رساله موقع جغرافی مداین و تعریف ایوان کسری چاپ و منتشر شد

رساله موقع جغرافی مداین و تعریف ایوان کسری چاپ و منتشر شد

رساله موقع جغرافی مداین و تعریف ایوان کسری نوشته محمد ایروانی در سال ۱۳۰۳ ق، با شرح و اهتمام ذات‌الله نیک‌زاد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و انتشارات گنجینه هنر چاپ و منتشر شد.

به گزارش گلونی به نقل از میراث آریا، موقع جغرافی مداین و تعریف ایوان کسری رساله مختصری است که حاصل سفر یک تن اهل ذوق و علاقه‌مند به تاریخ و مأثر گذشتگان به نام محمد ایروانی است که به خرابه‌های تیسفون و ایوان کسری رفته و شرح دیدار از این آثار و نتیجه تحقیقاتش را به تحریر درآورده است.

کار او در ابتدای سده چهارم هجری(۱۳۰۳ق) هنگام سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به انجام رسید. این رساله از انگشت‌شمار تک‌نگاری‌های معماری در سنت تاریخ‌نگاری ایران به شمار می‌آید که نویسنده در آن به توصیف شرح اجمالی و بازگو کردن اعجاب درباره این بنا پرداخته است.

کتابچه حاوی ثبت مشاهده میدانی، اندازه‌گیری‌های بنای ایوان و ذکر اطلاعاتی تاریخی به نقل از جغرافی‌نویسان، مورخان و ادبای فارس و عرب است.

در این نوشتار متن رسانه عینا نقل می‌شود، برخی لغزش‌ها و اشتباهات درج شده در نسخه دست‌نویس در متن پیش‌رو اصلاح و علائم نگارشی و نقطه‌گذاری‌ها به متن افزوده شده است. توضیح برخی واژگان دشوار که در پانوشت‌ها ذکر شده، نام اشخاص، تعاریف و برخی اماکن شرح داده شده از مصحح است.

ویرانه ایوان کسری بازمانده کاخی عظیم و یگانه بازمانده واپسین پایتخت باشکوه ایران باستان واقع در تیسفون یا مداین است که در طول تاریخ پس از برافتادن ساسانیان همواره نظرها را به خود جلب کرده و بقایای این بنای معظم اکنون در خاک کشور عراق قرار دارد.

پایان پیام

ایرانی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟
اینجا را ببینید

کد خبر : 271707 ساعت خبر : 9:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=271707
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات