سنگ نگاره های باستانی تیمره در معرض تخریب قرار دارند

سنگ نگاره های باستانی تیمره در معرض تخریب قرار دارند

به گزارش گلونی رسول مجیدی با انتشار ویدیویی نوشت:

«با توجه به اینکه این ۳ منطقه در تیمره ثبت ملی شده و قابلیت ثبت جهانی دارد و توانستیم در سال گذشته دستور توقف این معادن را به لطف دادستان گلپایگان بگیریم ولی همچنان معادن در حال فعالیت هستند و سوداگران گنج در این منطقه تاخت و تاز می‌کنند.

لازم به ذکر است این منطقه از نظر حیات وحش (عقاب طلایی، آهو، کل، بز، آگرا، حواصیل، کفتار، گراز، بلبل، کبک، گرگ، روباه و …) و منابع طبیعی (گیاهانی از جمله چای کوهی، گون، شوید کوهی و …) نیز بی نظیر است».

سنگ نگاره های باستانی تیمره

توضیحات رسول مجیدی را از طریق ویدیوی زیر مشاهده کنید:

نماشای گلونی را دنبال کنید

گفتنی است سنگ نگاره‌های تیمره نخستین آثار باقی‌مانده از اعماق تاریخ بشر هستند و سرزمین‌های کمی در جهان این آثار شگفت‌انگیز را در خود دارند. ایران یکی از غنی‌ترین ساختارهای هنر سنگ‌نگاری یا Rockart را دارد.

طبق گفته رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گلپایگان، بخش بزرگی از این محدوده با عنوان مجموعه تنگ غرقاب (قیدر) در محدوده شهرستان گلپایگان است که به‌ واسطه عبور رودخانه‌های گلپایگان و خوانسار از بیش از ۱۰ هزار سال قبل تصاویر ارزشمندی از حضور اجتماعی انسان در قالب سنگ‌نگاره بر روی سنگ‌ها و صخره‌های این محدوده مشهود است.

در این محدوده بیش از ۳۶ هزار سنگ‌نگاره از دوران آغازین تاریخ، دوران باستان و دوران اسلامی وجود دارد که در نوع خود منحصربه‌فرد است.

درخواست توقف فعالیت معدن سنگ آهن در محوطه تخت سلیمان تکاب

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 266887 ساعت خبر : 11:35 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=266887
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات