آلبوم با خلوت خویشتن اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

آلبوم با خلوت خویشتن اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

به گزارش گلونی «با خلوت خویشتن» اثر امیرحسین رئوفی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط «نشر موسیقی درنگ» منتشر شد و در دسترس مخاطبین قرار گرفت‌.

تازه‌ترین اثر منتشر شده امیرحسین رئوفی، نواختی متر آزاد در دستگاه نواست که به صورت بداهه و بر مبنای ردیف موسیقی دستگاهی ایران نغمه‌پردازی و اجرا شده است.

آلبوم با خلوت خویشتن

استاد پشنگ کامکار درباره این اثر می‌نویسد: «سنتور، سازی زهی‌کوبه‌ای است، اجرای آواز با این ساز آسان نیست، با امکانات محدود ساز سنتور اجرای انواع تحریرها و همچنین غلت، مالش و ظرایف دیگر موسیقی آوازی کاری پیچیده‌ است.

با دو مضراب و بدون استفاده از حس لامسه بر روی سیم‌های ساز نمی‌توان به راحتی، امکاناتی که دیگر سازهای زهی‌زخمه‌ای و زهی-آرشه‌ای دارند را اجرا کرد همچنین اجرای ویبراسیون به شکل صحیح در توالی مضراب‌ها امکان پذیر نیست.

از دیگر پیچیدگی‌های اجرای موسیقی متر آزاد (آوازی) با ساز سنتور، محدودیت کوک را می‌توان نام برد که معمولا بعد از اجرای چند گوشه اصلی باید از دیگر گوشه‌ها صرف نظر کرد.

بده دلایل ذکر شده نوازندگان سنتور باید بیشتر از دیگر نوازندگان سایر سازها و حتی آوازخوان‌ها تبحر در بسط و گسترش یک گوشه را به دست آورند، به صورتی که بتوانند با اجرای دو یا سه گوشه، بداهه‌نوازی‌ متنوعی با زمان کافی داشته باشند.

امیرحسین رئوفی نوازنده توانمند سنتور، در این بداهه‌نوازی، با سنتور دوازده خرک (که در گذشته بیشتر معمول بوده است)، با استفاده مناسب از خرک‌های دهم، یازدهم و دوازدهم و همچنین پوزیسیون چهارم سنتور (پشت خرک‌های زرد) اجرای بسیار خوبی ارائه داده است.

وی در این تکنوازی نوا، گوشه‌های اصلی و گوشه‌های دارای مقام متفاوت را با جمله‌بندی و تحریرهای متنوع و منطقی در نواختی متعهد به ردیف، بسیار خوب اجرا و ارائه کرده است.

برای ایشان و تمام فرزندان سنتورنوازی ایران‌زمین که در حفظ و اعتلای سنتور و سنتورنوازی تلاش می‌کنند آرزوی موفقیت دارم.»

شایان ذکر است این اجرا در یک نشست و بدون ویرایش‌های دیجیتال در خرداد ۱۳۹۴ توسط مؤلف ضبط خصوصی شده است که اکنون پس از گذشت هفت سال به صورت دیجیتال از طریق سامانه بیپ تونز منتشر می‌شود.

سایر آلبوم‌های موسیقی را از این لینک دانلود کنید

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 269055 ساعت خبر : 3:06 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=269055
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات