جایزه احمد اقتداری فراخوان داد؛ او که بود و چه کرد؟

جایزه احمد اقتداری فراخوان داد؛ او که بود و چه کرد؟

«جایزه احمد اقتداری» در زمینه‌های تاریخ، مطالعات فرهنگی و زبان‌شناسی، در دومین سالروز در گذشت او کلید خورد.

به گزارش گلونی محمدصادق رحمانیان با اعلام این خبر گفت: «احمد اقتداری دهم مرداد ماه سال ۱۳۸۷ طی نامه‌ای از من خواست با هماهنگی خانم مهندس امید اقتداری، برخی از کتاب‌های او را به چاپ برسانیم و عواید حاصل از آن را به مصارف فرهنگی برسانیم. ایشان در همین وصیت‌نامه نیز به جایزه فرهنگی احمد اقتداری اشاره کرده است.

اکنون و پس از دو سال از رحلت این دانشمند گرامی، تمهیدات این جایزه را مهیا خواهیم ساخت تا هم یاد او و آثار قلمی ارزشمندش را همچنان زنده نگه داریم و هم ظرفیت‌های تازه و جدیدی را برای مطالعات در حوزه جنوب ایران ایجاد کنیم.»

این جایزه فعلاً به صورت دوسالانه برگزار می‌شود. بنابراین نخستین دوره آن در سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد و تا آن زمان دبیرخانه دائمی این جایزه در شهرستان گراش، موسسه فرهنگی هنری هفت‌برکه، مستقر و آماده دریافت آثار پژوهشگران و نویسندگان خواهد بود.

جایزه احمد اقتداری فراخوان داد

رحمانیان دبیر این جایزه فرهنگی افزود: «داوری این جایزه در سه شکل کتاب، پایان‌نامه و مقاله علمی در حوزه‌های تاریخ جنوب و خلیج فارس، مطالعات فرهنگی و زبان‌شناسی در قلمرو جنوب ایران صورت خواهد گرفت.

منظور ما از جنوب جغرافیای سه استان‌ بوشهر، فارس و هرمزگان در محدوده خلیج فارس است. در صورت استقبال و اعلام آمادگی نهادهای فرهنگی، استان‌های خوزستان و کرمان نیز بدان افزوده خواهد شد.

تلاش ما این است که از متخصصان و سرآمدان حوزه‌های تخصصی یادشده، برای امر داوری استفاده شود. ساختار اجرایی این جایزه فرهنگی متشکل از هیئت امنا و دبیر علمی و اجرایی است که پس از نهایی شدن آیین‌نامه اجرایی، نام هیئت امناء و داوران نیز منتشر خواهد شد.

بر این اساس، در دومین سالروز درگذشت ایشان، تأسیس جایزه دوسالانه احمد اقتداری را برای مطالعات خلیج فارس و شناخت جنوب ایران اعلام می‌کنیم. فراخوان این جایزه در روز دهم اردیبهشت همزمان با روز خلیج فارس، در اختیار دانشجویان، نویسندگان و علاقه‌مندان به شناخت جنوب ایران و خبرگزاری‌ها قرار خواهد گرفت.»

گفتنی است دبیرخانه این جایزه در مؤسسه فرهنگی هنری هفت برکه، واقع در شهرستان گراش خیابان امام خمینی(ره)، ساختمان جابری، طبقه زیرین قرار دارد. علاقه‌مندان می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۱۴۸۶۹۶۱ دبیر این جایزه تماس برقرار کنند.

گفتنی است که احمد اقتداری از پیشگامان مطالعات خلیج فارس و جنوب ایران از سال ۱۳۳۴ نخستین پژوهش‌های خود را منتشر کرد.

اطلاعاتی که او در زمینه شناخت تاریخ، جغرافیا و فرهنگ جنوب ایران عرضه می‌کند، همه بر پایه تجربه‌ها و مشاهدات خود اوست.

او با سفرهای دور و نزدیک، مصاحبه، تصویربرداری و یادداشت‌های روزانه خود، پژوهش‌های میدانی خود را سامان بخشیده است.

در کتاب «کاروان عمر» چنین نوشته است: «می‌توانم گفت همه شهرها و دیه‌های کشور را دیدم. همه آثار قدیمی و منابع طبیعی و زیبایی‌های هنری و معماری و تاریخی کشور را با دقت بازدید نمودم.

بیشتر مردمان و بیشتر لهجه‌های محلی را دیدم و شنیدم و در کار زبان شناسی ایرانی بیش از پیش شور و شوق پیدا کردم.

به این نتیجه رسیده بودم که از روی یک واژه قدیمی یا نام یک آبادی یا کوه و دشت و روستا، از مطالعه یک ترانه محلی، از تطبیق یک فعل و ریشه مصدری آن در یک زبان محلی دورافتاده، از دقت در یک اثر تاریخی، از توجه به یک روایت و حکایت سینه‌به‌سینه، حتی از دقت در خطوط چهره یک مرد روستایی یا یک دختربچه ایلی می‌توان به تاریخ و تمدن و فرهنگ اقوام مختلف ایران‌زمین با نژادها و زبان‌ها و آداب و رسوم مختلف‌شان پی برد و دانست که این اقوام با هم چگونه ارتباط فرهنگی و فکری و تعلقات ملی و وطنی دارند.»

سفرهای تحقیقاتی احمد اقتداری از خوزستان و بوشهر و کرمان تا سیستان و بلوچستان، نگارش چندین کتاب پرحجم از زندگی و فرهنگ مردم جنوب ایران را در پی داشت.

تصحیح کتاب‌های سدیدالسلطنه کبابی بندرعباسی، کتاب خلیج فارس (برگزیده جایزه ویژه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سال ۱۳۴۶)، تاریخ مسقط و عمان، بحرین و قطر و روابط آن‌ها با ایران، دیار شهریاران و خوزستان و کهگیلویه و ممسنی نیز در همین رهگذر قابل بررسی است. عکس‌هایی که او از جوامع، مساجد، خانه‌ها، رودها و… برداشته است، اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا بسیاری از بناهایی که عکاسی ‌شده از بین رفته‌اند و دیگر اثری از آن‌ها باقی نمانده‌است.

او علاوه بر تاریخ و آثار باستانی، علاقه‌مندی خود به زبان‌شناسی و مطالعات فرهنگی را با انتشار کتاب‌های «فرهنگ لارستانی» و «لارستان کهن» در سال ۱۳۳۴ خورشیدی نشان داد.

احمد اقتداری پس از سال‌ها زندگی در تهران وصیت کرد او را در زادگاهش گراش فارس به خاک بسپارند. او سرانجام در ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸ در تهران درگذشت و پس از تشییع در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی تهران، سوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، پیکر احمد اقتداری به شهر گراش منتقل شد تا طبق وصیتش در آرامگاه خاندان دَهباشی به خاک سپرده شود.

پایان پیام

کد خبر : 220720 ساعت خبر : 2:12 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=220720
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات