هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

سگ های بی صاحب و نقش آنها در انقراض حیات وحش

وبینار 27 دانش، تجربه و زمین

سگ های بی صاحب و نقش آنها در انقراض حیات وحش

وبینار ۲۷ دانش، تجربه و زمین

به گزارش گلونی، سگ‌ها (Canis familiaris) را می­‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

  • سگ‌های وحشی و بدون صاحب (Feral and free ranging)
  • سگ‌های دارای صاحب (Owned and completely dependent)

سگ‌های وحشی و بدون صاحب در ۶ زیرگروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • سگ وحشی (Wild dog)
  • سگ‌ آموزش ندیده و غیراهلی (Feral dog)
  • سگ رها و بی‌خانمان (Stray dog)
  • سگ خیابانی (Street dog)
  • سگ روستایی (Village dog)
  • سگ‌ گله (Shepherd dog)

سگ‌ها از اعقاب گرگ‌های خاکستری (Canis lupus) هستند و دست‌کم ۱۴ هزار سال پیش توسط انسان‌ها، اهلی شدند (Frantz et al., 2016).

قدیمی‌ترین فسیل‌ سگ‌ها از غرب اروپا و سیبری به دست آمده و تصور می‌شود که دست‌کم ۱۴ الی ۱۵ هزار سال قدمت داشته باشد.

سگ‌های بدون صاحب که این روزها در هر کوی و برزن می‌­توان آن­ها را مشاهده کرد، حاصل دخالت انسان‌ در طبیعت و برهم زدن نظام طبیعی هستند.

سگ های بی صاحب و نقش آنها در انقراض حیات وحش

سایر ویدیوها در نماشای گلونی

در واقع انسان­‌ها با دخالت در طبیعت، سگ‌ها را پس از گربه‌ها و موش‌ها به عنوان سومین گونه مهاجم به طبیعت معرفی کردند و امروز هم با غذادهی اشتباه در روند کل اکوسیستم تاثیر می­‌گذارند.

تحقیقات هاگس و مک‌دونالد در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان داد که سگ‌ها بر بقای ۲۱ گونه مهره‌دار در معرض خطر تاثیر دارند و پس از آن بلارد و دوهرتی در سال ۲۰۱۶ تایید کرد که بیش از ۱۰۰ گونه جانوری از حضور در زیستگاه‌هایشان به واسطه حضور سگ‌ها تاثیر منفی پذیرفته‌اند.

سایر ویدیوها در نماشای گلونی

در وبینار ۲۷ دانش، تجربه و زمین از نقش سگ‌­ها در شکار مستقیم حیات‌وحش، تاثیر آن­ها در تغییرات رفتاری و بروز استرس در حیوانات وحشی، رقابت غذایی، آزار و اذیت، تولید هیبریدها و انتقال بیماری‌­ها صحبت خواهیم کرد.

اگر شما هم با غذا دادن دستی به سگ­‌ها و گربه­‌ها در عدم مدیریت صحیح پسماند و آلوده­‌سازی محیط­‌های شهری و طبیعی نقش دارید؛ این وبینار را از دست ندهید و برای نجات طبیعت و میراث طبیعی خود مسوولانه‌­تر برخورد کنید.

این وبینار متفاوت را در حوزه حیات‌وحش از دست ندهید.

پایان پیام

نویسنده: فرناز حیدری

کد خبر : 207801 ساعت خبر : ۱۲:۲۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=207801

اشتراک در نظرات
اطلاع از
2 Comments
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

درود.دسته بندی سگ های وحشی و بدون صاحب باید بگم اشتباه هست. ما اصلا چیزی به نام سگ وحشی در طبیعت نداریم. وقتی از فیلوژنی می‌گوییم، باید در تمامی ابعاد بهش توجه کنیم.
اسامی عمومی و قدیمی که به علت تاریخی باقی ماندند، نباید ما را در طبقه‌بندی جانداران گول بزند. القصه اینکه تمامی سگ سانان، نوعی روباه هستند. انجایی که گرگ خاکستری و سگ و …، یک تاکسون را تشکیل می‌دهند اعضای آن‌ها، در واقع نوعی گرگ هستند! و فقط سگ یا همان سگ اهلی را میتوانیم سگ بنامیم( که اینجا سگ‌ها هم نوعی گرگ هستند) خلاصه اینکه سگ وحشی wild dog، نوعی روباه هست ولی سگ نیست!

چون افرادی که اینکار را میکنند هم مثل سگهای ولگرد گروه شده اند و حمله میکنند و پرخاش تنهایی و با صحبت کردن نمیتوان براحتی آگاهشان کرد اغلب هم سود میبرنداز اینکار و واقعا دلسوز نیستند ،فقط باید قانون برای این افراد جریمه نقدی سنگین در نظر بگیره