اگر غفلت کنیم کرونای جهش یافته کل ایران را درمی‌نوردد

کرونای جهش یافته اگر غفلت کنیم کل کشور را درمی‌نوردد

معاون بهداشتی وزیر بهداشت: تا پایان سال شاید ۱ میلیون نفر را واکسینه کنیم.

دکتر رئیسی معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در جلسه مجمع انجمن‌های علمی پزشکی کشور توضیحاتی در خصوص وضعیت همه‌گیری کرونا در روزهای اخیر و برنامه واکسیناسیون کشوری ارائه داد و به سوالات حاضران هم پاسخ داد.

به گزارش گلونی در این جلسه که با حضور دکتر فاضل، دکتر ظفرقندی و دکتر نوبخت، دکتر خداکرمی، دکتر عباسیون، دکتر زمانی و چندین عضو دیگر مجمع انجمن‌ها به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد، دکتر رئیسی با ارائه گزارش وضعیت همه‌گیری در کلیه استان‌های کشور به خصوص از وضعیت همه گیری در استان خوزستان ابراز نگرانی کرد و وضعیت همه‌گیری در این استان را بسیار خطرناک توصیف کرد و اعلام کرد: «با این روند قطعا در چند روز آینده در این استان با کمبود تخت بستری روبرو خواهیم شد».

کرونای جهش یافته

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در حال حاضر انستیتو پاستور و آزمایشگاه دانشکده بهداشت، دستگاه مخصوص سکانس کردن ویروس را دارند و در بعضی از استان‌ها بخش خصوصی این دستگاه را تهیه کرده است که تا سکانسینگ ژنوم انجام شود تا مشخص شود مورد بیماری کرونای قبلی است یا نوع جهش یافته اشاره کرد: «استان مازندران علی رغم پیکی که داشت اما خوشبختانه این پیک انگلیسی نبود در استان قزوین هم با این که مورد انگلیسی بیماری وجود داشت اما در بیمارستان هشتگرد که نمونه‌برداری شد، مورد ویروس انگلیسی نداشتیم.

اما به هر حال ویروس انگلیسی در کشور چرخش پیدا کرده است و باید بسیار نگران و مراقب باشیم.

در استان‌های تهران و البرز اگرچه فعلا وضعیت وخیم نیست اما به نظر می‌رسد که این آرامش قبل از طوفان باشد و کاملا برای این استان‌ها نگران هستیم.

واقعیت این است که با در پیش بودن تعطیلات نوروزی و کاهش رعایت مردم و به نوعی خستگی روحی آن‌ها اگر غفلت کنیم و خیلی سریع همه موارد را اجبار نکنیم و مراقب نباشیم این ویروس جهش یافته در کل کشور وضعیت را بحرانی می‌کند»

دکتر رئیسی ادامه داد: «ما در طرح شهید قاسم سلیمانی که کار را شروع کردیم، سه تیم با کمک نیروهای بسیج و هلال احمر و کادر درمان و نظام پزشکی و سایر ارگان‌ها درست کردیم. یک تیم مراقبت یا همان کانتکت تریسینگ، یک تیم مراقبت در منزل یا هوم کر و یک تیم حمایتی.

در وزارتخانه هم ستاد یا هاب کرونا درست کردیم که تمام نتایج آزمایش‌های مثبت از بخش دولتی و خصوصی را جمع‌آوری می‌کند. برنامه بعدی ما هم این است که مطب‌ها هم به این سیستم اضافه بشوند و تست مطب‌ها هم به کرونا هاب برسد.

هر فردی که مثبت بشود، کد ملی او در پرونده‌اش هست و پیامی برای مراقب سلامت منطقه او می‌رود که این فرد که تحت نظر شماست و آزمایش داده و مثبت شده است.

مراقب سلامت هم باید تیم هوم کر را بفرستد تا به ازای هر فرد، ۱۰ نفر از اطرافیانش تست شوند.

میانگین فعلی کشور ۵.۵ است. یعنی به ازای هر فرد که مثبت شود، سریعاً خانواده و اطرافیان او تست می‌شوند و یک شجره‌نامه بیماری برای فرد ترسیم می‌شود و فعلا به این آمار رسیده‌ایم.

در شهرهای بزرگ هم چند کار انجام شده است. از شهرداری مراکز نمونه‌گیری زیادی گرفتیم و مراکز خودمان را هم فعال کردیم.

اما بیشترین امید ما این است که مطب‌ها را فعال کنیم که دراختیار پزشکی عمومی، متخصص عفونی، داخلی، اطفال و دندانپزشکی رپیت تست قرار بدهیم و افراد تعیین تکلیف و وارد سامانه بشوند.

اگر هم فرد در سیستم مراقب سلامت پرونده نداشته باشد، همان موقع با توجه به کد ملی برای او پرونده تشکیل می‌شود.»

واکسیناسیون

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در خصوص برنامه واکسیناسیون گفت: «در مورد واکسیناسیون ما ۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی وارد کردیم.

درواقع ۲۰ هزار دوز برای ۱۰ هزار نفر. این واکسن جزو واکسن‌های بسیار خوب است و اطمینان می‌دهم یکی از ۳ واکسن برتر دنیاست.

این واکسن ۲ دوز دارد که دوز اول و دوم باهم فرق دارند. از دوز اول، ۱۰۰هزار دوز دیگر وارد کرده‌ایم اما تا زمانی که دوز دوم به دست‌مان نرسیده است شروع نمی‌کنیم.

از طرف دیگر، ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین در هفته آینده به ایران می‌رسد که البته قرار است چین حدود ۲ میلیون دوز واکسن به ما بدهند.

آسترازنکا هم که ۴.۲ میلیون دوز است از سبد کوواکس است.

ما در کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در معرض خطر با ریسک بالا داریم که باید قبل از شروع سال واکسینه شوند.

از این تعداد نزدیک ۶۰۰ هزار نفر از جامعه پزشکی هستند که در اولویت اول هستند و گروه دوم که ۷۰۰هزار نفر هستند جانبازان، معلولین، شاغلین مراکز نگهداری بیماران مزمن و روانی، مراکز تحت پوشش بهزیستی و افراد سالمند با حداقل دو مورد زمینه‌ای هستند.»

وی با اشاره به عدم همکاری کشورهای ثروتمند در ارائه واکسن به سایر کشورها گفت: «در مورد واکسینه کردن علیه کرونا دو هدف عمده وجود دارد. یکی کاهش مرگ و میر و بعد هم قطع زنجیره. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی به کشورهای ثروتمند توصیه می‌کند اگر به هدف اول رسیدید واکسیناسیون را متوقف کنید تا به بقیه کشورها واکسن برسد، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و متاسفانه دسترسی بسیاری از کشورها به واکسن محدود شده است.»

پرسش و پاسخ با دکتر رئیسی

در انتهای این جلسه گپ و گفتی کوتاه با دکتر رئیسی داشتیم:

– در ابتدا کمی درباره نوع جهش یافته ویروس کرونا و خصوصیات آن توضیح بدهید.

درباره ویروس انگلیسی یکی از رفتارهایی که در اروپا از این ویروس مشاهده شده این است که سن مبتلایان و فوت شدگان از ویروس قبلی پایین‌تر است و اطفال و افراد زیر ۲۵ سال بیشتر درگیر شدند.

نکته دیگر این که علی‌رغم این که در اروپا گفته می‌شد مدارس باز باشند، اما مثلاً آلمان مدارس خودش را تعطیل کرد.

الان میزان بستری‌های اطفال در دنیا به اندازه چشمگیری افزایش پیدا کرده است. البته باید گفت آمار مرگ و میر آنطور که در فضای مجازی مطرح شده، بیشتر نشده است.

در کل مرگ و میر ۳۰ درصد و پاتوژنیسیتی ویروس جدید از ویروس قبلی بالاتر است. از سوی دیگر طبیعی است که وقتی میزان بستری بالا برود میزان مرگ مطلق هم بالاتر می‌رود.

کرونای جهش یافته و وضعیت کادر درمان

– متاسفانه اخیرا یک مورد مرگ مادر باردار در کادر درمان داشتیم که در جامعه واکنش‌های زیادی داشت. آیا پروتکل حفاظتی در مورد کادر درمان در بخش خصوصی و دولتی داریم؟

البته ایشان که فوت شدند در مرخصی استعلاجی به سر می‌بردند و در بیمارستان نبودند.

شاید حتی در بیمارستان مبتلا شده باشند اما در دوره ۱۴ روزه منتهی به فوت در بیمارستان نبودند.

قطعا مادران باردار در اولویت واکسیناسیون، مراقبت، مرخصی استعلاجی و این که در بخش کووید نباشند هستند.

محل خدمت همکاران هم بستگی به هفته حاملگی مادران باردار دارد.

ضمن این که خیلی از همکاران کادر درمان و پرستاری هستند که داوطلبانه و شجاعانه و ایثارگرانه ادامه خدمت می‌دهند.

همین الآن مادر باردار داریم که فوق ICU هستند و علی‌رغم توصیه که کار نکنید داوطلبانه ادامه کار دادند. با این حال اولویت برای مادران باردار قائل هستیم.

– گروهی از پزشکان از ما می‌پرسند تست رپید در کلینیک جایگاهی برای تشخیص دارد؟

بله در مورد تست رپید بستگی دارد که زمان نمونه‌گیری کی باشد. تست رپید یکی دو روز بعد از علائم‌دار شدن و افیکیسی آن برای تشخیص به شدت بالا می‌رود و اوج آن در روز چهارم تا هشتم شروع علائم است و بعد افت می‌کند.

ولی فرض کنیم فردی بعد از ده روز از علامت‌دار شدن مراجعه کند، در این مورد تست رپید جواب نمی‌دهد و باید PCR شود.

در کل مقایسه رپید و PCR درست نیست. اما اگر فرد علامت‌دار باشد که معمولاً مراجعین مطب در این محدوده هستند رپید تست خیلی تفاوتی با PCR ندارد.

پایان پیام

کد خبر : 206941 ساعت خبر : 3:54 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=206941
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات