گلونی

۲۲ نفر تحت تعقیب روزنامه شهروند

۲۲ نفر تحت تعقیب روزنامه شهروند

۲۲ نفر تحت تعقیب روزنامه شهروند

۲۲ نفر تحت تعقیب روزنامه شهروند

به گزارش گلونی هادی حیدری، دبیر ویژه‌نامه روزنامه شهروند، نوشت:

از زمانی که اندیشه تدارک ویژه‌نامه پایان سال، آن هم به شکل طنز و کاریکاتور شکل گرفت، زمان زیادی نداشتیم؛ اما محتوای آن به اندازه کافی وسوسه‌برانگیز بود که علیرغم فشار کار، ما را ترغیب به تهیه و تنظیم این مجموعه کند؛ به‌ویژه آن‌که روزگاری را می‌گذرانیم که طنز و کارتون در مطبوعات، مظلوم‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند.

در شروع کار به این فکر کردیم که چه قالبی را می‌توان برای شکل دادن این ویژه‌نامه طراحی کرد. قرار شد که این مجموعه بر اساس شخصیت‌های شناخته‌شده‌ای شکل بگیرد که در سال هزار و چهارصد خبرساز بوده‌اند؛ به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی.

به این نتیجه رسیدیم که در قالب طنز، آنان را «تحت تعقیب»، تصویر کنیم. هر کدام از آن‌ها به اندازه کافی نکته‌هایی داشتند که بتوان درباره‌شان نوشت.

با مدیرمسئول و سردبیر همفکری کردیم و ۲۲ نام از میان نام‌های مختلف مشخص شد. تلاش بر این بود که این شخصیت‌ها، متنوع و در حوزه‌های مختلفی باشند که جامعیّت مجموعه را تضمین کنند.

با توجه به زمان اندک از شماری دوستان طنزنویس درخواست کردم که هر کدام نام‌هایی را برای نوشتن برگزینند. نخ تسبیح مجموعه را نیز کاریکاتورهایی قرار دادیم که به قلم یکی از دوستان کاریکاتوریست‌مان خلق شدند.

اساسا محتوای انتقادی طنز و کاریکاتور حکم نیشتری را دارد که به کاستی‌ها می‌خورد و درصدد تصحیح آن‌هاست.

باور داریم تمام افرادی که در این مجموعه درباره آنان طنزهایی نوشته و یا کاریکاتورهای کشیده شده است، از جمله افراد باظرفیتی هستند که از نقد خویش، هراسی ندارند و از آن استقبال می‌کنند.

اگر همه ما که در تکاپو و تلاش هستیم، ظرفیت نقدپذیری خود را افزایش دهیم، در مجموع جامعه‌ای را شکل خواهیم داد پرتحرک، امیدوار و با کمترین کاستی‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری.

با همه این اوصاف، اگر افرادی که در این ویژه‌نامه در مورد آن ها طنازی کرده‌ایم، پس از خواندن طنزها و دیدن کاریکاتورهایشان از ما گلایه‌مند خواهند شد، پیشاپیش پوزش می‌طلبیم.

یک پوزش دیگر نیز باید داشته باشم خطاب به مجموعه زیادی از شخصیت‌هایی که علیرغم شایستگی‌های فراوانشان برای حضور در این مجموعه طنز و کاریکاتور، به دلیل محدودیت فضا و زمان نتوانستیم تحت تعقیب‌شان قرار دهیم.

آرزو می‌کنیم این ویژه‌نامه جمع و جور، در ایام تعطیلات نوروز، دل‌هایتان را شاد کند و لبخند را بر لبان‌تان بنشاند.

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

خروج از نسخه موبایل