تالاب پیرسلمان برای نخستین بار لایروبی می‌شود

تالاب پیرسلمان برای نخستین بار لایروبی می‌شود

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: «خشکسالی و کاهش نزولات جوی در سال آبی گذشته بر روی تالاب ها اثر گذاشته و تالاب‌های استان شرایط خیلی خوبی ندارند».

به گزارش گلونی مهدی صفی‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «شرایط خشکسالی شرایط خاصی را برای تالاب‌ها ایجاد کرده است و عمده منابع آبی طبیعی یا خشک شده‌اند و یا رو به خشکی می‌روند»

وی در ادامه از لایروبی تالاب پیرسلمان اسدآباد برای نخستین بار در سال جاری خبر داد و گفت: «امسال برای نخستین بار تالاب پیرسلمان اسدآباد با همکاری بین دستگاهی ادارات شهرستان از جمله فرمانداری، شرکت آب منطقه‌ای استان و شهرستان و راهداری شهرستان با استفاده از امکانات و ماشین آلات دستگاه‌ها با پشتیبانی محیط زیست لایروبی شد».

تالاب پیرسلمان

صفی‌خانی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد لایروبی تالاب پیرسلمان انجام شده است، اظهار کرد: «امیدواریم ادامه فعالیت را نهایی کرده و شرایط برای زمان آبگیری تالاب مهیا شود تا برای سال بعد وضعیت عمومی تالاب به لحاظ زیستگاهی شرایط بهتری داشته باشد».

وی با بیان اینکه برخی تالاب‌های مصنوعی دیگر نیز چون سدها در استان وجود دارد که به مرور زمان کارکرد تالابی پیدا کرده‌اند و جزو تعاریف تالاب می‌توان آنها را گنجاند، افزود: «آبشینه، شیرین سو، اکباتان و کلان از جمله سدهای آب شرب استان هستند که کارکرد تالابی دارند و براساس تعاریف اطلاق کلمه تالاب برای آنان بی‌ربط نیست».

صفی‌خانی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط و میزان مصرف وضعیت این تالاب‌های مصنوعی مشخص است، خاطرنشان کرد: «سد آبشینه تقریباً خشک شده و اکباتان هم با توجه مصرف آن برای آب شرب شهر همدان رو به خشکی است».

وی یادآور شد: «سد کلان به واسطه مصرف کم آب که از آن انجام شده و اتفاق افتاده همچنان شرایط خوبی دارد و شیرین سو هم به واسطه عدم‌ استفاده فعلاً شرایط آن بد نیست اما در ادامه سال هر چه جلوتر برویم افزایش دما و خشکی درجه دما و رطوبت هوا به طور قطع ممکن است موجب خشکی آن شود».

امضای کارزار درخواست نجات تالاب گاوخونی

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 270871 ساعت خبر : 10:45 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=270871
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات