آرامگاه ابن یمین فرومدی ثبت ملی شد

آرامگاه ابن یمین فرومدی ثبت ملی شد

آرامگاه ابن یمین در جلسه شورای ملی ثبت آثار فرهنگی تاریخی که روز دوشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۱ در اداره‌کل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی برگزار شد، به ثبت ملی رسید.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌آریا، امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین الدین طغرائی مستوفی فرومدی مشهور و متخلص به ابن یمین از نامدارترین شاعران قطعه سرای زبان فارسی در اواخر قرن هفتم و هشتم هجری قمری است.

آرامگاه ابن یمین در فرومد واقع در شهرستان میامی، در مسیر شاهرود به سبزوار قرار دارد.

آرامگاه ابن یمین فرومدی

بنا بر اسناد موجود، آرامگاه این شاعر در دهه ۵۰ هجری شمسی با اهتمام انجمن آثار ملی و ظاهرا با طراحی محسن فروغی بنا شده است.

این بنا که برخی آنرا نماد کلاه سربداران و برخی به شکل گلی در حال شکفته شدن می‌دانند، تجربه‌ای ارزشمند از خلق ترکیبی معاصر از اشکال معماری ایرانی است.

در جلسه شورای ملی ثبت آثار همچنین ۲۰ اثر از استان اصفهان، پنج اثر از استان کرمانشاه و ۱۰ اثر از استان آذربایجان غربی واجد ارزش ثبت تشخیص داده شد.

این آثار پس از سیر مراحل قانونی و تشریفات اداری با ابلاغ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در فهرست آثار ملی و فهارس ذی‌ربط ثبت می‌شود.

از دیگر آثار شاخص ثبت شده در این جلسه می‌توان به عمارت باغ سراب شاهرود، مدرسه درب کوشک (مدرسه باقریه) اصفهان و خانه فیروزیان- آقا امینی‌ها اصفهان، عصارخانه کاشان، مسجد عتیق نایین، مسجد محله مصلی بافران و یخچال تاریخی بافران اصفهان اشاره کرد.

همچنین از استان کرمانشاه قبرستان روستای باخله، دیوار گوری و مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای باوه یوان و سلیوی مرکزی واجد ارزش ثبت تشخیص داده شد.

خوس دوزی بوشهر مهر اصالت جهانی گرفت

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 270562 ساعت خبر : 10:17 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=270562
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات