حریق در پارک ملی گلستان و خسارت به عرصه‌های آن

حریق در پارک ملی گلستان و خسارت به عرصه‌های آن

به گزارش گلونی طی دو روز گذشته حریقی در پارک ملی گلستان رخ داد.

الهه موسوی، در صفحه خود نوشت: «هشت هکتار از اراضی پارک ملی گلستان در آتش سوخت. چرا فکر اساسی برای برطرف کردن عوامل آتش از جمله «جاده ترانزیت» در قلب پارک و انتقال آن به بیرون پارک نمی‌شود؟».

نماشای گلونی را دنبال کنید

پارک ملی گلستان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در زمره ۵۰ ذخیره‌گاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

بخش اندکی از پارک ملی گلستان در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

این پارک دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه‌خشک و نیمه‌مرطوب است که همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گونه‌های جانوری این پارک شامل آهو، پلنگ، تشی، خرس قهوه‌ایی، خرگوش، حشره‌خورها، راسو، روباه، روباه ترکمنی، رودک، سمور جنگلی، سیه گوش، شوکا، شنگ، قوچ و میش، کل و بز، گراز، گربه پالاس، گرگ، مرال، سمندر، قورباغه جنگلی، وزغ سبز، لاک پشت چهار چنگالی، مارمولک بی پا، مار آبی، مار قیطانی، گرزه مار و افعی قفقازی است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید.

پایان پیام

خرید چای ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 257904 ساعت خبر : 12:31 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=257904
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات