میزبان اکسپو ۲۰۳۰ چه کشوری است؟

میزبان اکسپو ۲۰۳۰ چه کشوری است؟

به گزارش گلونی علیرضا بهرامی در اینستاگرامش نوشت:

مدتی است که در برخی مطالب رسانه‌ها و فضای مجازی و حتا برخی سخنرانی‌ها در کشورمان، کشور روسیه به‌عنوان میزبان نمایشگاه جهانی اکسپو در سال ۲۰۳۰ میلادی معرفی می‌شود؛ درحالی‌که این‌گونه نیست.

جمهوری فدراتیو روسیه در حال حاضر یکی از پنج نامزد میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ محسوب می‌شود و بر همین اساس می‌توان گفت که در حال حاضر احتمال میزبانی روسیه برای این اکسپو، بیست درصد است؛ چرا که پنج کشور و پنج شهر، نامزدهای در حال رقابت برای میزبانی نمایشگاه جهانی اکسپو در آن سال هستند: روسیه (برای مسکو)، کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض).

کشور میزبان نمایشگاه جهانی ۲۰۳۰ درنهایت در سال ۲۰۲۳ توسط کشورهای عضو BIE که در یک مجمع عمومی گرد هم می‌آیند، بر اساس اصل «هر کشور، یک رای» انتخاب می‌شود.

اما چرا تصور برخی در ایران در این هفته‌ها این‌گونه شده است که روسیه میزبانی اکسپو آن سال را برعهده دارد؟

احتمالا راویان این خبر غیر موثق، تحت تاثیر تبلیغات محیطی پاویون روسیه در اکسپو دبی قرار گرفته‌اند. عرف است که برخی از میزبانان اکسپوهای آتی، در یک اکسپو مانده به انتخاب میزبان یا بعضا در تبلیغات محیطی کشور خود یا دیگر کشورها، نماد طراحی شده‌شان را برای اکسپو مورد نظر، به نمایش می‌گذارند.

همین کشور امارات نیز از یکی دو سال قبل از به‌ دست آوردن میزبانی اکسپو ۲۰۲۰ در تبلیغات محیطی، ازجمله روی هواپیماهای خط هواپیمایی الامارات، با خط درشت، دُبی را میزبان اکسپو معرفی می‌کرد؛ درواقع نوعی بیان تبلیغی اقناعی.

امسال هم گویا در کنار ژاپن که خود را در پاویونش در اکسپو دُبی، به‌ درستی میزبان اکسپو ۲۰۲۵ معرفی کرده است، روس‌ها نیز از همین ادبیات تبلیغی اقناعی در پاویونشان در اکسپو دُبی بهره گرفته، خود را آماده‌ میزبانی اکسپو بعد از آن معرفی کرده‌اند.

همین ادبیات تبلیغی باعث شده است که برخی در ایران، روسیه را میزبان قطعی اکسپوی بعدتر بدانند؛ اتفاقی که ممکن است محقق شود، اما ممکن است که مانند میزبانی اکسپوی حال حاضر، باز هم برای روس‌ها به تحقق نپیوندد.

پایان پیام

خرید برنج ایرانی از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 258765 ساعت خبر : 5:43 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=258765
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات