گلونی

عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان تعیین شد

عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان تعیین شد

عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان تعیین شد

عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان تعیین شد

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: «آتشکده خرمدشت کاشان با هدف حفاظت و جلوگیری از تخریب و تعرض به این محوطه ارزشمند به جای مانده از دوره ساسانی تعیین عرصه و حریم شد».

به گزارش گلونی به نقل از ایرنا از روابط ‌عمومی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، عباس رضائی‌نیا با اعلام این خبر، آتشکده خرمدشت را از بناهای مهم و ارزشمند دوره ساسانی در پهنه فرهنگی کاشان عنوان کرد که در درک معماری مذهبی دوره ساسانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: «این آتشکده که در ۱۵ کیلومتری جنوب‌ شرقی شهر کاشان و در حاشیه شرقی روستای خرمدشت واقع شده، در سال ۱۳۴۱ خورشیدی با شماره ۴۳۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است».

این باستان‌شناس تصریح کرد: «با وجود آنکه نزدیک به ۶۰ سال از ثبت این اثر می‌گذرد، هیچ‌گونه فعالیت باستان‌شناسی در این محوطه صورت نگرفته. به نحوی که تعیین حریم این محوطه، فاز نخست مطالعات باستان‌شناختی در این محوطه به شمار می‌رود تا مقدمه‌ای برای پژوهش‌های آینده در این آتشکده باشد».

رضائی‌نیا با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته حفاری‌های غیر مجاز و دخل و تصرف زیادی در این محوطه صورت گرفته است افزود: «به منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب و تعرض به این محوطه، برنامه گمانه‌زنی در آتشکده خرمدشت با مجوز از پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری اجرا شد».

سرپرست هیأت باستان‌شناسی با بیان اینکه این مجموعه دارای چهارطاقی با دالان طواف و اتاق‌هایی در بخش شمالی آن است تصریح کرد: «بر مبنای گمانه‌های کاوش شده در محوطه چهارتاقی، محدوده عرصه و حریم پیشنهادی چهارتاقی مشخص و ضوابط مربوطه تهیه شده است».

به گفته این باستان‌شناس، بر اساس شواهد به دست آمده، به نظر می‌رسد این آتشکده در دوران ساسانی و سده‌های نخستین اسلامی مورد استفاده بوده است.

وی خاطرنشان کرد: «این برنامه با همکاری اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کاشان، گروه باستان‌شناسی دانشگاه کاشان و با حمایت مالی موسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان، بخشدار مرکزی و دهیاری روستای خرمدشت انجام گرفت».

پایان پیام

خرید عسل از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

خروج از نسخه موبایل