سازمان بهداشت جهانی خواستار اقدام فوری علیه آبله میمون شد

سازمان بهداشت جهانی خواستار اقدام فوری علیه آبله میمون شد

به گزارش گلونی به نقل از دویچه‌وله با شناسایی موارد جدید ابتلا به آبله میمون سازمان بهداشت جهانی بر ضرورت اتخاذ تدبیرهایی برای مقابله با آن تاکید کرد. موارد ابتلا در کشورهایی که سابقه بروز این بیماری در آنها وجود نداشته نگران‌کننده ارزیابی می‌شود.

تا بامداد یک‌شنبه، اول خرداد (۲۲ مه) موارد شناسایی شده ابتلای قطعی به آبله میمون ۹۲ نفر و موارد مشکوک ۲۸ نفر اعلام شده است.

به گزارش اشپیگل آنلاین، سازمان بهداشت جهانی (WHO) با توجه به افزایش موارد ابتلا در هفته‌های اخیر خواستار در دستورکار قرار گرفتن سلسله تدبیرهایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری عفونی مسری شد.

دفتر مرکزی این نهاد وابسته به سازمان ملل در ژنو شامگاه شنبه تاکید کرد، افزایش خودآگاهی عمومی درباره بیماری آبله میمون یک «ضرورت عاجل» است.

شناسایی نخستین موارد اخیر ابتلا به آبله میمون در اروپا به هفته دوم ماه مه در بریتانیا مربوط می‌شود. در این فاصله مبتلایانی نیز در شمار دیگری از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، فرانسه، سوئد، بلژیک و آلمان شناسایی شده‌اند.

شناسایی دو مبتلا در برلین

در آلمان ابتلای قطعی یک نفر به آبله میمون روز جمعه در ایالت بایرن تائید شد و اکنون دولت محلی برلین نیز از شناسایی دو مبتلای دیگر در پایتخت خبر می‌دهد.

وزارت بهداشت سرزمین اشغالی روز شنبه اعلام کرد، دومین مورد ابتلا به آبله‌ میمون در آنجا مربوط به مردی است که به تازگی از سفر به یکی از کشورهای غرب اروپا بازگشته است.

به جز سرزمین اشغالی و کشورهای اروپایی، مواردی از ابتلا به آبله میمون در آمریکا، کانادا و استرالیا نیز شناسایی شده است.

در آمریکا موارد ابتلا تا کنون انگشت شمار بوده است. سال پیش دو مورد ابتلا به آبله‌ میمون در دو ایالت آمریکا شناسایی شد که مسافران بازگشته از نیجریه بودند.

جنگل‌های استوایی در مناطق مرکزی و غرب آفریقا خاستگاه اصلی ویروس آبله‌ میمون به شمار می‌روند. اکثر موارد ابتلا در دیگر مناطق جهان با سفر به این مناطق یا تماس با حیوانات وارداتی از آنجا مرتبط هستند.

لایو اینستاگرامی در صفحه سازمان نظام پزشکی مشهد با موضوع آبله میمون (monkey pox) با حضور دکتر حمیدرضا نادری متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دکتر حمید سوری متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را از طریق ویدیوی زیر ببینید:

بیماری آبله میمون

همچنین لایو اینستاگرامی دکتر حسین کرمانپور با حضور دکتر حسن رودگری، مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جناب دکتر جمال میرزایی متخصص بیماری‌های عفونی فلوشیپ‌فوق تخصصی نقص ایمنی را از طریق این ویدیو مشاهده کنید:

نماشای گلونی را دنبال کنید

ابراز نگرانی جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه در جریان بازدید از یک پایگاه‌ هوایی آمریکا در کره جنوبی در جمع خبرنگاران شیوع محدود آبله میمون را نگران کننده خواند و گفت، نهادهای بهداشتی این کشور به شدت در حال جستجوی راه‌های درمان و واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به آبله میمون هستند.

به نوشته اشپیگل، جیک سولیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید، آمریکا واکسن موثری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در اختیار دارد.

سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرد نسخه تطبیق یافته واکسنی که برای پیشگیری از ابتلا به آبله واقعی تولید و برای ریشه‌کن کردن آن به کار رفته بود ساخته شده که ۸۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند اما هنوز به میزان کافی در دسترس نیست.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، کشندگی و قدرت سرایت ویروس آبله میمون بسیار ناچیز است و مبتلایان به آن در اغلب موارد پس از یک دوره دو تا سه هفته‌ای بهبود پیدا می‌کنند.

نهاد بهداشتی سازمان ملل می‌گوید، اغلب موارد شناسایی شده ابتلا به آبله میمون در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا بین مردان همجسنگرا بوده اما به دلیل محدود بودن پژوهش‌ها در این زمینه به احتمال زیاد موارد ابتلا در میان گروه‌های دیگر اجتماعی نیز وجود دارد.

نالازم بود لغو سفر و اقدام‌های محدود کننده

این نهاد با توجه به محدود بودن موارد شناسایی شده ابتلا به آبله میمون در جهان معتقد است، اعمال محدودیت‌های مسافرتی یا لغو برنامه‌های عمومی در کشورهایی که ویروس در آنها مشاهده شده ضرورتی ندارد.

با وجود این برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که با توجه به مشاهده موارد قطعی یا مشکوک ابتلا به آبله میمون در کشورهایی که سابقه این بیماری در آنها وجود ندارد باید روند کنونی را جدی گرفت.

یکی از راه‌های سرایت ویروس آبله میمون ترشحات دستگاه تنفسی است. خطر ابتلا از این طریق بیشتر متوجه بستگان و نزدیکان بیمار و کادر پزشکی معالج است.

ویروس این بیماری از طریق زخم‌ها و تاول‌های فرد مبتلا نیز قابل انتقال است. کسانی که به طور مستقیم با پوست ملتهب افراد بیمار یا اشیای مورد استفاده آنها در تماس باشند در خطر ابتلا قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی با استناد به پژوهش‌هایی که تا کنون انجام شده احتمال انتقال ویروس آبله میمون از فرد به فرد را بسیار محدود برآورد می‌کند؛ طولانی‌ترین زنجیره ابتلای مستند شده از این طریق تا کنون مربوط به شش نفر بوده است.

این سازمان مهم‌ترین راه پیشگیری از گسترش شیوع بیماری آبله میمون را شناسایی افراد مرتبط با مبتلایان برای قطع زنجیره ابتلا عنوان می‌کند.

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 268497 ساعت خبر : 9:30 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=268497
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات