درگذشت ساشا کشوادی و نمایشی که با غم اجرا می‌شود

ساشا کشوادی، کارگردان جوان تئاتر در آستانه اجرای تازه‌ترین نمایشش درگذشت.

به گزارش گلونی هیوا کشوادی، خواهر این کارگردان در روز ۹ آبان در گفتگو با ایسنا این خبر را تایید کرد و توضیح داد که برادرش صبح امروز، یکشنبه نهم آبان ماه بر اثر ایست قلبی درگذشته است.

به گفته او، این کارگردان جوان که تنها زندگی می‌کرده، در خواب دچار ایست قلبی شده است.

ساشا کشوادی، متولد سال ۱۳۶۴ بود و به عنوان بازیگر و کارگردان در تئاتر فعالیت داشت.

قرار بود در چند روز آینده، نمایش «اتاق» را بر اساس یک اتفاق واقعی که در دوران کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران رخ داده، روی صحنه ببرد.

او اجرای نمایش «واگیر ندارد» را نیز در کارنامه هنری خود داشت.

نمایش «اتاق» با یاد او در پردیس سپند سالن شماره یک، به روی صحنه می‌رود. 

خرید آنلاین بلیت

تهیه کننده :انوشه زاهدی
طراح صحنه: سعید حسنلو
طراح گرافیک: امین دایی
طراح نور: رضا خضرایی
آهنگساز: سحر شاطری
دستیار گارگردان و برنامه‌ریز: پارسا فرجاد منش
دستیار دو کارگردان: صبا شریفیان
منشی صحنه: فاطمه طاهری
طراح لباس: مرجان یزدانی
ساخت تیزر: بنیامین نادعلی
دستیار صحنه: فربد میرزاده، رامبد میرزاده
گریم: غزل سلامی زاد
دستیار لباس: آیدا نصرتی
عکاس: سمیه شوقیان
مشاور رسانه‌ای :محمد صادق سیادت

تئاتر اتاق
تئاتر اتاق

درگذشت ساشا کشوادی

انوشه زاهدی تهیه‌کننده این نمایش در پیامی درگذشت این کارگردان را تسلیت گفت:

حدود سه سال و نیم پیش با آقای ساشا کشوادی آشنا شدم. جوانی هنرمند، سرشار از انرژی، فعال و لبریز از شور و شوق زندگی و همینطور کلی مستعد. از همان ابتدای آشنایی متوجه شدم که مهمترین دغدغه‌اش در هنر معضلات جامعه و هدف اصلیش نشان دادن این مشکلات و کمک گرفتن از هنرش برای رفع بهتر آنهاست.

همکاری اول ما به نمایش «واگیر ندارد» برمی‌گردد. یک نمایش مستند در مورد بیماران ایکتیوز با هدف آگاهی دادن به مردم در مورد این بیماری و همچنین نشان دادن مشکلات و معضلات آنان در جامعه.

برای این اثر حدود هشت ماه از طریق انجمن ایکتیوز با بیماران مصاحبه و در اصل زندگی کرد و حاصل کار بسیار تاثیرگذار بود.

بعد از چند همکاری مشترک دیگر، امسال با نمایشنامه اتاق غافلگیرم کرد. به دلیل شرایط کرونایی موجود، امسال قصد تهیه‌کنندگی اثری را نداشتم ولی بعد از خواندن نمایشنامه فقط چند کلمه برایش نوشتم: «صد در صد هستم روی من حساب کن».

نمایش اتاق حاصل سه ماه مصاحبه و تحقیق ایشان در بخش آی‌سی‌یو کرونا بود و متن نمایشنامه در مورد مشکلات کادر درمان در دوران کرونا و همین طور شهدای سلامت است.

برای این اجرا از حدود دو ماه و نیم قبل با وجود تمام محدودیت‌ها و ریسک‌های ناشی از بحران، تمرینات گروه آغاز شد و بالاخره آن چیزی که انتظارش را داشت شکل گرفت. اما در کمال ناباوری و تاسف، دو روز مانده به اجرا به دلیل ایست قلبی ساشای عزیزمان آسمانی شد و ما و تمام عزیزانش داغدار.

با وجود فشار روحی و غم سنگینی که روی تک‌تک ما بود، به عنوان تهیه‌کننده اثر تصمیم گرفتم نگذارم تمام زحمت‌های ایشان به هدر برود و نگذاریم اجراها را متوقف شود.

بعد از صحبت با بچه‌های گروه، تمام عوامل هم از این مساله استقبال کردن و با یک انرژی باورنکردنی تمام قد پای کار ایستادند و با لطف و همراهی تک‌تک آنها و همینطور همکاری مدیریت تماشاخانه سپند اجراها با پنج روز وقفه، از روز ۱۶ آبان ماه به روی صحنه خواهد رفت.

من و تمام اعضای گروه برای به روی صحنه رفتن آخرین اثر و یادگاری ساشای عزیز با تمام توان انرژی گذاشتیم و امیدواریم بتوانیم این آخرین خواسته و اثر این هنرمند مردمی و بزرگوار را به بهترین شکل به اجرا ببریم.

و در آخر اینکه صحنه همیشه دلتنگ ساشا کشوادی عزیز خواهد بود و داغ رفتنش بر دل تک‌تک ماها.

پایان پیام

کد خبر : 252562 ساعت خبر : 1:03 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=252562
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات