کاخ آپادانا در شوش قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی

کاخ آپادانا در شوش و قرار گرفتن آن در لیست آثار ملی

به گزارش گلونی ۵ تیر ۱۳۸۰ چند اثر تاریخی از جمله کاخ آپادانا در شوش از دوره هخامنشی، قلعه شوش از دوره قاجار، آسیاب‌های دزفول از دوره قاجار و آسیاب‌های آبی گنو در بندرعباس از دوره قاجار در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفتند.

کاخ آپادانای شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بوده است. این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵-۵۲۱ پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد.

دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است. این کاخ در حفاری‌های بین سال‌های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ از زیر خاک بیرون آورده شد. کاخ آپادانای شوش، در استان خوزستان، شهرستان شوش و در محدوده مربوط به قلعه‌ شوش قرار گرفته است.

شهر شوش که می‌توان از آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران یاد کرد؛ دربرگیرنده وقایع تاریخی شگرفی از دوران حکومت پادشاهان و امپراتوران ایران کهن، همچون‌ فرمانروایی پادشاهی هخامنشیان است.

این خطه از کشور، پاسدار عمارات و آثار تاریخی باشکوه و ارزشمندی است که بیان‌کننده‌ بخشی از هویت و فرهنگ غنی سرزمینی است بی‌نظیر که تاریخ‌شناسان، باستان‌شناسان و مورخان را به تعظیم و نکوهش وا داشته است.

باستان‌شناسان قدمت این شهرستان را به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد نسبت می‌دهند. پیشینه‌ای که تمدنی ناب از ایران کهن را برای آیندگان به ارمغان آورده‌ است.

به اعتقاد بسیاری از مورخان و کارشناسان تاریخی، اولین نشانه‌های تمدن بشری در شهرستان شوش، به دهکده‌ای تاریخی و متعلق به دورانی بالغ بر ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و همین مسئله یکی از دلایل اهمیت و شکوه این منطقه در کشور و سراسر جهان به شمار می‌آید.

کاوش‌گران و باستان‌شناسان به دلیل قدمت و اهمیت تاریخی شوش، همچنان به فعالیت‌ها و کاوش‌های خود در جستجوی بخشی دیگر از تاریخ و فرهنگ گذشتگان این سرزمین، ادامه می‌دهند.

محوطه‌ تاریخی شوش در سال ۲۰۱۵ میلادی و در سی و نهمین اجلاس کمیته‌ میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو)، به ثبت جهانی رسیده است.

این مجموعه تاریخی را عماراتی همچون: کاخ شائور، کاخ آپادانا، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه‌ بناهای تاریخی دوران اسلامی، قلعه‌ فرانسوی‌ها و تپه‌های آکروپول تشکیل می‌دهند.

شهرستان شوش که در گذشته یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن و فرهنگ حکومت‌های قدرتمند و باشکوه ایران کهن درنظر گرفته می‌شد، امروز نیز به واسطه‌ آثار و عمارات ارزشمند تاریخی، از نظر کارشناسان تاریخی و باستان‌شناسان داخلی و خارجی، همچنان با ابهت و قابل توجه محسوب می‌شود.

کاخ آپادانای این شهرستان یکی از بناهای تاریخی ایران کهن به شمار می‌آید که در سال‌های ۵۱۵ تا ۵۲۱ قبل از میلاد به دستور داریوش بر فراز عمارات باقی مانده از دوران عیلامی‌ها ساخته شده است.

برخی از کارشناسان و باستان‌شناسان معتقدند، داریوش این کاخ را به عنوان اقامتگاه یا قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی تاسیس کرده است.

پایان پیام

نویسنده: فاطمه نصیری راد

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 232567 ساعت خبر : 10:56 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=232567
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات