چهار اثر صنایع دستی هرمزگان در مسیر دریافت مهر اصالت یونسکو قرار دارد

چهار اثر صنایع دستی هرمزگان در مسیر دریافت مُهر اصالت یونسکو قرار دارد

سرپرست صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی هرمزگان گفت: «چهار اثر تولیدی هنرمندان صنایع‌ دستی این استان به مرحله ارزیابی مُهر اصالت بین‌المللی یونسکو راه یافت».

به گزارش گلونی به نقل از ایرنا، بتول حاج‌علیزاده روز دوشنبه در این خصوص افزود: «داوری بین‌المللی در حوزه صنایع‌دستی در دوره شیوع کرونا و در سال ۹۹ انجام نشد و آخرین ارزیابی مربوط به داوری مُهر اصالت ملی در  سال ۹۸ است که از سوی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار شد که از میان ۲۰ اثر راه‌یافته به داوری ملی، تعداد هفت اثر از هفت هنرمند و صنعتگر هرمزگان مورد تائید کمیته ارزیابی مهر اصالت ملی کشور قرار گرفته است».

چهار اثر صنایع دستی هرمزگان و دریافت مُهر اصالت یونسکو

سرپرست معاونت صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی هرمزگان ادامه داد: «بر اساس اعلام فراخوان ارزیابی مهر اصالت بین‌المللی در سال ۲۰۲۱، آثاری که موفق به اخذ مهر اصالت ملی در سال ۱۳۹۸ شده‌اند می‌توانند در این دوره از ارزیابی که در کشور ازبکستان برگزار می‌شود، شرکت کنند».

وی اضافه کرد:‌ «از استان هرمزگان ۴ اثر موفق به تشکیل پرونده برای شرکت در ارزیابی دریافت مهر اصالت یونسکو ۲۰۲۱ (نشان بین‌المللی) شده‌اند که این آثار در رشته‌های صنایع‌ دستی، خوس دوزی، تراش صدف، گلیم‌بافی و پوشاک سنتی هستند».

حاج‌علیزاده با اشاره به اینکه زمان اعلام نتایج  ارزیابی بین‌المللی مهر اصالت یونسکو ۲۰۲۱، پایان سال جاری و فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ است، افزود: «هدف از برگزاری این رویداد، کمک به ارتقا و بهبود کیفی محصول‌های تولیدی، ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران و هنرمندان کشور، تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب، معرفی آثار برگزیده و ایجاد انگیزه، بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت در تولید صنایع‌ دستی عنوان‌شده است».

پایان پیام

خرید کتاب از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 256764 ساعت خبر : 8:19 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=256764
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات