منتظر فرزندان ایران و فیروز باشید

منتظر فرزندان ایران و فیروز باشید

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «شواهد نشان می‌دهد که احتمال بارداری «ایران» (یوزپلنگ تحت اسارت در استان سمنان) بالاست».

به گزارش گلونی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت «ایران» و «فیروز» اظهار کرد: «جفت‌گیری در شرایط طبیعی انجام شد و برنامه ما این است که کمترین استرس را به ایران وارد کنیم. می‌توان با روش سونوگرافی به‌طور دقیق از حاملگی مطلع شد اما چون این روش نیازمند بیهوشی است از آن صرف نظر می‌کنیم. علائم ظاهری نشاندهنده حاملگی «ایران» هستند».

فرزندان ایران و فیروز

وی افزود: «تا ۱۰ اردیبهشت ماه می‌توان به طور دقیق درباره حاملگی ایران اظهار نظر کرد. در این مدت تغذیه «ایران» کنترل می‌شود اما رفت و آمد کاهش یافته تا کمترین فشار و استرس به گونه وارد شود همچنین بیماری‌های احتمالی با کمک تیم متخصصان و دامپزشکان استان سمنان کنترل می‌شود».

اکبری اضافه کرد: «یوزپلنگ گونه خاصی محسوب می‌شود و در کشور ما تا کنون زادآوری در اسارت را تجربه نکرده است. در آفریقا نیز که تجربه این اتفاق وجود دارد احتمال موفقیت خیلی بالا نیست. لذا نباید انتظار بیجایی ایجاد شود و ممکن است توله‌ها سقط شوند یا مرده به دنیا بیایند. نباید انتظار داشت که همه توله‌ها زنده متولد شوند و به بلوغ برسند».

وی در ادامه اظهارکرد: «تیمی برای تغذیه «ایران» همچنین توله‌های احتمالی در صورت نخوردن شیر مادر و پس زدن مادر در نظر گرفته شده است. برای نحوه بزرگ شدن و تغذیه این گونه نیز سناریوهای مختلفی توسط ما در نظر گرفته شده است».

اکبری در پایان تاکید کرد: «تمرکز هزینه‌های ما در ارتباط با یوز برای زیستگاه‌های توران و اطراف مانند میاندشت است. گونه‌های یوز که به صورت طبیعی در این زیستگاه حضور دارند بسیار مهمتر از گونه‌های تحت اسارت هستند. مرکز تکثیر در اسارت یوز در سمنان برای ذخیره ژنوم این گونه است که به آن نیز توجه کافی می‌شود».

فیروز و ایران در انتظار بچه دار شدن

هفت دقیقه طلایی برای ایران و تلاش برای تکثیر یوزپلنگ

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 265943 ساعت خبر : 12:08 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=265943
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات