مسئله اعتماد در جامعه و قرعه کشی خودروسازان

مسئله اعتماد در جامعه و قرعه کشی خودروسازان

من اگر جای اهالی سیاست بودم به جای سفر کردن به استان‌ها می‌نشستم در اتاق و ساعت‌ها فکر‌ می‌کردم.

به گزارش گلونی رضا ساکی نوشت: خودم یادم نیست که در این سن چقدر از نابرابری می‌فهمیدم اما این دختر که شاید بارها تلاش والدینش را برای برنده شدن در قرعه‌کشی ماشین دیده است، درک بسیار دقیقی از برابری و نابرابری و رانت و انحصار دارد.

او کاملا بی‌اعتماد است و آن را به روشنی و بدون لحظه‌ای فکر کردن بیان می‌کند.

البته که هم اهل سیاست و خودروسازان، بهتر از من و شما می‌دانند که ماجرا چیست و کلید و کلیدهای حل مشکل کجاست و اعتماد چگونه شکل می‌گیرد.

اما نکته در مثالی روشن می‌شود از «ویلفردو پارتو» اقتصاددان ایتالیایی که در کتاب «توسعه یعنی آزادی» اثر آمارتیا سن آمده است:

«اگر یک حالت خاص موجب شود که هزار نفر، هر کدام یک فرانک ضرر کنند اما یک نفر هزار فرانک نفع ببرد، این فرد انرژی فراوانی صرف حفظ این حالت خواهد کرد، اما هر یک از آن هزار نفر زیان دیده، از خود فقط دفاعی ناچیز خواهند کرد و در نهایت نیز به احتمال زیاد، آنکه با علاقه و پی‌جویانه برای حفظ منافع هزار فرانکی خویش اقدام کرده است، پیروز خواهد شد».

اینجاست که اعتماد قربانی می‌شود و حالا که هفته کتاب است شاید بد نباشد بخشی از کتاب «دام‌های اجتماعی و مسئله اعتماد» اثر بوروثستاین را مرور کنیم:

«در يك جمله، استدلال اين كتاب اين است كه اعتماد اجتماعی از پايين توليد نمی‌شود بلكه از بالا توليد می‌شود. دقيق‌تر اينكه، نوع خاصی از نهادهای سياسی هستند كه اعتماد توليد می‌كنند. نهادهای حكومتی و خط‌مشی‌هايی كه برابری سياسی، حقوقی و اجتماعی توليد می‌كنند و بر اصول انصاف، صداقت و بي‌طرفی بنا شده‌اند، اعتماد به بار می‌آورند.

اين امر اعتماد اجتماعی و سرمايه‌ اجتماعي را به مقولات كيفيتِ حكومت و فساد در نهادهای عمومی متصل می‌سازد. در عين حال كه اعتماد اجتماعی براي غلبه‌كردن بر فساد ضرورت دارد‏، فساد و ديگر صورت‌های غير عادلانه‌ بودن حكومت نيز می‌تواند مخربِ اعتماد اجتماعی باشد. غلبه‌ كردن بر كردارهای فاسد نيازمندِ سطح بالايی از اعتماد است. به‌ طور كلی، كشورهايی با فساد اندك، همان‌هايی هستند كه سطوح بالايی از اعتماد دارند.»

پایان پیام

خرید محصولات عشایری از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 253761 ساعت خبر : 3:43 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=253761
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات