تولد نخستین بچه گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۱

تولد نخستین بچه گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۱

به گزارش گلونی نخستین بچه گوزن زرد ایرانی در سال جدید دهم فروردین ماه جاری در جنگل خلیل بیگ پهنه احیاء، تکثیر و پرورش ارسنجان متولد شد، به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان با تولد این بچه گوزن جمعیت این گونه جانوری ارزشمند به ۵۸ راس رسیده است.

حسن ابراهیمی روز شنبه در این باره افزود: «تعداد گوزن زرد در این سایت به دلیل عدم وجود تعارضات از جمله  گونه پلنگ، فراهم شدن امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه و مطلوب رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است».

 ابراهیمی گفت: «پهنه احیا، تکثیر و پرورش گوزن از سال ۹۰ با تعداد ۷ راس گوزن زرد  فعالیت خود را عملا شروع کرد و هم اکنون یکی از مناطق موفق کشور در زادآوری این‌گونه منحصر بفرد است.

امنیت و پویایی یکی از شاخصه‌های منحصر بفرد این پهنه در بین سایر مناطق احیا و پرورش کشور است و به عنوان منطقه مولد در نظر گرفته شده است».

گفتنی است ارسنجان یکی از شهرستان‌های استان فارس است که در فاصله ۱۴۲ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.

پیرامون ارسنجان را جنگل‌های سرسبز بناب و کوه‌های سربلند با مناظر بدیع احاطه کرده است.

از مناظر دیدنی ارسنجان می‌توان به جنگل‌های سرسبز طبیعی بناب، فیجان، خلیل بگ، تنگ اشکن و چشمه‌سارها ارتفاعات دال‌نشین کوه‌های قلات، دریاچه طشک، غار ضحاک، چشمه شیرخون، پیر با صفا، مروارید سبز (تک درخت روییده بر سنگ)، دریاچه ارسنجان و باغ‌های سرسبز شمال و غرب جنوب ارسنجان اشاره کرد.

درختان این منطقه شامل درختان کهن بنه، الوک، بلوط، انجیر کوهی، گز، تنگز را شامل می‌شود و گیاهانی چون جاشیر، آویشن برگ پهن، آویشن برگ نازک، کنگر، قارچ کوهی (هکل و دنبل)، بن سرخ، پیازوک، پونه، نعنای وحشی، گل یخ، زعفران و بسیاری از این قبیل است.

درباره گوزن زرد ایرانی بیشتر بخوانید

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 265909 ساعت خبر : 9:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=265909
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات