ارتش ایران در مرز افغانستان؛ آنجا چه خبر است؟

ارتش ایران در مرز افغانستان؛ آنجا چه خبر است؟

به گزارش گلونی محمدحسین جعفریان با انتشار ویدیویی نوشت:

«لشگر بالگردهای جنگی ایران در حریم هوایی طالبان.

زنده باشید. شاید طالبان معنی این هشدار را بفهمد و به تجاوزات مرزی و شیطنت‌هایش پایان دهد.

دوستانی که تصور می‌کنند این فیلم مربوط به مرز ازبکستان است (ما آن فیلم را هم دیده‌ایم و داریم) چنانچه مسلط به زبان‌های بومی افغانستان هستند، مکالمات متن فیلم را شنیده و راهنمایی کنند.

در مکالمات رد و بدل شده به زبان پشتو تصویر بردار با دیگرانی گفتگو می‌کند.

ابتدا بالگردها را می‌شمارند تا عدد ۲۰. بعد می‌گویند: «اصلا تمام نمی‌شوند و بسیار زیاد هستند. این‌ها هلیکوپترهای ایران هستند ولی خوشبختانه اردوی (ارتش) افغانستان بسیار قوی است».

ارتش ایران در مرز افغانستان

این ویدیو را مشاهده کنید:

نماشای گلونی را دنبال کنید

این در حالی است که طبق اطلاعات همشهری آنلاین، از ۵ سال پیش با دستور ستاد کل نیروهای مسلح، تامین امنیت مرزهای شرق کشور به ارتش سپرده شد و یگان های مختلف این نیرو در این مرزها مستقر شدند.

نیروی زمینی از همان مقطع حضور دائمی در مرزهای کشور داشته و ماموریت حراست از مرزهای کشور را عهده دار شده است.

چند روز گذشته تلاش طالبان برای کشیدن جاده و نادیده گرفتن خط مرزی در محدوده مرز دوغارون و ممانعت مرزبانی از اقدام طالبان موجب ایجاد تنش میان نیروهای مرزبانی کشورمان با طالبان شد. مرز دوغارون در اثر این تنش برای چند روزی بسته ؛ اما مجددا این مرز بازگشایی شد.

از زمان قدرت گیری طالبان در افغانستان تاکنون چندین بار تنش در مرزها ایجاد شده است که البته این تنش‌ها نه به دلیل تهدید مرزها از سوی طالبان بلکه به دلیل بی اطلاعی آنها از مسائل مرزی میان دو کشور بوده است.

این موضوع واکنش وزارت خارجه را نیز به همراه داشت. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدام طالبان بیان کرد: «مرزداران غیور ما در مرزهای کشور با افغانستان به خاطر اوضاع داخلی افغانستان و ناآشنایی احتمالی برخی از مأموران مرزی هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان که در مرزهای ایران مستقر شده‌اند تا به امروز با خویشتن داری رفتار کرده‌اند.

البته تکرار این موضوع جای نگرانی دارد و ضمن اینکه مرزداران ما مسئولیت دارند از هر گونه تردد غیرقانونی جلوگیری کنند.

ما آمادگی داریم تعلیمات لازم را در خصوص نقاط مرزی و رفتار حرفه‌ای در این زمینه به مرزبانان جدید افغانستان ارائه کنیم.

ما فکر می کنیم تکرار این موضوعات جای نگرانی دارد و این موضوع را از طرق مختلف به هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان انتقال داده‌ایم و امیدواریم این خویشتن داری باعث سوءبرداشت طرف مقابل نشده باشد.»

همزمان با وقوع این اخبار، ویدئوهایی منتسب به ارتش منتشر و بیان شد که یگان های زرهی در حال حرکت به سوی مرز برای مقابله با طالبان هستند در حالیکه برخی از این فیلم ها مربوط به ارتش ایران نبود.

از سویی باید توجه داشت که نیروی زمینی به صورت شبانه روز در مرزهای شرقی مستقر و در حال گشت زنی است برای حفظ و حراست از این مرزهاست و این حضور به این معنا نیست که طالبان در حال تهدید مرزهای کشور است.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در پیش خطبه های نماز جمعه در روز ۲۶ فروردین تاکید کرد: «حضور ما در مرزها به معنای این نیست که خطری نظام ما را تهدید می‌کند بلکه این حضور به معنای اشراف اطلاعاتی بیشتر و آماده به کار نگهداشتن و پای در رکاب نگه داشتن نیروهای ماست.»

ارتش برای حراست از مرزها در آمادگی کامل به سر می برد اما به نظر می رسد این اختلاف ها از طریق مرزبانی و وزارت خارجه قابل حل است.

سایر اخبار مربوط به افغانستان را بخوانید

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 267074 ساعت خبر : 10:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=267074
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات