جلد ۳۲ فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

جلد ۳۲ فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

سی و دومین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» تالیف ناهید باقری خرمدشتی و با همکاری مریم‌شکوه‌آذین، از طرف انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در سی و دومین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران»، فهرست ۳۰۰ نسخه خطی فارسی و عربی از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ایران معرفی شده است.

در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یک‌دست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطی استفاده شده و این اطلاعات در دو بخش کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی ارائه شده است.

بیشترین تعداد این مجموعه، متعلق به کتابخانه اهدایی خاندان شیخ جعفر شوشتری است.

آثار و یادداشت‌هایی از شیخ علی شوشتری، محمدبن علی شوشتری، حسین بن حسن نجار شوشتری، جعفر بن حسین بن علی شوشتری و محمدکاظم بن محمدعلی در این فهرست گزارش شده است.

جلد ۳۲ فهرست نسخ خطی

جلد ۳۲ «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ایران» با معرفی ۲۳۰ نسخه، با ۳۶۲ عنوان کتاب به انجام رسیده است و شماره‌های شامل مرقعات است که در جلد ویژه خود به چاپ خواهد رسید.

بیشترین تعداد این مجموعه، متعلق به کتابخانه اهدایی خاندان شوشتری است.

در توضیح افراد شاخص خاندان شوشتری در این فهرست می‌توان گفت که شاخه ای از اهل علم خاندان شوشتری، به آل نجار معروف‌ند، شیخ علی شوشتری و فرزندانش: ملامحمد، ملا معصوم و ملاعلی که آل نجار از فرزندان همین ملاعلی هستند.

قدیمی‌ترین تاریخ کتابت در این مجموعه متعلق به سال ۸۲۰ قمری به شماره نسخه ۸۸۰۷ است، همچنین نسخه شماره ۸۹۲۴ با تاریخ کتابت ۸۶۲ قمری، نسخه شماره ۹۰۱۱ با تاریخ کتابت ۸۷۴ قمری و نیز نسخه شماره ۸۸۱۶ با تاریخ کتابت ۹۰۰ قمری از قدیمی‌ترین نسخه‌های این فهرست به شمار می‌روند.

ناهید باقری خرمدشتی مولف این کتاب در مقدمه جلد ۳۲ «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» چنین آورده است: «با توجه به اینکه بیشتر نسخه‌های این جلد متعلق به کتابخانه شوشتری است و سیره مطالعاتی علمای خاندان شوشتری صبغه فقاهتی دارد، موضوعات مرتبط با فقه بخش عمده این مجموعه است.

کتاب‌های ادبیات عرب، اصول فقه، تا روایات و تفاسیر مربوط به احکام و رساله‌های احکام فقهی شیعه در رده اول قرار دارد.

هر چند اندکی کتاب‌های کلامی، اخلاقی، پزشکی، ادعیه و … نیز در این مجموعه موجود است که در رده بعدی از نظر تعداد و کمیت قرار دارند».

جلد ۳۲ «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» در ۴۷۰صفحه چاپ و روانه بازار نشر شد.

با انتشار این فهرست تعداد منشورات سازمان به ۱۵۸۷جلد و تعداد فهرست‌های نسخه‌های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به ۵۳ جلد رسید.

علا‌قه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران و به صورت غیرحضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به این آدرس مراجعه کنند.

پایان پیام

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 236434 ساعت خبر : ۲:۲۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=236434
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات