مساحت تالاب و جنگل حرا نای بند کاهش یافت

مساحت تالاب و جنگل حرا نای بند کاهش یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: با بررسی‌های علمی و پژوهشی مشخص شده مساحت تالاب و جنگل حرا در منطقه «نای بند» این استان در ۲۰ سال اخیر به دلیل تغییرات محیطی در حال کاهش و بخش‌هایی از جنگل حرا نیز خشک شده است.

به گزارش گلونی به نقل از ایرنا، فرهاد قلی‌نژاد روز جمعه به رسانه‌ها اعلام کرد: کاهش مساحت تالاب‌های نای بند به دلایل مختلف از جمله کاهش چشمگیر ورود آب شیرین و سیلاب به تالاب‌ها ناشی از تغییرات در منطقه و تغییر کاربری اراضی کوهپایه‌ای به صنعت بوده است.

محدوده خشکی این پارک ملی با وسعت ۲۲۵۰۰ هکتار به صورت دماغه مرتفع در ساحل جنوبی خلیج نای بند قرار دارد؛ و گونه‌های کل و بز، قوچ و میش، و گونه نادر جبیر و جیرفتی را دربردارد. این منطقه از سال ۱۳۵۷ به عنوان منطقه حفاظت شده شناسایی شده‌است.

خلیج نای بند دارای زیستگاه دریایی مرجانی و علف‌های دریایی است.

وی بیان کرد: همچنین موضوع حقابه تالاب و جنگل نیز در نظر گرفته نشده و قطع و کاهش ورود آب شیرین موجب تاثیرات سوء بر جنگل حرا شده است.

قلی‌نژاد ادامه داد: رسوب‌گذاری در تالاب نیز به دلیل تغییرات محیطی به ویژه احداث جاده‌ها و اسکله‌ها بدون توجه به فرایندهای رسوب‌گذاری موجب افزایش حجم رسوب‌گذاری در تالاب و خسارت به پوشش گیاهی حرا شده است.

مساحت تالاب و جنگل حرا نای بند کاهش یافت

وی در خصوص راهکار پیشگیری از خشک شدن جنگل حرای نای‌ بند و احیا این اکوسیستم اظهارداشت: احیا تالاب‌های نای‌ بند و پیشگیری از خشکیدگی جنگل حرا از اولویت‌های مهم اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در سال جاری‌ست که اقدام‌هایی نیز در این خصوص آغاز شده است.

قلی‌نژاد اظهار کرد: در این راستا مهم‌ترین اقدام‌ها شامل تعیین مسیر آبراهه‌های طبیعی و تامین حقابه زیست محیطی تالاب و جنگل حرا، لایروبی تالاب، کشت نهال حرا در محدوده تالابی، اصلاح جاده‌های موجود، پیشگیری از ورود فاضلاب‌ها به تالاب و جنگل حرا است که باید در این خصوص دستگاه‌ها و ارگان‌های مرتبط همکاری  و اعتبار مورد نیاز تامین شود.

وی یادآور شد: لایروبی تالاب‌های نای‌ بند در سال‌های اخیر آغاز شده و مطالعات تعیین مسیر آبراهه‌ها نیز در حال انجام بوده که در این زمینه باید مسیرهای مسدود شده نیز باید سریع بازگشتی شوند.

قلی‌نژاد اظهار کرد: حیات جنگل‌های حرا وابسته به آب شیرین است که در سال‌های گذشته در توسعه صنعتی منطقه موضوع تاثیرات تغییر در اراضی بالادست بر تالاب‌های نای‌ بند بررسی نشده است.

وی گفت: تالاب‌ها از اکوسیستم‌های حساس و مهم بوده که کارکردهای مطلوبی برای محیط زیست و انسان‌ها به ویژه ساکنان و جوامع محلی حاشیه تالاب‌ها دارند.

قلی‌نژاد اظهار داشت: تالاب‌ها زیستگاه انواع گونه‌های جانوری و گیاهی بوده که در حفاظت از تنوع زیستی نقش مهمی دارند بنابراین حفاظت از تالاب‌ها بسیار ضروری است.

وی افزود: تالاب‌های پارک ملی نای‌ بند نیز علاوه بر فواید و کارکردهای مطلوب، زیستگاه جنگل حرا بوده و رویشگاه وسیعی از حرا را در استان بوشهر بوجود آورده است‌ که روند تغییرات در محدوده‌های تالاب های نای‌ بند و جنگل‌های حرا نشان دهنده کاهش وسعت تالاب‌های منطقه و کاهش سطح جنگل‌های حرا در نای‌ بند است.

پارک ملی دریایی نای بند در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و انتهای این استان در بخش عسلویه قرار دارد و از غرب به شهر عسلویه، از شرق به شهرستان پارسیان، از شمال به روستاهای بخش عسلویه و از جنوب به خلیج زیبای فارس محدود می‌شود.

فاصله اندک رشته کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس و ساحل ماسه‌ای درخشان و زیبای خلیج نیلگون فارس، پوشش گیاهی سرسبز در جای‌جای منطقه، امتداد خشکی دماغه نای‌بند در خلیج فارس و به وجود آوردن خلیج نای‌بند، وجود درختان انبوه حرا در حاشیه خورهای بساتین و بیدخون، وجود صخره‌های مرتفع مناسب برای ماهی‌گیری، دره‌های عمیق با پوشش‌های رنگارنگ خاک‌های رسوبی که طی هزاران سال به وجود آمده‌اند و درختان کهنسال انجیر معابد در دماغه پارک نای‌بند به همراه هوایی مناسب و دلپذیر در ماه‌های اخیر منطقه عسلویه را به مکانی رویایی برای گردشگری تبدیل کرده است.

وجود تپه‌های مرجانی برای غواصی، تخم‌گذاری لاک‌پشتان دریایی، راه آب‌های میان جنگل‌های حرا که غرش موج‌های دریا در ساحل را به آرامشی کامل تبدیل می‌کند بر زیبایی طبیعت پارک ملی دریایی نای‌بند افزوده است.

پایان پیام

کد خبر : 224331 ساعت خبر : 6:53 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=224331
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات