هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

پلنگ ماده در خواف تلف شد

پلنگ ماده در خواف تلف شد

به گزارش گلونی سرپرست حفاظت محیط زیست خواف از تلف شدن یک قلاده پلنگ ماده در ارتفاعات دردوی خواف خبر داد.

داود نورمحمدی ادامه داد: در پی اطلاع‌رسانی یکی از اهالی روستای دردوی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای دردوی که مورد هجوم و حمله چندین قلاده سگ گله قرار گرفته بود محیط‌بانان شهرستان سریعا به محل عزیمت و با توجه به اهمیت موضوع، تحقیقات و بررسی میدانی برای تشخیص علت اصلی اتلاف این گونه ارزشمند آغاز شده است که اخبار تکمیلی پس از بررسی و تحقیقات لازم متعاقبا اعلام خواهد شد.

این گزارش حاکی از آن است که حسب دستور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تیمی متشکل از کارشناسان حقیقت‌یاب اداره کل حفاظت محیط زیست استان به منطقه اعزام خواهند شد.

پلنگ ماده در خواف تلف شد

در کتاب «اطلس پستانداران ایران» که سازمان حفاظت از محیط زیست منتشر کرده است درباره‌ پلنگ آمده است:

ویژگی‌های ظاهری: طول سر و بدن ۱۱۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر، طول دم ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر، ارتفاع بدن ۴۵ تا ۷۸ سانتی‌متر و وزن ۳۵ تا ۹۰ کیلوگرم است.

دارای جثه‌ای بزرگ، بدنی عضلانی و قابل انعطاف، سری پهن، دست و پایی کوتاه با پنجه‌های قوی است.

سطح بدن پوشیده از موهای نرم و کوتاهی به رنگ کرم نخودی است که در قسمت‌های زیرین بدن کم رنگ‌تر می‌شود بدن پوشیده از خال‌های گرد و توخالی شبیه به گل است.

ویژگی‌های زیستی: پلنگ به طور عمده از غروب تا طلوع آفتاب به فعالیت می‌پردازد.

به صورت انفرادی زندگی کرده و قلمرو هر نر معمولا قلمرو چند ماده را نیز در بر می‌گیرد. از قلمرو خود به شدت دفاع نموده و با نشانه‌هایی مانند ایجاد خراش روی زمین یا تنه درختان و به جا گذاشتن سرگین و ادرار مرز قلمرو خود را مشخص می‌کند.

جابه‌جایی زیادی داشته و یک نر در استان یزد که به وسیله رادیوتله‌متری بررسی شد حدود ۶۲۶ کیلومتر مربع را در ۱۰ ماه طی کرد.

مهم‌ترین طعمه پلنگ، کل و بز و قوچ و میش است و در کنار آن از گراز، انواع گوزن‌ها، آهو، پستانداران‌ کوچک، پرندگان و حتى حشرات نیز تغذیه می‌کند.

در مواقع کمبود طعمه طبیعی ممکن است به دام‌های اهلی و سگ گله نیز حمله کند.

معمولا در بهمن‌ماه جفت‌گیری کرده و پس از ۹۰ تا ۱۰۶ روز، ۱ تا ۴ توله به دنیا می‌آید ولی به ندرت موفق به بزرگ کردن بیش از ۲ توله می‌شود.

توله‌ها در سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی از مادر جدا شده و تا چند ماه پس از آن با هم می‌مانند.

در طبیعت ۱۴ تا ۱۹ سال و در اسارت تا ۲۳ سال عمر می‌کند.

زیستگاه، پراکندگی و فراوانی: به دلیل قابلیت سازگاری بالا، در انواع زیستگاه‌های کوهستانی، استپی، جنگلی و کوه‌های خشک مناطق بیابانی اکثر مناطق ایران، از ارتفاع ۲۰۰ تا ۴۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا زندگی می‌کند.

با استفاده از دوربین‌های تله‌ای، اطلاعات بیشتری از حضور پلنگ در سال‌های اخیر در زیستگاه‌های ناشناخته کشور (پناهگاه حیات‌وحش نایبندان طبس و بشاگرد در استان هرمزگان) به دست آمده است.

اگرچه پلنگ پراکندگی وسیعی در ایران دارد اما از فراوانی پایینی برخوردار است.

در پژوهشی در پارک ملی بمو، ۶ فرد پلنگ و تراکمی در حدود یک و هشتاد و هفت دهم پلنگ در ۱۰۰ کیلومتر مربع تخمین زده شده است.

وضعیت حفاظتی: در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد شکار غیرمجاز پلنگ و طعمه‌های آن، تغذیه از لاشه‌های مسموم، تله گذاری و تصادفات جاده‌ای از مهم‌ترین عوامل کاهش جمعیت این گربه‌سان در ایران است.

پلنگ در طبقه «آسیب پذیر» (VU) فهرست سرخ IUCN و پیوست II کنوانسیون CITES قرارد دارد. اما زیرگونه پلنگ ایرانی (P p . saricolor) در خطر انقراض» (EN) طبقه بندی شده است.

حفاظت، به خصوص خارج از مناطق حفاظت شده که جمعیت طعمه‌های طبیعی در آن به شدت کاهش یافته، نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

پایان پیام

کد خبر : 200140 ساعت خبر : ۳:۳۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=200140

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.