تلف شدن یک گربه وشق اوراسیایی در مسیر فیروزکوه به تهران

تلف شدن یک گربه وشق اوراسیایی در محدوده پل دلیچایی دماوند

به گزارش گلونی سرپرست اداره و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند از تلف شدن یک گربه‌سان به نام وشق اوراسیایی با نام علمی (Lynx Lynx) به علت تصادف جاده‌ای در مسیر فیروزکوه به تهران بعد از پل دلیجایی خبر داد.

نقی میرزا کریمی روز یکشنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: «بعد از گزارش مردمی در یکی از رسانه‌ها در خصوص تلف شدن یک گربه‌سان در مسیر فیروزکوه مامورین یگان حفاظت محیط زیست به محل اعزام و لاشه حیوان را به اداره محیط زیست شهرستان منتقل کردند».

تلف شدن یک گربه وشق اوراسیایی

میرزا کریمی ادامه داد: «با بررسی اولیه لاشه مشخص شد، حیوان بر اثر تصادف جاده‌ای تلف شده و مشخصات بیومتری حیوان ثبت و جهت انجام نمونه برداری ژنتیکی جهت نگهداری در بانک ژن سازمان حفاظت محیط زیست و تاکسیدرمی لاشه جهت نگهداری در موزه حیات وحش سازمان به اداره کل متبوعه منتقل شد».

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند اظهار داشت: «تلفات جاده‌ای یکی از تهدیدات حیات وحش بخصوص در گربه‌سانان ارزشمند کمیاب است».

وی در ادامه گفت: «جلسات مشترکی با اداره کل راهداری استان برگزار شده و نقاط حادثه خیز برای حیات وحش شناسایی و پیگیری‌های لازم جهت رفع نواقص و ایجاد کریدرهای روگذر و زیرگذر صورت می‌گیرد».

میرزاکریمی در خاتمه، از مردم خواست در صورت مشاهده چنین مواردی سریعا موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند ۰۲۱۷۶۳۴۳۷۳۸ و سامانه ۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

گفتنی است گربه وشق در زمرہ گونه‌های در خطر انقراض سازمان حفاظت محیط زیست است.

کاهش شدید جمعیت سمداران و نابودی زیستگاه از مهمترین عوامل تهدید کننده این گونه است.

گزارش‌های زیادی از مشاهده این حیوان وجود ندارد و معمولا بیشتر آنها به شمال و شمال غرب کشور محدود می‌شوند.

لینکس یا وشق گربه سان خاص ایران است

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 265906 ساعت خبر : 9:30 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=265906
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات