کرونا در آینده احتمالا مثل سرماخوردگی خواهد شد

کرونا در آینده احتمالا مثل سرماخوردگی خواهد شد

این مطالعه، با تلفیق مولفه های ایمنی، شدت فعلی بیماری CoV-2 و طبیعت خوش خیم خانواده کروناویروس‌های بومی انسان، نشان می‌دهد که هنگامی که بیماری به فاز اندمیک و قرار گرفتن در معرض تماس اولیه در دوران کودکی برسد، CoV-2 احتمالا وضعیتی مشابه سرماخوردگی خواهد یافت.

به گزارش گلونی نتایج بررسی دکتر جنی لاوین، اثار بورنشتاد و رستم آنتیا چاپ شده در مجله ساینس پیش‌بینی کرده که در آینده همه‌گیری فعلی کرونا به چیزی در حد سرماخوردگی بدل خواهد شد.

در خلاصه این مقاله آمده است:

«در حال حاضر با این سئوال روبرو هستیم که وضعیت بیماری کووید ۱۹ در آینده چگونه خواهد بود؟

نتایج تجزیه و تحلیل‌های ناشی از داده‌های ایمونولوژیک و اپیدمیولوژیک کرونا ویروس‌های بومی انسانی (HCoVs) نشان می‌دهد که ایمنی مقابله کننده با عفونت (infection-blocking immunity) به سرعت فروکش می‌کند، اما ایمنی مقابله کننده با بیماری (disease-reducing immunity) عمر طولانی دارد.

مدل این مطالعه، با تلفیق مولفه‌های ایمنی، شدت فعلی بیماری CoV-2 و طبیعت خوش‌خیم خانواده کرونا ویروس‌های بومی انسان، نشان می‌دهد که هنگامی که بیماری به فاز اندمیک و قرار گرفتن در معرض تماس اولیه در دوران کودکی برسد، CoV-2 احتمالا وضعیتی مشابه سرماخوردگی خواهد یافت.

کرونا در آینده احتمالا مثل سرماخوردگی خواهد شد

کرونا در آینده احتمالا مثل سرماخوردگی خواهد شد
کرونا در آینده احتمالا مثل سرماخوردگی خواهد شد

البته این بررسی نتیجه متفاوتی را برای ویروس کرونا که باعث بیماری شدید در کودکان می‌شود، پیش‌بینی می‌کند.

این نتایج بر اهمیت مقابله‌های رفتاری را در حین مرحله همه‌گیری و تزریق واکسن تاکید می‌کند، و البته سناریوهای ادامه واکسیناسیون در مرحله آندمیک شدن بیماری باید بررسی و ارزیابی شوند.»

در بخشی از این مقاله هم آمده است:« فاصله گذاری اجتماعی و واکسیناسیون موثر برای کنترل یک اپیدمی جدید و گذر از دوره آن حیاتی است، اما هنگامی که وارد مرحله آندمیک می‌شویم، دیگر واکسیناسیون عمومی لازم نیست.

ضرورت انجام واکسیناسیون مستمر به وابستگی به میزان مرگبار بودن عفونت (IFR) بستگی دارد.

اگر عفونت‌های اولیه کودکان خفیف باشد (مشابه CoV-1 و CoV-2)، با تخفیف بیماری به بیماری محدود کودکان، ممکن است به ادامه واکسیناسیون نیاز نباشد.

از طرف دیگر، اگر عفونت اولیه در کودکان شدید باشد (مانند MERS)، واکسیناسیون کودکان باید ادامه یابد.»

پایان پیام

نویسنده: طیبه نهانی

کد خبر : 198762 ساعت خبر : 10:39 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=198762
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات