گلونی

چرا آمریکا از فروپاشی دور است؟ کتاب زندانیان جغرافیا را بخوانید

زندانیان جغرافیا

چرا امریکا از فروپاشی دور است؟ کتاب زندانیان جغرافیا را بخوانید

چرا آمریکا از فروپاشی دور است؟ کتاب زندانیان جغرافیا را بخوانید

به گزارش گلونی ژئوپلتیک به ما یاد می‌دهد که مسائل بین‌المللی را از طریق عوامل جغرافیایی درک کنیم.

مثلا پاسخ به این پرسش که چرا چین بندر گوادر پاکستان را به مدت ۴۳ سال اجاره کرده است با ژئوپلتیک قابل درک است.

یا چرا هند و چین این قدر بر سر تبت اختلاف دارند و چرا مردم پاکستان ملت نشده‌اند و چرا افغانستان روی خوشی نمی‌بیند.

همچنین اگر می‌خواهید بدانید چرا روسیه جزیره کریمه را از اوکراین جدا کرد باید کتاب زندانیان جغرافیا را بخوانید.

این کتاب ده فصل دارد و ۳۱۰ صفحه است.

در این فصل شما با نقشه و مسائل ژئوپلتیک روسیه، چین، امریکا، اروپای غربی، آفریقا، خاورمیانه، هند و پاکستان، کره و ژاپن، امریکای لاتین و شمالگان آشنا می‌شوید.

در بخشی از کتاب درباره ایده فروپاشی آمریکا آمده است:

«سی سال می‌شود که پیش‌بینی افت یا زوال قریب‌الوقوع ایالات متحده به امری رایج تبدیل شده است. اشتباهی که در گذشته نیز رخ داده است.

موفق‌ترین کشور سیاره زمین که در حال خودکفایی در حوزه انرژی است، هنوز یک قدرت اقتصادی برجسته محسوب می‌شود و برای تحقیق و توسعه در بخش نظامی خود، بیش از بودجه نظامی همه کشورهای عضو ناتو هزینه می‌کند.

جمعیت آمریکا همانند اروپا و ژاپن رو به پیری نیست و مطالعه مؤسسه گالوپ در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ۲۵ درصد از کسانی که امید به مهاجرت دارند، ایالات متحده را به عنوان نخستین مقصد خود انتخاب کرده‌اند.

در همان سال، دانشگاه شانگهای فهرستی از بیست دانشگاه برتر جهان را که توسط کارشناسان آن تهیه شده بود، منتشر کرد: هفده دانشگاه از این فهرست در ایالات متحده بودند.
اتو فون بیسمارک، سیاستمدار پروسی، یک قرن پیش در اظهارنظری کنایه‌آمیز گفت که «خدا از مست‌ها، اطفال و ایالات متحده به طور خاص مراقبت می‌کند.» به نظر می‌رسد که این سخن همچنان پابرجاست.»

تیم مارشال نویسنده این کتاب از نویسندگان حوزه سیاست خارجی است که بیش از ٢۵ سال سابقه گزارشگری را در کارنامه دارد. از سردبیر امور دیپلماتیک«اسکای‌نیوز» بوده و قبل از آن برای رادیو بی‌بی‌سی و ال.بی‌.سی/ آی.آر.ان کار کرده ‌است. او همچنین برای روزنامه‌هایی چون تایمز، ساندی‌تایمز، گاردین، ایندیپندنت و دیلی تلگراف مطلب نوشته است. 

چرا ملت ها شکست می خورند کتابی در ستایش مردم سالاری

کتاب زندانیان جغرافیا پر از درس و سواد است. با خواندن این کتاب جهان را طوری دیگر می‌بینید که معمولا رسانه‌ها آن را بازتاب نمی‌دهند.

اگر به دنبال این پرسش هستید که چرا آمریکا خاورمیانه را رها کرده است باید این کتاب را بخوانید:

«با توجه به حفاری دریایی در آب‌های ساحلی ایالات متحده و تزریق زیرزمینی گاز با فشار بالا به مناطق وسیعی از کشور، به نظر می‌رسد که هدف آمریکانه تنها دست یافتن به استقلال در زمینه انرژی، بلکه تبدیل شدن به صادر کننده خالص انرژی تا سال ۲۰۲۰ است.»

خرید کتاب از کتاب پارسه

کتاب را در طاقچه بخوانید

کتاب صوتی زندانیان جغرافیا در فیدیبو

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل