اجرای ممنوعیت در سفرهایی هوایی در پی شیوع سویه جدید کرونا

اجرای ممنوعیت در سفرهایی هوایی در پی شیوع سویه جدید کرونا

درپی شیوع ویروس جهش یافته جدید در شش کشور آفریقایی، ممنوعیت‌های جدید سفر به و از این کشورها به زودی اعلام و اعمال خواهد شد چرا که این ویروس از سوی سازمان بهداشت جهانی در طبقه‌بندی سویه نگران‌کننده قرار گرفته است.

به گزارش گلونی به نقل از ایسنا، به تازگی سویه جدیدی از ویروس کرونا در شش کشور آفریقایی، بوتسوانا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی شیوع پیدا کرده و سازمان بهداشت جهانی دیروز (جمعه پنجم آذر ماه) آن را به‌عنوان سویه نگران‌کننده طبقه‌بندی کرد و این ویروس جدید کرونا را امیکرون (Omicron) نامید.

در همین راستا بسیاری از کشورهای جهان مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را برای این مقاصد بستند و ممنوعیت و محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای ورود و خروج مسافران به صورت مستقیم و غیر مستقیم وضع کردند.

در ایران نیز محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمهیدات ایران برای جلوگیری از ورود جهش جدید ویروس کرونا به کشور را تشریح کرد.

وی افزود: «به افرادی که قصد مسافرت به این کشورها را دارند توصیه می‌کنم سفر خود را به تاخیر بیاندازند. ما همه اطلاع‌رسانی‌ها را در فرودگاه و تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی در اختیار می‌گذاریم یعنی بدون آگاهی از کشور خارج نخواهند شد».

گویا با تاکید بر اینکه نهایت سختگیری اعمال خواهد شد، گفت: «ما پرواز مستقیم از این کشورها نداریم و اعلام کردیم برای ورود فرد غیر ایرانی از این کشورهای یاد شده به ایران ممانعت ایجاد خواهیم کرد و ایرانیانی هم که می‌خواهند مسافرت داشته باشند تا دو نوبت تست PCR منفی نداشته باشند باید در مبادی مرزی در قرنطینه بمانند. حتی ممکن است فردی تا ۱۴ روز در قرنطینه مرزی بماند».

این اظهارات در حالی است که تا کنون این پروتکل‌ها و محدودیت‌های جدید به بخش هوانوردی به صورت رسمی و مکتوب اعلام نشده است. یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری با ذکر این نکته به ایسنا گفت: «به محض ابلاغ بخشنامه جدید، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های کرونایی جدید را برای مسافران هوایی وضع خواهیم کرد».

وی با اشاره به اینکه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید به زودی ابلاغ خواهد شد، افزود: «هیچ پرواز مستقیمی از و به کشورهای آفریقایی مذکور که ویروس جدید کرونا در آنجا شیوع پیدا کرده نداریم و با توجه به بسته شدن مرز کشورهای دیگر به این مقاصد به نظر نمی‌رسد شاهد پروازهای غیر مستقیم هم باشیم اما همه پروتکل‌های بهداشتی در صورت ابلاغ، اجرا می‌شود».

اجرای ممنوعیت در سفرهایی هوایی

در آمریکا نیز «جو بایدن» اعلام کرد به دنبال شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا، برای سفر از هشت کشور به ایالات متحده آمریکا محدودیت اعمال خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی ان ان، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در پی شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا، برای سفر از آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر از روز دوشنبه محدودیت اعمال خواهد کرد.

این تصمیم در پی توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده آمریکا اتخاذ شده است، دولت بایدن سفر از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو، اسواتینی، موزامبیک و مالاوی را محدود خواهد کرد.

به این ترتیب افرادی که در دو هفته قبل از اقدام به سفر به آمریکا در این هشت کشور حضور داشته‌اند، امکان ورود به این کشور را نخواهند داشت. این تصمیم شهروندان آمریکایی، ساکنان دائمی آمریکا و غیر آمریکایی‌هایی را که همسر آن‌ها شهروند و یا ساکن آمریکا است شامل نمی‌شود.

این محدودیت تا زمانی که توسط رئیس‌ جمهور لغو شود پابرجا خواهد ماند.

تصمیم برای محدود کردن سفر از این کشورها در حالی اتخاذ شد که دولت آمریکا در تلاش است اطلاعات بیشتری درباره این سویه جدید از ویروس کرونا که «اُمیکرون» نام دارد، کسب کند.

همچنین بخوانید:

ایران ورود مسافران از آفریقای جنوبی و برخی کشورهای همسایه‌ را ممنوع کرد

مرزها را کنترل نکنیم سویه کرونا اومیکرون ایران را درگیر می‌کند

سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا؛ اومیکرون چقدر خطرناک است؟

پایان پیام

خرید چای ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 255462 ساعت خبر : 1:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=255462
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات