فیلم کوتاه حیوان؛ نمایشی از حیوان انسان‌نما

فیلم کوتاه حیوان؛ رهایی به قیمت تنزلی حیوانی

توجه کنید که احتمال لو رفتن داستان وجود دارد

به گزارش گلونی حالا دیگر کمتر کسی است که برادران ارک را نشناسد و اثر فاخر این دو برادر با نام حیوان را ندیده باشد.

بهمن و بهرام ارک، (حاج ابو لو) برادران دوقلوی ایرانی اهل تبریز هستند که کارگردانی چند فیلم را در کارنامه خود دارند. فیلم سویوق نخستین اثر بلند آن‌ها محصول سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی است. بهمن و بهرام ارک با فیلم کوتاه حیوان به شهرت رسیدند. فیلم پوست محصول ۱۳۹۷ هجری خورشیدی دومین اثر بلند سینمایی برادران ارک و نخستین فیلمی است که به زبان ترکی تهیه شده ‌است.

فیلم کوتاه حیوان محصول ۱۳۹۶ هجری خورشیدی نیز با کارگردانی این دو برادر، جوایز متعدد جهانی و ملی ایران از جمله جایزه سینه فونداسیون فستیوال کن و سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود کرده ‌است.

حیوان، اثری کوتاه است که در طی پانزده دقیقه بیننده را میخکوب فیلمنامه‌ای با موضوع ساده اما به شدت دقیق و عمیق مهندسی شده توسط برادران ارک می‌کند به گونه‌ای که تا ساعت‌ها ذهن مخاطب معطوف به آن باقی می‌ماند.

فیلم کوتاه حیوان

موضوع فیلم حیوان را می‌توان در یک خط خلاصه کرد؛ (شخصی برای فرار از مرز، خود را به شکل و هویت حیوانی در می‌آورد)، اما درک و فهم عمق و لایه‌های پنهانی قصه به راحتی همین یک خط نخواهد بود.

این اثر سوالات بی‌شماری را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که هضم پاسخ هریک روح بیننده را فرسایش می‌دهد.

مثلا اینکه چرا باید یک انسان برای رهایی از جغرافیای زیستی خود به هر دلیل، راهی جز تنزل به هویت حیوانی نیابد و برای رسیدن به این هویت مجبور به فراموشی ذات اولیه خود شود؟!

در طول فیلم بیننده پا به پای شخصیت در حال فراگرفتن خوی ظاهری حیوانی(قوچ) است و چون بازیگری به گونه‌ای در جلد حیوان فرو می‌رود که کم‌کم در باطن نیز دچار تحول می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های ممتاز فیلم، محصور نبودن به زمان و مکانی خاص است و اصلا بیننده کنجکاو رقم خوردن قصه در کدام جغرافیا نخواهد شد و این خود باعث عدم انقضای محصول برادران ارک شده است.

شخصیت در طول پانزده دقیقه فیلم و با تلاش‌های بسیار در نهایت به غایت خود یعنی فرار از مرزهای محصور شده رسیده اما غافلگیری اعظم قصه درست در همان جایی رقم می‌خورد که عامل رهایی شخصیت (پوشیدن پوست قوچ) سبب‌ساز هلاکت او نیز شده و فیلم با نمای بسیار بسته از دستان کاراکتر که نمایانگر نزدیکی بسیار او به ظاهر و خوی حیوان است به تیتراژ پایانی الصاق می‌شود.

پایانی مملو از حرف و سخن ناگفته که، بیننده را همچون کاراکتر، با دنیایی از حسرت و آه تنها می‌گذارد.

این فیلم را می‌توانید از اینجا تماشا کنید.

نقد سایر فیلم‌های داخلی و خارجی را در این لینک بخوانید.

پایان پیام

نویسنده: هانیه شریعتی

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 263810 ساعت خبر : 3:51 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=263810
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات