محمدمهدی عسگرپور: دوران فیلتر به سر آمده است

مصاحبه آقای عسگرپور در برنامه کافه آپارات

محمدمهدی عسگرپور: دوران فیلتر به سر آمده است/ چاره‌ای جز پذیرش عصر جدید نداریم

هفتادمین قسمت کافه آپارات با حضور محمدمهدی عسگر‌پور کارگردان سینما و تلویزیون برگزار شد.

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی آپارات، در این قسمت از برنامه کافه آپارات فریدون جیرانی میزبان مهدی عسگرپور دبیر انجمن صنفی VOD بود که در رابطه با آینده این صنعت با او به گفت‌وگو نشستند.

این برنامه را ببینید.

مهدی عسگرپور در مورد انجمن صنفی شبکه نمایش خانگی گفت: «این انجمن دو سالی هست که تاسیس شده است اما فعالیت چندانی نداشتند. البته خود پلتفرم‌ها به صورت جدا فعالیت داشته‌اند اما این فعالیت‌ها در قالب انجمن صنفی نبوده است.»

این کارگردان سینما و تلویزیون ادامه داد: «با توجه به مسائل به وجود آمده در یکی دو سال اخیر و رابطه این پلتفرم‌ها با ارشاد و ساترا، این موسسه‌ها احساس کردند که باید انجمن جدی گرفته شود.»

دبیر انجمن صنفی VOD افزود: «بعد از جلسات مختلف، دبیری این صنف به من پیشنهاد شد و آن را پذیرفتم. بر اساس پیشنهادها قرار شد که انجمن به صورت رسمی و جدی روی مسائل صنفی متمرکز و در قالب انجمن آنها را پیگیری کند.»

محمدمهدی عسگرپور

وی خاطر نشان کرد: «من با توجه به سابقه‌ای که در خانه سینما به آن رسیده‌ام و در انجمن صنفی هم به شدت به دنبال آن هستم و پیگیر اشتراکات و اختلاف‌های این موسسات با حاکمیت، مخاطبان و خود پلتفرم‌‎ها هستم.

الان مسائل مختلفی وجود دارد به ویژه با نهادهای حاکمیتی مثل صداوسیما و مجلس که باید حل شود. اینکه پلتفرم‌ها از کجا مجوز بگیرند یا اینکه صوت و تصویر فراگیر هستند و باید زیر نظر تلویزیون باشند یا نه باید روشن شود.»

عسگرپور گفت: «نهادهای حاکمیتی فکر می‌کنند مسئله مجوز حل شده است اما واقعا معلوم نیست برای ساختن سریال و یا فیلم از کجا باید مجوز گرفت. ساترا؟ ارشاد؟

پلتفرم‌ها نمی‌توانند به صورت جداگانه به این مسائل رسیدگی کنند و مسائلی که در بالا مطرح شد را باید ما به عنوان انجمن رسیدگی کنیم.»

این کارگردان سینما گفت: «کار سختی در پیش داریم. مسئله‌ای که نه تنها در پلتفرم‌ها بلکه در تمام مسائل فرهنگی ما قابل توجه است، ورود به عصر جدید است. عصری که نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا در برابر آن مقاومت وجود دارد.»

وی خطاب به جیرانی گفت: «اگر یادتان باشد که در زمان تبدیل سینما از نگاتیو به دیجیتال مقاومت وجود داشت و خیلی‌ها گفتند باید فاتحه سینما را بخوانیم و هنر در حال از بین رفتن است ولی اتفاق افتاد و الان بدون هیچ مشکلی آن را پذیرفته‌ایم.»

چاره ای جز پذیرش عصر جدید نداریم

محمدمهدی عسگرپور افزود: «قبل از کرونا در اروپا به این نتیجه رسیده بودند که سینماها با وجود تکنولوژی‌های جدید در حال نابودی هستند.

ما این مسئله را در کشور مطرح کردیم اما گفتند نه سینمای ما خوب می‌فروشد و هیچ وقعی به این ماجرا نگذاشتند. کرونا آمد و حالا سینماها با بحران جدی روبه‌رو هستند.

ما باید ارتباط خودمان را با این عصر جدید معلوم کنیم. البته تا به مسئولان می‌گویید سری یک نهاد تشکیل می‌دهند، قیچی به دستش می‌سپارند و می‌گویند سانسور کن. نمی‌دانند که عصر سانسور به پایان رسیده است.»

دبیر انجمن صنفی VOD خاطر نشان کرد: «تصور کنید کرونا به پایان خود رسیده است. با سینما چه خواهیم کرد؟

همین الان مدلی از نمایش در حال شکل‌گیری است که برخی می‌گویند ما می‌خواهیم در خارج از سالن سینما در کنار خانواده و دوستان لذت فیلم دیدن را در خانه تجربه کنیم.

من نمی‌گویم که سینما در حال نابودی است. نه، سینما پاره تن ماست اما باید آمادگی روبه‌رو شدن با مسائل جدید را داشته باشیم و دست از مقاومت بچه‌گانه برداریم. متاسفانه همین نگاه باعث شده است که برخی با شبکه نمایش خانگی دچار دشمنی شوند.»

وی ادامه داد: «نه بسیاری از ما سینماگرها و نه حاکمیت، آمادگی تغییر را نداریم.

معمولا ما بعد از بستن، فیلتر کردن و سانسور تغییر را با تاخیر می‌پذیریم. در حالی که می‌شد در همان ابتدا راه گفتمان را باز کرد و آن مسئله را در جامعه نهادینه کرد.»

این کارگردان تلویزیون گفت: «با توجه به این مسائل و تغییرها نهادهای صنفی قوام یافته باید به صحنه بیایند و به اصناف مختلف کمک کند.

اگر آنها نباشند هرکس مجبور است از شغل خود مراقبت کند.»

محمدمهدی عسگرپور

وی ادامه داد: «وقتی کرونا شروع شد و سینماها تعطیل شدند، در همین صنعت نمایش خانگی چهار هزار نفر از اهالی سینما مشغول به کار شدند.

اگر این پلتفرم‌ها که نمایه‌ای از عصر جدید هستند، نبودند چه بلایی سر این افراد می‌آمد.

سینما که تعطیل بود. تلویزیون هم که خودی و غیر خودی دارد و دایره بزرگی از همکاران ما باید بیکار می‌ماندند.

ما باید آن‌قدر با هم گفت‌وگو کنیم تا به فهم مشترکی از عصر جدید برسیم.»

عسگرپور خاطر نشان کرد: «اگر حاکمیت نقش بازدارنده نداشته باشد و دست از سانسور بردارد، می‌شود به گفت‌وگو فکر کرد.

سانسور که کاری ندارد ما هم بالقوه سانسورچی هستیم. الان ساترا به خوبی سانسور را بلد است و قیچی برنده‌تر از آنچه در تلویزیون دارد وارد شبکه نمایش خانگی کرده است.

دولت و مجلس می‌تواند این ظرفیت را ایجاد کند که گفت‌وگو در مورد مسائل جدید در کشور انجام شود.

بخواهیم یا نخواهیم به زودی نمی‌توانیم جلوی ارتباطات و اطلاعات را بگیریم. دیگر مردم با وی‌پی‌ان سرکار نخواهند داشت و به راحتی به هر چه می‌خواهند دست پیدا می‌کنند.»

قائم مقام سابق مدیر شبکه ۲ سیما افزود: «الان برخی از حرف‌ها را می‌شنویم که نشان می‌دهد به جای رفتن به جلو در حال برگشت به عقب هستیم.

این روزها برخی خود را انقلابی معرفی می‌کنند. وقتی از آنها می‌پرسی منظور شما از انقلابی چیست؟

می‌گویند زیاد کار کند، زود بلند شود و… خوب این نشان مدیر ژاپنی است نه انقلابی.

هروقت اینها دم از مدیر انقلابی زدند، ما چند سال بعد دیدیم که آن مدیر با تصویر شطرنجی در دادگاه حاضر شد یا به کانادا رفت.»

دوران فیلتر به سر آمده است

کارگردان فیلم مهمان داریم افزود: «در حال بازگشت به عصر شعار هستیم و در این وضعیت آیا می‌شود در مورد عصر جدید حرف زد؟

هر مدیری می‌آید می‌گوید می‌خواهیم ریل‌گذاری جدید کنیم. انقلاب دست نااهلان افتاده است.

بعد همان افراد هم ریل قدیم را خراب می‌کنند و هم ریل جدید نمی‌سازند و این رفتار بخشی از زیست جامعه ما شده است.»

دبیر انجمن صنفی VOD خاطرنشان کرد: «با توجه به شرایطی که عرض شد اگر می‌خواهیم با این مسائل روبه‌رو شویم باید تبدیل به گفتمان جمعی شویم و از تک‌گویی دست برداریم.

یکی از دلایل موفقیت ما هم در خانه سینما همین بود که توانستیم یک گفتمان جمعی ایجاد کنیم.

ما باید دست از اعتراض و غر زدن برداریم و راهکار و پیشنهاد ارائه دهیم. تا پیشنهاد نباشد، حرف‌های‌مان به جایی نخواهد رسید.»

محمدمهدی عسگرپور به تجربه موفق جهانی در مورد فیلمسازی اشاره کرد و گفت: «مسئولیت فیلم ساختن باید از دست نهادهای حاکمیتی گرفته شود و به فیلمساز واگذار شود.

مسئولیت سریال‌های ساخته شده باید به پلتفرم‌ها داده شود که آنها در برابر دادگاه پاسخگو باشند نه نهادی که مسئول نظارت است.

الان نهاد نظارتی چون باید جواب دادگاه را بدهد، قیچی را به دست می‌گیرد و تا جایی که می‌تواند سانسور می‌کند چون معتقد است او باید جواب دادگاه را بدهد.»

وی در مورد فعالیت‌های انجمن در ماه‌های اخیر گفت: «جلسه گذاشتن با ساترا وظیفه ما نیست. ما در حال تنظیم روابط با حاکمیت هستیم.

به خاطر همین جلساتی را هم در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده‌ایم که قرار است با اعضای کمیسیون فرهنگی هم دیدار کنیم.

می‌خواهیم به پیش‌نویسی برسیم که بتوانیم در آن روابط بین پلتفرم‌ها و حاکمیت را ترسیم کنیم تا وظایف هر سازمانی مشخص شود.»

پایان پیام

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 246252 ساعت خبر : 2:31 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=246252
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات