این افراد ممکن است به دلیل عدم توجه به هشدارها و عدم رعایت موارد ایمنی در کوهستان تهران دچار مشکل شوند.

در شرایط موجود به ارتفاعات تهران صعود نکنید

فتحی در پایان افزود: از شب گذشته جلساتی برای هماهنگی تیم‌های عملیاتی در مدیریت بحران منطقه شمیرانات برگزار شده است.

تیم‌های هلال احمر برای نجات مفقودان این حادثه تمام تلاش خود را می‌کنند اما جان نجاتگران هم برای ما بسیار مهم است.

بنابراین از هموطنان درخواست می‌کنیم در شرایط فعلی به ارتفاعات تهران صعود نکنند.

پایان عملیات جستجو در ارتفاعات تهران

تعداد جان باختگان به ۱۲ تن رسید

رییس فدراسیون کوهنوردی در ۷ دی با حضور در منطقه دارآباد تهران، گفت:

با پیدا شدن پیکر دو کوهنورد دیگر در منطقه دارآباد، تعداد جان باختگان حادثه روز جمعه در ارتفاعات تهران به ۱۲ نفر رسید.

پیکر هشت نفر در کلکچال، یک نفر در آهار و یک نفر در توچال تا امروز پیدا شد و با توجه به پیدا شدن همه افرادی که اعلام مفقودی شده بودند، فعلا عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است.

پایان پیام

کد خبر : 195149 ساعت خبر : 1:47 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=195149
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات