سکوی سنگی آرامگاه بایزید بسطامی آماده رونمایی است

سکوی سنگی آرامگاه بایزید بسطامی آماده رونمایی است

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان با بیان اینکه برای ساخت سنگ آرامگاه بایزید بسطامی چهار میلیارد ریال هزینه شد، گفت: «رونمایی از سنگ جدید آرامگاه این عارف بزرگ به زودی انجام می‌شود».

به گزارش گلونی حامد عادل روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: «سنگ آرامگاه بایزید بسطامی از نوع گرانیت فیروزه‌ای است که از معدنی در خراسان رضوی استخراج و در کارگاهی در تهران ساخته شده است».

وی با بیان اینکه برای ساخت این سنگ حدود چهار ماه تعداد ۱۰ نفر مشغول به کار بودند، ابراز داشت: «پس از چیدمان سنگ‌ها در محیط کارخانه و کنترل نهایی و رفع معایب، تمامی سنگ‌ها کدگذاری و طبق نقشه برای اجرای نهایی به مجموعه تاریخی بسطام ارسال شد».

عادل ادامه داد: «در صورت ابلاغ اعتبارات این پایگاه، عملیات جمع‌آوری سکوی موجود انجام و زمینه عملیات اجرایی پروفیل‌های فلزی و سکوی سنگی و نفیس جدید فراهم می‌شود».

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: «ابعاد سکوی سنگی جدید طبق طرح، سه در پنج متر به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر است که بر اساس طرح و به شکل ستاره‌های هشت‌پر با برش‌های هندسی منظمی از جنس سنگ گرانیت فیروزه‌ای ساخته شده است».

وی با بیان اینکه ضخامت سنگ‌های میانی هشت سانتی‌متر و ضخامت سنگ‌های محیط بیرونی سکو ۴۰ سانتی‌متر است، افزود: «محل عبور پروفیل‌های فلزی که نقش سازه میانی را ایفا می‌کنند در سنگ‌های ۴۰ سانتی‌متری تعبیه شده است».

عادل با بیان اینکه جزییات اجرایی با ظرافت و دقت بالایی انجام می شود، ادامه داد: «پس از اجرای سکوی سنگی و پوشش پروفیل‌ها با مصالح چوبی و برنزی موجب شکل‌گیری طرح معماری نفیسی می‌شود».

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان با اشاره به اینکه طرح اولیه مزار بایزید بسطامی در سال ۸۹ تهیه شد، اظهار داشت: «بیشترین مصالح به کار رفته در طرح اولیه، برنز با سکوی سنگی بود که مقرر شد برای تایید نهایی تغییراتی در طرح اعمال شود».

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان با اشاره به اینکه طرح در حال اجرا به سه بخش تفکیک می‌شود، اظهار داشت: «این سه بخش شامل سکوی سنگی، پوشش چوبی، بخش فلزی شامل سازه فولادی و قسمت‌هایی تزئینی از مس و برنز است».

وی دلیل زمان‌بر شدن اجرای طرح را اینگونه تشریح کرد که: «با توجه به اهمیت مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه بایزید بسطامی و ضرورت اجرای طرحی نفیس شایسته این مجموعه و شخصیت والای بایزید بسطامی، اجرای این طرح با دقت بالایی اجرا شد».

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین» و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است. فلسفه وحدت وجود و موجود، اولین بار توسط بایزید بسطامی مطرح شد.

پایان پیام

خرید کتاب از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 257104 ساعت خبر : 11:56 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=257104
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات