هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

نام زکریای رازی را به روستای فیروزآباد اضافه کنید

نام زکریای رازی را به روستای فیروزآباد اضافه کنید

به گزارش گلونی خبر کشف محل دفن محمد بن زکریای رازی و تکذیب آن از نظر تازگی خبر چند ساعت بعد از انتشار، این نکته را یادآوری کرد که هر چند در طول یک سال گذشته، استفاده از کشفِ دانشمند بزرگ ایرانی که در ری به دنیا آمد و در همین شهر باستانی به خاک سپرده شد، جان میلیون‌ها انسان را از مرگ حتمی به واسطه‌ شیوع کرونا نجات داد، اما نه متولیان و نه مردم تلاشی نکردند تا دست‌کم برای تقدیر از کاری که زکریای رازی پزشک ایرانی، بیش از ۱۲۰۰ سال قبل انجام داده بود به فکر انجام بررسی‌های بیشتر برای پی‌بردن به مکان دقیق دفن وی باشند.

هر چند ۴۹ سال قبل مرحوم حسین کریمان، احتمال وجود قبر او را در قبرستان قدیمی شهر ری در امامزاده شعیب روستای فیروزآباد مطرح کرده بود،

اما طرحِ دوباره‌ آن پیش‌فرض در ۴۹ سال گذشته، از همان ابتدا قصد داشت تا دو نکته را یادآوری کند:

لزوم حضور باستان‌شناسان در محدوده امامزاده شعیب شهر ری برای بررسی محوطه‌ای که اسناد تاریخی می‌گویند این دانشمند ایرانی قرن سوم، دست‌کم ۱۰ سال پایانی عمر خود را آنجا گذرانده و از سوی دیگر ساخت یادمانی در شأن وی، در آن محدوده برای جلوگیری از تعدی کشورهای همسایه به شخصیت آن ضروری به نظر می‌رسد.

به محل دفن رازی نگاهی بین‌المللی داشته باشید

اکنون به دنبال مطرح شدن دوباره‌ نظر حسین کریمان _ تهران شناس _ نسبت به دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد شهر ری بعد از حدود ۴۹ سال، این بار تعدادی از مسوولان پژوهشگران و متولیان شهر ری و روستای فیروزآباد در دهداری قلعه‌نو درباره‌ اقداماتی که می‌توان برای به نتیجه رساندن پژوهش‌های کریمان و نشان دادن جایگاه زکریای رازی در کشور و به خصوص در شهر ری انجام داد، صحبت کردند.

احمد ابوحمزه _ ری‌شناس _ در صحبت‌هایی با اشاره به مشخص نبودن مکان دقیق دفن شخصیت‌هایی مانند قوام‌السلطنه در قزوین یا خیام در نیشابور و فردوسی در طوس، بیان کرد: فقط محوطه آرامگاهی آن‌ها مشخص است ولی به افتخار این بزرگان بنیادهایی تشکیل شده و مزارهایی مجلل شکل گرفته است. ما نیز نباید از این کاروان جدا بیفتیم، بلکه باید به رازی با نگاهی بین‌المللی و ملی نگاه کنیم، اقدامی که می‌تواند بسیار وسیع و در شان او باشد.

وی با اشاره به این‌که از دل این مکان پژوهشکده‌ها، موزه‌ها و موسساتی می‌تواند شکل بگیرد، ادامه داد: اگر بخواهد کاری سطحی و کوچک انجام شود همان بهتر که کار نشود چون هم آبروی خود را برده‌ایم و هم شان رازی زیر سوال می‌رود.

ابوحمزه پیشنهاد کرد تا در صورت امکان بنیاد رازی زیر نظر یکی از ارگان‌ها تشکیل شود و بودجه‌ درخوری به آن اختصاص یابد و به گونه‌ای آرامگاه رازی ساخته شود که مردم منطقه به طور مستقیم یا به صورت ضمنی از آن نفع ببرند و بر لزوم ایجاد یک دبیرخانه مستقل مرتبط با این موضوع در شهر ری تاکید کرد.

برای شناساندن جایگاه رازی فرصت سوزی نکنید

مهدی دانشیار _ مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم _ نیز به برگزاری کنگره رازی در سال ۱۱۲۱ در کنگره رازی اشاره کرد که به بهانه و گلایه از تغییر نام خیابان زکریای رازی در شهر ری در آستان مقدس با موافقت تولیت آستان برگزار و قطع‌نامه‌ای در آن صادر شد که در آن به جای اسم خیابان تغییر یافته مکان دیگری را به نام رازی نام‌گذاری کنند و اقدام به کشف قبر محمد بن زکریای رازی کنند.

وی با استناد به مدارکی که در آن کنگره ارائه شد در نهایت به نظر مرحوم حسین کریمان _ تهران شناس _ مُهر تاییدی زد که در منطقه امامزاده شعیب فیروزآبادِ شهر ری، زکریای رازی مدفون است، ادامه داد:‌ علاوه بر این‌که این مساله به تایید بزرگانی چون مهدی محقق و پرویز اذکایی رازی پژوهان کشور قرار گرفت، استناد به همین مدارک با توجه به تغییراتی که در قبرستان امامزاده شعیب ایجاد شده و در عملیات همسان‌سازی همه‌ سنگ قبرهای باستانی تخریب و منهدم شده و امکان تفحص وجود ندارد، می‌تواند کافی و وافی باشد و در امر احیای آرامگاه رازی تسریع شده و از فرصت‌سوزی جلوگیری شود.

همچنین غفاری _ مدیر موسسه مطالعاتی راگا _ با بیان این‌که باید زمان‌بندی مناسبی انجام شود و اجازه داده نشود که بحث قبر رازی هم به حاشیه برود، گفت: در سایر کشورها مانند مالزی به دنبال بهانه برای جذب توریست هستند و تلاش می‌کنند تا به گذشته خود برگردند، اما متاسفانه ما در حال از بین بردن میراث خود هستیم و تبر به ریشه فرهنگی خودمان می‌زنیم.

مانند اقداماتی که برای همسان‌سازی بقاع متبرکه در جریان است از آستان حضرت عبدالعظیم تا امامزاده شعیب که با از بین بردن سنگ قبرهای کهن یا جایگزینِ کاشی‌های دست‌ساز بدون توجه به پیامدهای فرهنگی آن بیشترین ضربه را متوجه میراث تاریخی می‌زند.

نام زکریای رازی؛ از برگزاری مسابقه تا نامگذاری بوستان

علی رضا صادقی _ بخشدار قلعه نو _ با اشاره به رقابتی که در کشورهای همجوار ایران برای ثبت و ضبط مفاخر کشورمان به نفع خود در یونسکو وجود دارد، ادامه داد:‌ این در حالی است که متاسفانه ما در کشور فرصت‌سوزی می‌کنیم و باید قبل از این‌که متضرر پیامدهای آن باشیم با همیاری همه مراکز فرهنگی که به نوعی با محمد بن زکریای رازی ارتباط دارند زمینه را برای ایجاد آرامگاهی مناسب در زاویه مرقد امامزاده شعیب فراهم کنیم.

او انجام این کار را باعث ارتقای سطح فرهنگی منطقه دانست و افزود:‌ با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این زمینه می‌تواند فراهم شود.

وی همچنین با تاکید بر این‌که مدارک به دست آمده از منطقه آرامگاه رازی مطرح شده‌اند، بنابراین کسانی که با این فرضیه مخالف هستند نیز می‌توانند اسناد و مدارک خود را ارائه دهند، ادامه داد:‌ در مرحله نخست طرح آرامگاه رازی را در سطح ملی در یک مسابقه مسالمت‌آمیز با جایزه‌ای درخور مطرح می‌کنیم تا بتوانیم بهترین طرح را انتخاب کنیم و یادمانی درخور این شخصیت در فیروزآباد به وجود آوریم.

او با بیان این‌که منطقه‌ای در پشت امامزاده شعیب برای این پروژه در دستور کار قرار گرفته است تا بشود به عنوان بوستانی در خور شان محمد بن زکریای رازی از آن استفاده کرد، ادامه داد: ‌بجاست که اسم فیروزآباد پسوندی به نام رازی را در کنار خود داشته باشد و به عنوان فیروزآباد رازی شناخته شود تا مشخص شود که مدفن بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد.

وی با تاکید بر این‌که نیاز است تا دبیرخانه پیگیری آرامگاه رازی در جایی غیر دولتی ایجاد شود تا درگیر دچار هیجانات سیاسی نباشد، ادامه داد:‌ نیاز است تا استقلال ری از تهران که از جمله مطالبات مردم شهر ری است، نیز پیگیری شود.

پایان پیام

گزارش‌گر: سمیه ایمانیان

کد خبر : 206932 ساعت خبر : ۲:۴۷ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=206932

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات