افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی از فرانسه در موزه ملی ایران

افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی از فرانسه در موزه ملی ایران

نمایشگاه اشیا و آثار تاریخی استردادی از فرانسه ظهر روز چهارشنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در موزه ملی ایران افتتاح شد.

به‌گزارش گلونی به نقل از خبرنگار میراث‌آریا، سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه گفت: «امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخی از دوره‌های مختلف که قدمت برخی از آن‌ها به پنج هزار سال قبل باز می‌گردد و منحصر به‌فرد است. این اشیا با همت وزارت امورخارجه، دستگاه دیپلماسی کشور، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونت میراث‌فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاریس به کشور بازگردانده شد.»

افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی

او افزود: «طی سنوات گذشته حرکات خوبی برای استرداد اشیای تاریخی آغاز شده است. ۱۹ پرونده مهم داشتیم که شامل ۴۰ هزار شیء تاریخی بود و با پیگیری‌هایی که وزارت میراث‌فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، این آثار که بخشی از فرهنگ و تمدن کشورمان است به ایران بازگشت.»

اوحدی تصریح کرد: «طی ماه‌های گذشته شاهد شتاب جدی در بازگشت آثار تاریخی هستیم. این آثار فقط یک شی‌ء تاریخی نیستند و بخشی از فرهنگ و تمدن ماست، بازگشت این آثار اقدام جدی برای تقویت هویت ملی‌ ما است.»

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «یکی ار چالش‌های جدی که کشورهای جهان با آن روبرو هستند موضوع گسست بین نسلی و بحران هویتی است، آثار تاریخی نقش بسیار زیادی در تقویت هویت ملی دارند.»

این نمایشگاه تا پایان فروردین ماه در موزه ملی ایران میزبان علاقه‌مندان است.

آثار تاریخی استردادی به کشور رونمایی شدند

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 266098 ساعت خبر : 2:01 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=266098
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات