جنگل های هیرکانی؛ فرصت‌ها و تهدیدها

جنگل های هیرکانی؛ فرصت‌ها و تهدیدها

به گزارش گلونی نهمین وبینار از مجموعه وبینارهای بخشی از راه حل با موضوع جنگل‌های هیرکانی برگزار شد.

در نهمین وبینار از مجموعه وبینارهای بخشی از راه‌حل با موضوع جنگل‌های هیرکانی فرصت‌ها تهدیدها و رویکردها در ۹ مرداد ماه سال جاری، دکتر صیاد شیخی به تشریح اهداف برگزاری این وبینارها پرداختند و توضیحاتی را در خصوص وبینارهای جنگل ارائه دادند.

در این وبینار که از ساعت ۱۷ در بستر اسکای روم آغاز شد ابتدا دکتر انوشیروان شیروانی عضو هیئت علمی گروه جنگل‌داری و اقتصاد جنگل دانشگاه تهران در ابتدای سخنان‌شان ضمن اشاره به قدمت ۲ میلیون ساله جنگل‌های هیرکانی و وجود گونه‌های کهنسال درختی با ارتفاع و قطر خیلی زیاد، بیان داشتند: به دلیل عدم توجه و مدیریت درست در امور جنگل‌داری، در طی ۴۲ سال مساحت این جنگل ها از ۳/۴ میلیون هکتار به ۱/۸ میلیون هکتار رسیده است و بیش از نیمی از این درختان از بین رفته‌اند.

جنگل های هیرکانی؛ فرصت‌ها و تهدیدها

ایشان در ادامه بیان داشتند: ارزش‌های اکولوژیکی و زیستی و اقتصادی این جنگل‌ها به واسطه وجود گونه‌های فسیلی، تالاب‌های زیبا و متنوع و وجود گونه‌های درختی با ارتفاع بسیار زیاد و گونه‌هایی با ارزش دارویی است و همین ویژگی‌ها سبب شده است که این جنگل‌ها جزو کانون‌های با ارزش تنوع زیستی محسوب بشوند.

دکتر شیروانی گفتند: وجود این همه تنوع در یک منطقه قطعا می‌تواند این منطقه را با چالش‌هایی مواجه کند که یکی از این چالش‌ها وجود انسان و دام در جنگل است که حضور این دو می‌تواند آسیب خیلی جدی به بافت جنگل وارد سازد. از جمله کاهش پوشش گیاهی به دلیل چرای بی‌رویه دام و افزایش تراکم خاک که منجر به کاهش کیفیت خاک برای کاشت نهال می‌شود.

ایشان در پایان سخنان‌شان وجود یک طرح حفاظتی درست از جنگل‌ها را الزامی دانستند و بیان داشتند حفاظت به معنای عدم بهره‌برداری از جنگل‌ها نیست.

آنچه که از جنگل‌ها در غالب طرح جنگل‌داری برداشت می‌شود درست و با قاعده و قانون است و طرح استراحت جنگل در حال حاضر سبب واردشدن آسیب‌هایی به جنگل‌ها می‌شود که این آسیب‌ها در سال‌های آتی نمایان می‌شود.

نماشای گلونی

در بخش دوم وبینار جناب آقای مهندس سید‌ابوالفضل میرقاسمی در بخش اول سخنان‌شان در خصوص نقش تشکل‌های مردم نهاد و چالش‌های موجود  در خصوص عدم همکاری با ان‌جی‌اوها و همچنین مشکلات و نقاط ضعف ان‌جی‌اوها پرداختند و بیان داشتند ضعف ساختاری و رقابت ناسالم در بین ان‌جی‌اوها از عمده مشکلات این سازمان‌هاست.

ایشان در ادامه سخنان‌شان ضمن اشاره به چالش‌های مدیریت مشارکت جنگل و عدم وجود مدیریت مشارکتی، غلبه نظام ‌برنامه‌ریزی بخشی‌نگری و کم‌توجهی به رویکردهای مشارکتی بالا و پایین، ضعف هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی، ضعف قوانین و مقررات یا روی هم افتادگی قوانین، ضعف سرمایه‌های اجتماعی و تاثیر آن بر تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، تعدد مراجع تصمیم‌گیری و اعمال نفوذ، مشکلات اقتصادی و کمبود درآمد و مواردی دیگر را از دلایل اصلی عدم وجود مدیریت مشارکتی دانستند.

آقای میرقاسمی در بخش آخر نقش سازمان‌های دولتی و مردم نهاد را در امر حفاظت بسیار ضروری دانستند و بیان داشتند فعالیت این ان‌جی‌اوها در بخش‌های خصوصی می‌تواند در بسیاری از موارد نتیجه مثبتی در جهت رفع مشکلات محیط زیستی داشته باشد.

هیرکانی و تغییر اقلیم

در بخش سوم و بخش آخر وبینار جناب آقای حنیف‌رضا گلزار کنشگر محیط زیست و منابع طبیعی ضمن بیان اهمیت جنگل‌های هیرکانی، عوامل تهدیدکننده در حوزه محیط زیست را در دو بخش طبیعی و غیر طبیعی دسته‌بندی کردند که در این بین تغییر اقلیم از عوامل بسیار مهم محسوب می‌شود.

چرا که با تغییر اقلیم رویش گیاهان دچار اختلال شده و بسیاری از آفات و بیماری‌ها در جنگل شیوع پیدا می‌کند.

تاثیر این عامل به قدری جدی است که اخرین رویشگاه‌هایی که یخبندان را پشت سر گذاشتند در اثر تغییر اقلیم نابود شده‌اند.

ایشان در ادامه سخنان‌شان به سایر عوامل تهدیدکننده از جمله، قاچاق چوب، فعالیت انسان و دام، پروژه‌های عمرانی، سدسازی، آتش‌سوزی اشاره کردند و بیان داشتند تک‌تک این موارد به زعم خود بسیار حائز اهمیت است.

عدم وجود تجهیزات لازم برای مهار اتش جنگل، رفت و آمد انسان در جنگل و چرای بیش از اندازه دام، راه‌اندازی پروژه‌های راه‌سازی با شعار توسعه برای مردم، احداث سدهای غیر مجاز، بارگذاری مازاد جمعیت، مسافرت‌های آسان و کم‌هزینه، همه این‌ها سبب نابودی پوشش گیاهی، افزایش آلودگی در جنگل‌ها و تخریب پروفیل خاک کف جنگل شده است.

ایشان در انتهای سخنان‌شان یکی از دست‌آوردهای تاریخی در حوزه محیط زیست و جنگل را توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها دانستند و بیان داشتند در سال‌های اخیر بهره‌برداری نادرست از جنگل‌ها در زمینه قاچاق چوب و سایر فراورده‌های غیرچوبی نظیر انواع داروهای گیاهی و قارچ‌های مختلف که ارزش تجاری دارند منجر به نابودی اراضی جنگلی ما شده است و کلیت جنگل‌های هیرکانی به شدت کاهش یافته است. طرح استراحت جنگل تا حد زیادی می‌تواند به جبران این آسیب‌ها کمک کند.

فواید آتش سوزی جنگل و تاثیر آن بر اکوسیستم

پایان پیام

گزارشگر: نرگس سبحانی

کد خبر : 238660 ساعت خبر : ۴:۰۹ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=238660
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات