لاشه یک قلاده پلنگ نر در منطقه جنگلی کلاله کشف شد

لاشه یک قلاده پلنگ نر در منطقه جنگلی کلاله کشف شد

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: «لاشه یک قلاده پلنگ نر درمنطقه جنگلی دره شمالی در شهرستان کلاله کشف شد».

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، محمود شکیبا رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: «اهالی بومی منطقه در دره شمالی خدر علیا کلاله لاشه یک قلاده پلنگ نر را کشف کردند».

او ادامه داد: «ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کلاله با حضور در محل، لاشه پلنگ تلف شده را برای اقدمات بعدی به بیمارستان دامپزشکی واقع در شهر گرگان منتقل کردند».

شکیبا گفت: «هماهنگی‌های لازم با بیمارستان دامپزشکی شهر گرگان انجام شده و اقدامات لازم برای تهیه گراف و بررسی‌های لازم در خصوص علت مرگ در حال انجام است».

کشف لاشه یک قلاده پلنگ نر

در کتاب «اطلس پستانداران ایران» که سازمان حفاظت از محیط زیست منتشر کرده، درباره این نوع گونه جانوری آمده است:

ويژگی‌های ظاهری پلنگ: طول سر و بدن ۱۱۰ تا ۱۳۰سانتيمتر، طول دم ۶۰ تا ۸۰ سانتيمتر، ارتفاع بدن ۶۰ تا ۸۰ سانتيمتر و وزن ۲۰ تا ۴۰ كيلوگرم است. نر و ماده هم‌شكل‌اند.

سر کوچک، دست و پای بلند و کشيده، کمر باريک، سينه بزرگ، دم بلند و کلفت و گوش‌های کوچک و گردی دارد.

سطح بدن پوشيده از موهای نخودی رنگ تا زرد كم رنگ با خال‌های كوچك سياه و توپر است.

موهای قسمت‌های زيرين بدن سفيد است. دو نوار سياه رنگ از گوشه چشم تا دهان «خط اشکی» ‌امتداد دارد. پنجه‌های آزاد با ناخن‌های غير قابل جمع شدن، يکی از مهم‌ترين وجوه تمايز يوزپلنگ از ساير گربه‌سانان است.

ساختار بدن یوزپلنگ به گونه‌ای است که امكان دویدن با سرعتی در حدود ۱۰۵ كیلومتر در ساعت را به او می‌دهد، به همین دلیل سريع‌ترين پستاندار خشکی جهان نام گرفته است.

پایان پیام

خرید برنج ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنی

کد خبر : 258494 ساعت خبر : 9:45 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=258494
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات