لاکپشت های پوزه عقابی در نایبند تخم گذاری کردند

لاکپشت های پوزه عقابی در نایبند تخم گذاری کردند

امسال به علت نبود گردشگران، شرایط برای تخم‌گذاری لاکپشت‌های دریایی منقار عقابی در پارک ملی دریایی نایبند عسلویه بدون مزاحمت فراهم است.

به گزارش گلونی روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اعلام کرد: «اکنون در اواسط فصل تخم‌گذاری لاکپشت‌های دریایی منقار عقابی در پارک ملی دریایی نایبند قرار داریم و امسال به علت نبود گردشگران، شرایط برای تخم‌گذاری بدون مزاحمت آن‌ها فراهم شده است.»

در نایبند علاوه بر تهدیدات انسانی، تهدیدات طبیعی نیز متوجه لاکپشت‌ها و محل لانه‌گذاری آنهاست.

مطلوب نبودن سواحل به دلیل آبگیر بودن در زمان مد و تخریب لانه‌ها از سوی برخی گونه‌های حیات وحش منطقه مانند روباه و شغال از جمله این تهدید‌ها است.

لاکپشت های پوزه عقابی

برای برون رفت از این وضعیت با توجه به اینکه این لاکپشت‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند مداخله مدیریتی لازم است که طبق برنامه هر ساله به همت اداره پارک ملی دریایی نایبند، لانه‌ها جابه‌جا می‌شوند و در محلی ایمن قرار می‌گیرند تا تخم‌ها به نوزاد تبدیل شوند.

آلودگی نوری و تردد انسانی نیز به شدت بر روی فصل تخم‌گذاری لاکپشت‌ها تاثیر دارد که از افرادی که به هر نحوی به این سواحل می‌آیند درخواست شده است از ایجاد سرو صدا و تولید نور خودداری کنند.

گفتنی است پارک ملی دریایی نایبند به عنوان یک منطقه حفاظت‌شده در شهرستان بندر عسلویه استان بوشهر در سواحل خلیج‌ فارس واقع است.

در سال ۱۳۵۷ خلیج نایبند همراه با بخشی از دماغه نایبند با مساحت ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده نایبند در فهرست مناطق حفاظت شده ایران قرار گرفت.

این منطقه همراه با مناطق دیگر از جمله دماغه نایبند و بخشی از آبهای خلیج‌فارس در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت و اعلام شد.

پایان پیام

کد خبر : 224361 ساعت خبر : 4:26 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=224361
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات