درخواست جمع آوری معادن سنگ اطراف روستای طار نطنز

درخواست جمع آوری معادن سنگ اطراف روستای طار نطنز

به گزارش گلونی برداشت بی‌رویه از معادن شهرستان نطنز، یکی از مشکلاتی است که برای مردم آن منطقه به وجود آمده است.

از این رو با توجه به وضعیت نامطلوب محیط زیست استان اصفهان، بیش از هزار نفر خواستار جمع‌آوری کلیه معادن سنگ اطراف روستای طار نطنز شده‌اند.

سایت کارزار هم که با هدف ترویج فرهنگ مطالبه‌گری از طریق ایجاد بستری برای هم‌افزایی خواست‌های مدنی در دسترس عموم قرار گرفته است، این امکان را به عموم مردم داده است تا این درخواست را مستقیماً از مقام‌های مسئول درخواست کنند.

در متن درخواست آمده است:

«جناب آقای سلاجقه؛ رئیس محترم سازمان حفاظت محیط‌ زیست

جناب آقای فاطمی امین؛ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

با سلام

طبیعت زیبای نطنز و روستاهایی همچون طار و نیز منطقه حفاظت‌شده کرکس، زیر تیغ معادن حال خوشی ندارد.

وجود بیش از ۶۰ معدن سنگ گرانیت و تراورتن و برداشت‌های بی‌رویه از این معادن خسارت‌های زیادی بر عرصه‌های زیست‌محیطی، منابع آبی و تنوع زیستی منطقه بر جا گذاشته است.

رشته‌کوه کرکس با وسعت بیش از ۳۰۰ هزار هکتار پس زاینده‌رود، دومین منبع آب شیرین در شمال‌ شرقی استان اصفهان به‌شمار می‌رود.

این منطقه به‌رغم مجاورت با مناطق کویری، از دیرباز دارای چشمه‌ها و قنوات بسیاری بوده است و بخش وسیعی از این منطقه مأمن حیات‌وحش و رویشگاه گونه‌های گیاهی ارزشمند و در خطر انقراض مانند زرین گیاه است اما معادن به جان کرکس کوه افتاده‌اند و علی‌رغم نارضایتی مردم نطنز و کاشان به ویرانی طبیعت ادامه می‌دهند.

از صدای مهیب انفجار و تکه‌تکه شدن دل کوه و رفت‌ و آمد خودروهای غول‌پیکر حامل سنگ گرفته، تا تجاوز به حریم باغات، مزارع کشاورزی، مناطق مسکونی شهری و روستایی، انباشت نخاله‌ها و باطله‌های معدنی در مسیل‌ها و قنات‌ها و آلودگی آب تا انتشار ریزگردها، زندگی و سلامتی مردم نطنز و حیات گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه را تهدید و نابود می‌کند.

کوهستان‌هایی را که منبع آب شیرین هستند معمولاً از چنین بهره‌برداری‌هایی مصون می‌دارند و به همین دلیل کرکس‌کوه، منطقه حفاظت‌شده اعلام شده است در حالی که اکنون این «منطقه حفاظت‌شده» بیشتر به یک شوخی شبیه است!

سازمان حفاظت محیط‌ زیست موظف است این نگرانی‌ها را به مقامات بالاتر انتقال دهد. این سازمان می‌تواند از روند کاهش جمعیت حیات‌ وحش، انقراض گونه‌های ارزشمند کرکس‌کوه و کاهش آب‌دهی قنوات گزارش دهد.

گرد و خاک و ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون به‌ شدت در هوای این منطقه افزایش یافته و بیماری‌های زیادی در شهرها و روستاهای نطنز ایجاد شده است. یکی از مطالبات ساکنان این مناطق، تغییر و اصلاح قانون معادن است. هیچ ملاحظات زیست‌محیطی‌ای در این قانون رعایت نشده است.

تخلف در معادن این منطقه بسیار زیاد است و نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد اما برخی مدیران دولتی در منطقه چشم‌شان را روی مسائل بسته‌اند.

این روزها محیط‌ زیست اصفهان حال‌ و روز خوبی ندارد؛ خشکسالی، آلودگی هوا، کمبود علوفه برای دام‌ها و در ادامه نیز معادنی که هر روز در گوشه و کنار مناطق حفاظت‌شده اصفهان قد علم می‌کنند.

ضروری است که مسئولان این استان و نیز مسئولان کشوری بیش از گذشته قدردان ظرفیت‌های زیست‌ محیطی اصفهان باشند و این استان حاصلخیز و پربرکت را از مرز نابودی دور کنند.

با تشکر».

برای امضای این کارزار و حمایت از محیط زیست به این لینک مراجعه کنید.

پایان پیام

خرید برنج ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 260010 ساعت خبر : 9:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=260010
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات