صد سال به این سال ها و فریب سینمای اکسپرسیونیسم

صد سال به این سال ها و فریب سینمای اکسپرسیونیسم

به گزارش گلونی فیلم صد سال به این سال ها با نام اصلی تولد و در سه اپیزود از کشور آلمان را کارلوس آندرس مورلی کارگردانی کرده است.

فیلمی که در سال دو هزار و نوزده به صورت سیاه و سفید تولید و در سینماهای آلمان و در دومین روز سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در بخش جشنواره جشنواره‌ها اکران شد.

در تولد (یا صد سال به از این سال‌ها) مارک واشکه و آنا بروگمان ایفای نقش کرده‌اند.

تولد، دلش را به سینمای اکسپرسیونیسم یا هیجان‌نمایی خوش کرده است.

سینمای اکسپرسیونیسم در ابتدا و پیش از دهه بیست میلادی آغاز شد. سینمایی که هیجان و وحشت را با خطوط نورپردازی اغراق شده، تند و با کنتراست بالا به هنر هفتم جهان به رخ کشید.

در فیلم تولد، کارگردان به اندازه‌ای غیر کاربردی و بیش از حد به اغراق کلاسیک دست زده است.

داستان فیلم بیشتر در شب تعریف می‌شود. به همین سبب، کارگردان زیاد از حد از نورپردازی تند استفاده کرده است، شکلی که در خدمت موضوع اصلی و ساختار فیلمنامه نبوده و مخاطب را سردرگم می‌کند.

گزارش روز دوم با صدای نیما نعمتی زاده

فیلمنامه

یک روز از تولد پسر خانواده گذشته و پدر و مادر از هم جدا شده و هر کدام زندگی خودشان را دارند. فرزند دلخور است و هر سه منتظر مهمان‌های تولد در فضای سبز خانه هستند اما به یکباره باران مغرضانه و شدید می‌بارد و مقدمات تولد مختل می‌شود.

مادر یکی از مهمان‌ها به اتفاق پسرش سر می‌رسند. مادر، فرزند را می‌گذارد و می‌رود و به دنبالش برنمی‌گردد!

چالش و رویدادها از همان زمان شروع می‌شود.

آنچه به فیلمنامه آسیب زده، سوق دادن اجباری و بدون هدف ساختار داستان به سینمای وحشت و هیجان است.

داستان صد سال به از این سال‌ها، حتی با بهره بردن متعادل از نورپردازی‌های تند نیز می‌توانست به یک اثر داستان‌گوی خوب تبدیل شود. اما تماشاگر اسیر حقه‌ نویسنده و کارگردان، در نوع روایت، و در پایان، سردرگم می‌شود.

کارگردان

مورلی فریب فیلمنامه‌ای غیر کاربردی را خورده و ساختار را به همین سبب و به اشتباه، اکسپرسیونیسم برگزیده و در پایان، بسیاری از پرسش‌های مخاطب را بدون جواب باقی می‌گذارد.

چرا داستانش را ساده تعریف نکرد؟

فیلم سینمایی تولد، بدون ساختار هیجان‌نمایی بیهوده، می‌توانست داستانش را با همان جذابیت نهفته در خود، تعریف کند و کلاهی نسبتا گشاد بر سر بیننده، نگذارد!

پایان پیام

نویسنده: نیما نعمتی زاده

کد خبر : 227927 ساعت خبر : 5:27 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=227927
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات