کتاب دانش قنات از دیدگاه فنی و مهندسی منتشر شد

کتاب دانش قنات از دیدگاه فنی و مهندسی منتشر شد

کتاب «دانش قنات از دیدگاه فنی و مهندسی» مطالعه موردی قنوات استان اصفهان تألیف علی‌اصغر مونسان توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌ آریا، این نگارنده در این کتاب که معطوف به استان اصفهان است تلاش کرده در قالب پنج فصل به موضوعات مرتبط با دانش فنی قنات بپردازد.

در همین راستا در فصل اول کتاب به موضوعات کلی مانند واژه‌شناسی قنات، مروری بر نظریه‌های مختلف در رابطه با علل ابداع قنات، پیشینه قنات در ایران پیش از ورود آریایی‌ها به ایران، دوران پس از اسکندر مقدونی و یونانیان و … پرداخته شده است.

در فصل دوم بیش از همه مواردی همچون قنات و نحوه عملکرد آن، تعریف قنات، حفاری قنات بررسی شده و در فصل سوم مقدمات حفر قنات و ملزومات دانشی آن مانند مطالعات مقدماتی و طراحی، مطالعات مقدماتی و امکان‌سنجی، تشخیص مناسب بودن منطقه برای حفر قنات، شناسایی منابع آب موجود در منطقه، گمانه‌زنی، تراز‌کشی، طراحی و تعیین محل میله برای کوره و طول پشته مدنظر بوده است.

دو فصل پایانی کتاب دارای مباحثی فنی و دانشی در مورد قنات بوده است که برای نمونه در فصل چهارم که بیشتر مباحث درباره اجرا و نگهداری قنات است به مطالبی همچون فنون حفاری در میله، قانون حفاری در کوره، زیرسو و… پرداخته شده و فصل پنجم کتاب نیز به معرفی اختصاری قنات‌هایی با ویژگی‌های خاص در استان اصفهان می‌پردازد.

کتاب فرهنگ شفاهی مردم بهار در ۳ جلد منتشر شد

کتاب باستان مردم شناسی روستا منتشر شد

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 266670 ساعت خبر : 9:30 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=266670
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات