تاریخچه اکسپوها از ابتدا تا کنون کتاب شد

تاریخچه اکسپوها از ابتدا تا کنون کتاب شد

جلد دوم کتاب «دنیای شیشه‌ای»، ۶ سال پس از انتشار جلد نخست آن، درباره تاریخچه اکسپوهای جهانی از سال ۱۸۵۱ میلادی تا اکسپو ۲۰۲۰ دُبی که در حال برگزاری است، منتشر شد.

به گزارش گلونی این کتاب که به قلم «علیرضا بهرامی» انتشار یافته، حاصل سفرها و مستندنگاری‌های او از سال ۲۰۱۰ به کلیه اکسپوهای جامع جهانی و نیز اکسپوهای تخصصی بین‌المللی است؛ به‌ همراه وجوه پژوهشی درباره تاریخچه نمایشگاه‌های صنعتی جهان از ۱۷۹۱ میلادی و نیز اکسپوهای جهانی از ۱۷۰ سال پیش.

در جلد دوم دنیای شیشه‌ای همچنین بیش از ۸۰۰ تصویر مستندنگاری از اکسپوهای ۲۰۱۵ میلان (ایتالیا) و نیز ۲۰۱۷ آستانه (قزاقستان) و کلیه پاویون‌های حاضر در آنها نیز آمده است.

در جلد نخست کتاب نیز که در سال ۱۳۹۴ انتشار یافت، بیش از ۶۰۰ تصویر مستندنگاری از اکسپوهای ۲۰۱۰ شانگهای (چین) و ۲۰۱۲ یوئسو (کره جنوبی) و کلیه پاویون‌های حاضر در آنها منتشر شده بود.

در کتاب «دنیای شیشه‌ای ۲» همچنین جدول کامل و استخراجی اکسپوها از سال ۱۸۵۱ تا ۲۰۲۵، شهر و کشور محل برگزاری و همچنین نوع آنها آمده است. علاوه بر این، فهرست نمایشگاه‌های صنعتی جهان از سال ۱۷۹۱ تا قرن حاضر، شهر و کشور محل برگزاری و موضوع آنها نیز برای نخستین‌بار گردآوری و درج شده است.

دیگر بخش‌های این کتاب عبارت‌اند از:

اکسپو چیست؟

اکسپو باغبانی چیست؟

اکسپو دکوراسیون و معماری چیست؟

آیا هر نمایشگاه بین‌المللی بزرگ، یک اکسپو بوده است؟

درباره اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای

درباره اکسپو ۲۰۱۲ یوئسو

همه چیز درباره اکسپو ۲۰۱۵ میلان

همه چیز درباره اکسپو ۲۰۱۷ آستانه

بخش پایانی این کتاب هم که با همکاری «مهرداد اسکویی»، فیلمساز و پژوهشگر، تدوین شده، روایتی است از حضور ایران در اکسپوهای جهانی در دوران قاجاریه و پهلوی، به روایت کارت‌پستال‌ها و کارت‌های تبلیغاتی تاریخی. این بخش، حاوی تصویرهای منحصر به‌ فردی است درباره نحوه حضور ایران در اکسپوهای سال‌های دور و خیلی دور که از آرشیوهای غربی استخراج شده است.

پیشتر جلد اول «دنیای شیشه‌ای» اثر علیرضا بهرامی، به‌ عنوان نخستین مرجع فارسی‌زبان درباره اکسپوهای جهانی، در موزه اکسپو، کتابخانه تخصصی بی آی ای و انجمن روزنامه‌نگاران آسیا (آجا) در شهرهای شانگهای، پاریس و سئول ثبت شده بود.

حالا کتاب «دنیای شیشه‌ای ۲» در ۲۴۰ صفحه رنگی قطع وزیری به بهای ۱۹۵ هزار تومان انتشار یافته است.

اکسپو چیست و امیرکبیر برای اکسپو ایران چه کرد

پایان پیام

خرید کتاب از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 255685 ساعت خبر : 10:37 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=255685
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات