تجمع مردم اصفهان در بستر خشک زاینده رود

تجمع مردم اصفهان در بستر خشک زاینده رود

به گزارش گلونی محمد درویش در صفحه شخصی‌اش نوشت:

مردم اصفهان امروز نشان دادند: دوره ذبح ملاحظات محیط‌ زیستی در پای منافع زودگذر اقتصادی پایان یافته! و این یک خبر خوب است.

در دشوارترین شرایط اقتصادی ایران در طول نیم‌قرن اخیر، اینکه چند ده هزار نفر از مردم در بستر خشک رودخانه خود راهپیمایی کرده و خواهان تامین حقابه زاینده‌رود مقدم بر هر اولویت سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی دیگری شوند، واقعاً تحسین‌برانگیز، شوق‌آفرین و امیدبخش است.

تصور اینکه چنین اجتماعی در یکی از شهرهای ایران برای موضوعی که رنگ و بوی اقتصاد، مذهب، ورزش و سیاست نداشته باشد، شکل بگیرد، تا دو دهه پیش چیزی شبیه به رویا و حتی تا یک دهه پیش، غیرممکن می‌نمود.

تجمع مردم اصفهان

نماشای گلونی را دنبال کنید

اما اینک در زنجان، بم، تنگستان، کوه‌شاه بافت، خوزستان، پارسیان، بندر دیر، چهارمحال و بختیاری، لرستان، تبریز، زنوز، الگن، مهاباد نطنز، گچساران، عسلویه، همدان، اصفهان و بسیاری از مناطق ایران موج بیداری محیط‌ زیستی آغاز شده و شاهد حساسیت سزاوارانه مردم نسبت به مایملک محیط‌ زیستی‌شان هستیم.

این اجتماع پرشور، قانومند و متین امروز، ۲۱ آبان ۱۴۰۰، در بستر خشک زاینده‌رود رخ داد و بی‌شک چون نگینی در تاریخ فعالیت‌های محیط‌ زیستی ایرانیان خواهد درخشید.

اجازه نخواهیم داد تا بدخواهان و طرفداران مافیای غلبه تفکر سازه‌ای در مدیریت آب از چنین اجتماع مردمی و ارزشمندی خوراک برای ایجاد درگیری و کدورت بین هموطنان عزیز در اصفهان، شهرکرد، یزد، کاشان، خوزستان، لرستان، قم و … ایجاد کنند. ایرانی واقعی نه اصفهان‌ستیز است، نه یزدستیز، نه خوزستان‌ستیز و نه هیچ ستیزِ دیگر …

مطالبه ما تغییر بارگذاری در سرزمین، متناسب با توان اکولوژیکی هر استان و پایان دادن به هر نوع طرح انتقال آب، تعطیلی موتورپمپ‌ها، پرداخت خسارت به صاحبان چاه‌ها و ترمیم تراز منفی دوازده‌ میلیارد متر مکعبی آبخوان‌های استان اصفهان در یک دوره ده‌ ساله است.

هر نوع بارگذاری جدید در این دوره ده ساله در حوزه کشاورزی و صنعت باید متوقف شده و صرفاً توسعه صنایع های‌تک، گردشگری تاریخی، فرهنگی و طبیعی، استحصال انرژی‌های نو و حمایت از توریسم سلامت باید در دستور کار مدیریت اصفهان باشد.

یادمان باشد که با روند جهان‌گرمایی کنونی، اصولاً یخچال‌های دائم در کوهستان‌های سرچشمه اغلب رودخانه‌های ایران از جمله زاینده‌رود، کارون، دز و کرخه با شتابی سرسام‌آور در حال عقب‌نشینی و خشک‌شدن است و اگر توافقی در گلاسکو بدست نیاید باید با رودخانه‌های دایم در ایران خداحافظی کنیم!

پایان پیام

خرید برنج ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 253341 ساعت خبر : 1:50 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=253341
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات