سند قلعه فلک الافلاک صادر شد

سند قلعه فلک الافلاک صادر شد

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان از صدور سند قلعه فلک الافلاک در شهر خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش گلونی به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان لرستان، سیدامین قاسمی امروز یکشنبه ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰ ضمن بیان خبر فوق، اظهار کرد: «‌با پیگری‌های مستمر و جلسات متعدد در راستای سامان‌دهی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک سند کاداستر شش‌دانگ عرصه و اعیان این قلعه تاریخی به‌ نام وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی صادر شد.»

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان عنوان کرد: «‌سند قلعه فلک.الافلاک به مساحت قریب ۲۰۳ هزار متر مربع برابر ماده ۲۱ قانون ثبت تحت پلاک ۴۰۳ اصلی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری صادر شده است.»

او ادامه داد: «نقشه‌برداری قلعه فلک‌الافلاک را نقشه‌برداران اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان انجام داده‌اند.»

قاسمی خاطرنشان کرد: «این بنا بارزترین اثر تاریخی استان لرستان است که در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

قلعه فلک الافلاک

فَلَک‌الافلاک یا دژِ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده بُرجی هم شناخته می‌شود.

این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است و تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد.

فلک‌الافلاک در لغت به معنای «سپهر سپهران» است. قلعه فلک‌الافلاک با نام‌های گوناگونی در طول زمان شناخته شده‌است. دژ شاپورخواست، سابر خواست، قلعه خرم‌آباد، دوازده برجی و کاخ اتابکان از آن جمله‌اند.

پایان پیام

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 248948 ساعت خبر : ۱۲:۱۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=248948
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات